שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תרמת איברים? קבל קבורה אזרחית חינם בכ"ס

  עמותת "מנוחה נכונה" המפעילה את בית העלמין האזרחי בכפר-סבא החליטה לוותר על דמי הקבורה של 15,000 שקלים לכל מי שאבריו נתרמו ומשפחתו מעוניינת לקברו בקבורה אזרחית. המרכז הלאומי להשתלות מברך על היוזמה

  יוזמה חדשה מצדיעה לתורמי איברים: עמותת "מנוחה נכונה", המפעילה את בית עלמין אזרחי, הודיעה היום (ג') כי תממן את הלוויתם וקבורתם של אלו שיבחרו להיקבר בבית העלמין האזרחי בכפר-סבא אם תרמו את איבריהם.

   

  עמותת "מנוחה נכונה" הוקמה לפני עשר שנים. המדובר בעמותה ציבורית ללא כוונת רווח, המפעילה בתי עלמין יהודיים-אזרחיים בכפר סבא, טבעון ובאר שבע. תושבי ערים אלו זכאים אמנם להיקבר בבתי קברות אלו ללא תשלום על פי החוק, אולם תושבי ערים אחרות שרוצים להיקבר קבורה אזרחית משלמים 15 אלף שקלים. בנוסף, מפעילים מספר קיבוצים בתי עלמין אזרחיים משלהם, כשעלות הלוויה שם עומדת על כ-30 אלף שקלים.

  בית הקברות האזרחי בכפר סבא. חלקה חינם לתורמי איברים (צילום: אלון נ.)

   

  בישיבת ההנהלה האחרונה של העמותה, הוחלט לממן את קבורתם של תורמי איברים מצילי חיים בבית הקברות האזרחי בכפר-סבא. המרכז הלאומי להשתלות בירך על ההחלטה ובית העלמין החל להיערך לקליטתם של נפטרים תורמי איברים שיבחרו להיקבר שם.

   

  הקבורה חינם תינתן כאמור לכל ישראלי שאיבירו נתרמו, גם אלה מחוץ לעיר כפר-סבא. המרכז הלאומי להשתלות החל בחודשים האחרונים להציב על קברי התורמים פסל בצורת פרח, המעיד על התרומה.

   

  - שלום נוי, מנכ"ל עמותת "מנוחה נכונה", למה דווקא בית קברות אזרחי?

  "חברה קדישא מטילה מגבלות רבות על הקבורה ואוסרת על קבורתם של

  ישראלים שאינם יהודים - גם אם ילדיהם יהודיים ומשרתים בצבא, אוסרת על קבורת זוגות חד מיניים זה לצד זה, ואוסרת על קבורה בארון לצד איסורים נוספים. מעבר לכך ישנם אלה שמבקשים קבורה אזרחית ללא סממנים דתיים".

   

  - מה הוביל להחלטה לממן קבורת תורמי האיברים?

  נוי: "הרעיון היה שלי, לאחר שראיתי את קברה של ישראלית שתרמה את איבריה וחברה קדישא אסרה עליה להיקבר בבית העלמין משום שאינה יהודיה. זה שאיבריה הלכו לישראלים יהודיים, זה שהיא נאבקה כדי לעלות לישראל, וזה שילדיה משרתים בצבא, לא עניין את חברה קדישא. זה כאב לי, והגעתי להחלטה אותה הבאתי לאישור הנהלת העמותה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  קבורה חינם לתורמי איברים
  צילום: מאיר פרטוש
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים