שתף קטע נבחר

המחאה מחריפה: 8 מתלמידי הר ברכה נפקדים

לאחר הנפת השלטים והשביתות המבצעיות, שלושה לוחמים מתלמידי ישיבת הר ברכה נעדרים בימים האחרונים מבסיסיהם ועוד חמישה שבשירות ללא תשלום הוגדרו "נפקדים" לאחר שסירבו לעבור ישיבה. אחד מחבריהם ל-ynet: "רוצים שצה"ל יתמודד עם המחאה"

תלמידי ישיבת הר ברכה מחריפים את מחאתם נגד הפסקת ההסדר עם צה"ל: שמונה חיילים מהישיבה נפקדים כעת מהשירות ו"מבוקשים" על ידי הצבא, בהם שלושה לוחמים מחטיבת כפיר שעזבו ללא אישור את הבסיס. ל-ynet נודע כי בכוונתם להסגיר את עצמם בימים הקרובים לידי מפקדיהם, זאת כדי לאלץ את צה"ל להתמודד עם המחאה.

  

לפני כמה שבועות פתחו כמה חיילים מתלמידי הר ברכה במה שהם מכנים "שביתה מבצעית" ומאז הם מסרבים להשתתף בפעילות יחידותיהם. כמה מהם כבר נשפטו ונכלאו, אך שלושה נוספים זכו ליחס סלחני ממפקדיהם ולא נענשו. הם פירשו זאת כבריחה של הצבא מהתמודדות עם מחאתם האידיאולוגית, והחליטו להקצין אותה. 

 

"החיילים מקווים שמעריקוּת המפקדים כבר לא יוכלו להתעלם", הסביר ל-ynet אחד מחבריהם, "חשוב להם שיבינו שהשביתה היא לא עבירה משמעתית של חבר'ה בעייתיים אלא מדובר בחיילים ממושמעים ומצוינים שרוצים להחזיר את צה"ל לייעודו. בשביל זה הם מוכנים גם לברוח מהבסיס ולשבת בכלא".

  

לשלושת החיילים נוספו באחרונה עוד חמישה תלמידים מהר ברכה הנמצאים בתקופת השל"ת (שירות ללא תשלום). הם הוכרזו על ידי הצבא כנפקדים לאחר שסירבו לעבור לישיבה השייכת למסלול ההסדר, זאת על-אף שכחיילים הם נדרשים להימצא בשירות פעיל או במוסד המוכר על ידי צה"ל.

 

לפני כחודש הודיעה ישיבת הר ברכה כי לא תנסה לשנות את החלטת שר הביטחון ותתאמץ לשוב למסגרת ההסדר בצה"ל ותאפשר לאלה הרוצים להמשיך במסלול לעבור לישיבה אחרת. מהישיבה נמסר כי "נוכח מסע האיומים והלחצים של משרד הבטחון על תלמידי ישיבת הר ברכה, החליטה הנהלת הישיבה לסייע לתלמידים להירשם בישיבה אחרת הקרובה ברוחה, כדי שיוכלו לסיים בהצלחה את מסלול ההסדר בצה"ל". 

 

הנהלת הישיבה החליטה שמעתה ואילך מסלול הלימודים בישיבה יהיה כבכל הישיבות הגבוהות שלומדים בהן תוך כדי דחיית השירות במתכונת החרדית, "והננו  שלמים עם עמדתנו הציבורית למרות המחיר הכבד שהישיבה משלמת. אנו בטוחים שהקשר האמיץ עם התלמידים לא ייפגע והם יבואו לבקר, ללמוד ולשאוב מרוחה של הישיבה ומאור תורתה. הם כולם אהובים ורצויים בבית מדרשנו". בהר ברכה הודיעו אז כי "אותם התלמידים שהחליטו שלא לקבל את הפתרון שהוצע על ידינו ולהישאר בישיבה תוך נכונות להקרבה

במאסר ממושך, מקדשים במעשיהם שם שמים, ואשריהם שהם נתפסים על דברי תורה, ואשרינו שיש לנו גיבורים צעירים כאלה. הם עתיד האומה. אנו מקווים שעם הזמן, יתחלפו האישים במשרד הביטחון או שישובו בתשובה, ואז תוכל שוב ישיבת הר ברכה להציע לתלמידיה לשאת בגאון את השירות הצבאי גם במסלול ההסדר". 

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מממש בתקופה האחרונה את הנחיית שר הביטחון להוצאת ישיבת הר ברכה מאיגוד ישיבות ההסדר. במסגרת זו הונחו החיילים המשרתים והחיילים שבשירות ללא תשלום לעבור לישיבות אחרות. כל חיילי הישיבה זומנו ליחידת מיטב לסיכום העברתם לישיבות החדשות. רבים מן התלמידים שהגיעו לשימוע בחרו לעבור לישיבת הסדר אחרת. לגבי מספר תלמידים אשר סירבו לעבור לישיבה אחרת, החליט מפקד מיטב על ביטול מעמדם והעברתם למסלול שירות רגיל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הישיבה, הרב מלמד
צילום: מתי אלמליח
מומלצים