שתף קטע נבחר

גם בישראל מעריכים: שיחות הקרבה עוד רחוקות

בירושלים יישרו קו עם מחלקת המדינה, שהצהירה כי פריצת דרך לא תושג כבר בביקורו הנוכחי של מיטשל. כעת מחכים בישראל להחלטת הליגה הערבית בשבועות הקרובים. הפלסטינים: "גם ארה"ב אומרת שישראל היא שתוקעת את התהליך"

ישראל הצטרפה אמש (שבת) להערכת מחלקת המדינה האמריקנית, לפיה ההכרזה על פתיחת שיחות הקרבה עם הפלסטינים לא תיעשה במהלך ביקורו הנוכחי באזור של השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל. גורמים בכירים בירושלים אמרו: "הפגנו רצון ורצינות בפגישות עם מיטשל, ועכשיו הכדור בידיים של הפלסטינים".

 

בלשכת ראש הממשלה נתניהו מצפים לשמוע הבוקר מהשליח האמריקני על התשובה הפלסטינית להצעה ולמחוות

הישראליות. מחוות אלה אינן כוללות, כפי שהכריז נתניהו בפומבי, הקפאת של הבנייה במזרח ירושלים. כן ניתן למצוא ביניהן כנראה שחרור אסירים, העברת סמכויות ביטחוניות לידי הפלסטינים בשטחים שהיו בשליטת ישראל, הסרת מחסומים ונקודות ביקורת ועוד.

 

"אנחנו רציניים וגם האמריקנים רצינים. עכשיו צריך לראות אם הפלסטינים מצטרפים", אמר גורם מדיני בכיר בירושלים. "איננו מצפים להכרזה על שיחות הקרבה במהלך הביקור הנוכחי של השליח מיטשל. ככל הנראה ההכרזה תידחה עד לדיון במסגרת הליגה הערבית במהלך השבועות הקרובים, ואנחנו נמתין לראות מה יביא השליח מיטשל לאחר פגישתו עם אבו מאזן", הוסיף.

 

ברשות הפלסטינית אמרו אמש כי פריצת הדרך שתאפשר את השקת המשא ומתן תלויה בהיענות ישראל לדרישה להכריז על הפסקה כללית של הבנייה בהתנחלויות, גם לאחר תקופת ההקפאה שכבר הוכרזה. ברשות אומרים כי הצד הישראלי הוא שמונע בעמדותיו את חידוש המשא ומתן, וכי הישראלים ממשיכים לנסות לתמרן כדי להרוויח זמן. לדברי הפלסטינים, האמריקנים הבהירו חד-משמעית שישראל היא שמעכבת כעת את חידוש המשא ומתן.

 

אחרי ההצהרות האופטימיות מוושינגטון, ירושלים ורמאללה, לפיהן ההכרזה על פתיחת המשא ומתן העקיף תיעשה במהלך

ביקורו של מיטשל, אמר שלשום דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי, כי אין לצפות להתקדמות משמעותית במהלך ביקורו הנוכחי של מיטשל. "האם אנחנו מצפים לפריצת דרך בביקור הזה? ככל הנראה לא", אמר קראולי.

 

ביום שישי נפגש מיטשל בישראל עם ראש הממשלה נתניהו, ולמרות שבירושלים הגדירו את הפגישה "טובה", הם לא הגיעו לסיכום, וקבעו לשוב ולהיפגש היום.

 אחרי שנפגש גם עם שר הביטחון, אהוד ברק, ונשיא המדינה, שמעון פרס, נועד מיטשל ברמאללה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

 

על רקע דיווחים בנושא, אבו מאזן דחה אתמול בנאום בפני המועצה המהפכנית של הפתח את האפשרות שתוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. "אני מקווה שהישראלים ישכחו את עניין המדינה הזמנית", אמר, "אני קורא לממשלה הישראלית לקבל החלטה אחראית - להפסיק לחלוטין את ההתנחלויות, כדי שנוכל להתחיל במשא ומתן אמיתי על הסדר הקבע - שיתנהל בלוח זמנים ברור ולא יארך יותר משנתיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטשל עם נתניהו. תשובות מאבו מאזן?
צילום: לע"מ
השליח ועריקאת ברמאללה. "הקפאה כללית בהתנחלויות"
צילום: AP
מומלצים