שתף קטע נבחר

צעדת סילואן - תחת מטר אבנים ו"מוות ליהודים"

במשטרה חששו ממהומות סביב צעדת הימין בשכונה במזרח ירושלים - ובצדק: כ-20 רעולי פנים יידו אבנים לעבר שוטרי היס"מ שאיבטחו מכל עבר כ-30 צועדים. גם פעילי שמאל הפגינו נגד ה"פרובוקציה", שהסתיימה לבסוף ללא נפגעים

עבר בשלום, איכשהו. כ-30 פעילי ימין צעדו הבוקר (יום א') בשכונת סילואן כשדגלי ישראל בידיהם. שוטרי יס"מ הקיפו אותם מכל עבר, חמושים בגז מדמיע. רגע לפני תחילת הצעדה יידו כ-20 רעולי פנים אבנים לעבר עשרות השוטרים שהתפרסו בשכונה במזרח ירושלים. מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרן פרנקו, הגיע אף הוא למקום ואמר ל-ynet כי המשטרה נערכה בכוחות גדולים בשכונה. הצעדה הסתיימה כעבור כשעה, ללא נפגעים.

 

על גגות השכונה עלו כמה מהתושבים הערבים, וחלקם קוראים קריאות כגון "אללה הוא אכבר", "מוות ליהודים", ו"שוטרים, זה כפר פלסטיני שלנו". ילדים שעלו על הגגות מכים במחבתות וסירים. גם דגל פלסטיני הונף. במשטרה אמרו כי שני בקבוקי תבערה יודו לעבר אוהל מחאה בשכונה, אולם לא גרמו לנפגעים.


תחת אבטחה כבדה - צועדים הבוקר בסילואן (צילום: גיל יוחנן)

 

בשכונה התייצבו הבוקר גם כמה עשרות פעילי שמאל התומכים בתושבים הערבים. הם קוראים בין היתר "הפאשיזם לא יעבוד", "ירושלים לא תהיה חברון" ו"ייהוד סילואן - פשע נגד בני אדם". במקום נמצא גם מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, שאמר כי הצעדה היא "פרובוקציה מסוכנת שעשוייה לסכן את חיי התושבים והשוטרים", והוסיף כי "גם ראש העיר וגם ראש הממשלה מאמצים את מדיניות הימין - ולכן הצעדה מיותרת". אחד מפעילי הימין צעק לעברו: "דמו של רועי קליין זועק אליך מהאדמה".

 

פעיל הימין איתמר בן-גביר, שעומד בראש הצעדה יחד עם ברוך מרזל, אמר ל-ynet כי "זריקות האבנים של הערבים לא ירתיעו אותנו מלצעוד. אנו דורשים מהמשטרה לנקוט יד קשה ותקיפה נגד מיידי האבנים ולא לתת לביריונים פרס". מרזל הוסיף כי "ערבים לא ימנעו מיהודים לצעוד באופן חוקי בירושלים". 


רעולי פנים מיידים אבנים (צילום: גיל יוחנן)

 

פרג' סופיאן, תושב הכפר שביתו נבנה באופן לא חוקי אמר ל ynet כי "התושבים בסילואן אוכלים את הלב כשהם רואים כיצד רחובותיהם נרמסים. הבתים הלא חוקיים שלנו נבנו בצורה הזאת משום שהעירייה לא נותנת לאף אחד לבנות אבן על אבן בעיר הזאת, ומי שמתפקד במקום ראש העיר זה העבריינים".

 

לאחר התפזרות אנשי הימין, ביקשו כמה אנשי שמאל שהיו על המדרכות בציר הצעדה לצאת לחניון גבעתי הסמוך. המשטרה מנעה זאת מהם, והפנתה אותם לעבר מעיין השילוח - שם הובער צמיג. כוחות משטרה הגיעו למקום כדי למנוע הסלמת האלימות.

 

נתניהו ניסה לדחות את הצעדה

הצעדה נדחתה מספר פעמים מאז אישורה העקרוני בחודש שעבר, בשל החשש להתחדשות המהומות בירושלים. המשטרה אישרה ל-70 פעילי ימין לצעוד 700 מטרים במשך שעה, מחניון גבעתי ועד למרכז הכפר. הם התבקשו שלא לצעוד עם כלי נשק, גם אם יש להם רישיון. 

 

עשרות שוטרים התפרסו באזור הכפר, יחד עם חיילי מג"ב,

כאשר במשטרה מבטיחים להתייחס "באפס סובלנות" לכל ניסיון ליצור פרובוקציות מצד כל גורם שהוא. דיירי "בית יהונתן" היהודי בלב הכפר הערבי, פנו בשבוע שעבר למפקד מחוז ירושלים בבקשה לביטול הצעדה, מחשש לשפיכות דמים.

 

בסוף השבוע ביקש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחות את הצעדה בשל ביקור ג'ורג' מיטשל באזור, אולם היועץ המשפטי לממשלה לא נענה לבקשתו. 

 

"מדובר בהפגנה של גורמים קיצונים, המעוניינים לעורר פרובוקציה נגד האוכלוסייה הערבית בירושלים", הסביר גורם מדיני בכיר את הבקשה שהועברה באמצעות המזכיר הצבאי - לפני שבלשכת נתניהו נאלצו להתקפל. "פעילות שכזו בעיתוי הנוכחי עלולה לגרום להתלקחות בירושלים, ולפגוע במאמצים המדיניים".

 

גם גורמים אחרים מהצד הימני של המפה הפוליטית הבהירו שאינם מצדדים בצעדה. "חבל שיש פרובוקציות מהסוג הזה", אמר ל-ynet השר עוזי לנדאו (ישראל ביתנו). "לא צריך להתייחס לזה. זה בסך הכל 100 איש שעושים פרובוקציה. לא צריך להגבילם, אבל צריך להבין שאין לזה שום משמעות".

 

"מי שעושה את התהלוכה רוצה לחלק את ירושלים", הוסיף ח"כ עתניאל שנלר (קדימה). "זו חבירה של השמאל הקיצוני והימין ההזוי, שרוצים להבעיר את העיר ולחלק אותה. בגלל שאני איש ימין, אני מתנגד לתהלוכה ההזויה הזו".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יידוי אבנים הבוקר בסילואן
צילום: גיל יוחנן
המשטרה נערכה בכוחות גדולים. הצעדה בסילואן
צילום: גיל יוחנן
"לא להתייחס". השר לנדאו
צילום: מירי צחי
מומלצים