שתף קטע נבחר

"תכנית ויסקונסין" על סף משבר קיומי

תוקף החוק הקיים הנוגע לתכנית והחוזים עם מפעיליה יפוג בעוד יומיים, אולם העבודה על הכנת החוק החדש בוועדת העבודה לקריאה שנייה ושלישית מתנהלת בעצלתיים. הסיכויים שהוא יתקבל סופית במליאה הכנסת לפני הפקיעה - קלושים למדי. ללא שינוי במצב, תופסק הפעלת התכנית והמשתתפים בה יועברו לטיפול שירות התעסוקה

תכנית "אורות לתעסוקה" ("תוכנית ויסקונסין") נקלעה היום (ג') לסיפו של משבר קיומי. זאת, לאור העובדה שתוקף החוק הקיים הנוגע לתכנית והחוזים עם המפעילים הפרטיים של התכנית, עומד לפוג בעוד יומיים (ב-30 באפריל).

 

 

הסיבה לכך היא שהעבודה על הכנת החוק החדש בוועדת העבודה והרווחה לקריאה שנייה ושלישית מתנהלת בעצלתיים, ומסתמן כי הסיכויים שהוא יתקבל סופית במליאת הכנסת לפני פקיעת התוקף של החוק הקיים הם קלושים למדי. הישיבה האחרונה השבוע של מליאת הכנסת מתכוננת למחר (ד'), וספק אם ועדת העבודה תשלים את הכנת החוק עד אז.

 

אם לא יחול שינוי קיצוני במצב, לא תהיה ברירה אלא להעביר בסוף השבוע את האחריות להמשך התכנית לשירות התעסוקה, והמשתתפים בתכנית יועברו לטיפול שירות התעסוקה.

 

המוצא היחיד מהמלכוד שנוצר הוא בהארכה זמנית וקצרה של תוקף החוק לחוזים הקיימים. ועדת העבודה אומנם מוסמכת לבדה לאשר את ההארכה והממשלה כבר ביקשה זאת מהוועדה, אולם, היום יו"ר הוועדה חיים כץ (ליכוד) לא מיהר ואף היסס לשתף פעולה.

 

כץ שותף, לפחות בליבו, לחזית הרחבה של מתנגדי החוק החדש בקרב חברי הוועדה. אלה לא חוסכים מאמצים לטרפד את החוק כדי "לקבור" את התכנית השנויה במחלוקת.

 

כץ אמנם הודיע אתמול כי מצידו הוא מוכן לשבת ("יומם ולילה") עד שהעבודה על החוק תושלם, אולם חברי הוועדה מרימים מכשולים בשורה ארוכה של הסתייגויות לכל אחד מסעיפי החוק. עד כה, הועלו עשרות הסתייגויות ל-40 מתוך 60 הסעיפים וההצבעות על כל אחת מהן עדיין רחוקות.

 

מטרת חברי הוועדה להביא לאישור המליאה חוק שונה וצודק יותר כלפי משתתפי התכנית מזה שעל פיו התנהלה התכנית עד כה ועליו מבוססת גם הצעת החוק הממשלתית. בכוונתם להתעמת עם הממשלה במליאת הכנסת במהלך הקריאה השנייה, בהליך שנועד לכשעצמו למנוע את קבלת החוק לפני שעת האפס.

 

ועדת העבודה "משחקת על זמן". כץ היה מוכן היום לשבת ללא הגבלה עד לסיום העבודה כך שהחוק יגיע למליאה עד מחר. אחרת, ספק אם ניתן יהיה לקיים ישיבת מליאה מיוחדת עבור החוק ביום ה'.

 

אולם, את ישיבת הוועדה שכץ פתח באחת בצהריים הוא נעל במפתיע כעבור 90 דקות בלבד. מי ששיחק לידיו היה לא אחר מאשר נציג האוצר, שהוא אחד מבעלי העניין העיקריים בחוק החדש. הפקיד נפל בפח שטמן לו חבר הכנסת דב חנין (חד"ש): הפקיד ערער על ההסתייגויות שהוגשו היום, וכששאל אותו חנין אם הוא מעלה "נושא חדש" ונענה מייד בחיוב, מבלי שהפקיד הבין את משמעות השאלה במילון הפרלמנטרי.

 

לפי תקנון הכנסת, השמעת הטענה של "נושא חדש" בהליך חקיקה בוועדה מצד הממשלה מחייבת להפסיק את הדיון ולהעביר את ההכרעה, אם לקבל את הטענה, לפורום אחר של ועדת הכנסת הממונה על נהלי עבודת הבית.

 

אז קפץ כץ על הודעת הפקיד ומיהר לנעול את הישיבה עד שוועדת הכנסת תזומן לדיון בבקשת הממשלה בהליך נפרד ולא קצר. הפקיד, שהיה נבוך כשתפס את משמעות הודעתו, ביקש מיד למשוך אותה, אולם כץ משך בכתפיו: "מצטער, הישיבה כבר נעולה".

 

המפתח מצוי כעת בידי כץ שבסמכותו לכנס את הוועדה במטרה לאשר את בקשת הממשלה להאריך זמנית את תוקף החוק הקיים וחוזי הזכיינים. בינתיים הוא שומר על שתיקה אבל עלול להימצא בשעות הקרובות תחת לחץ ממשלתי לשתף פעולה בעיקר מלשכת ראש הממשלה, בהיותו נציג מפלגת השלטון בראשות הוועדה.

 

אבל, גם אם יכנס את הוועדה למטרה המבוקשת, הדבר אינו מבטיח את אישור ההארכה המבוקשת נוכח הזרמים הפוליטיים הפנימיים והמתנגשים שקיימים מתחת לפני השטח. לפיכך, סיכויי ההישרדות של התכנית הקיימת נראים קלושים, לפחות נכון לעכשיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ישיבת ועדת העבודה והרווחה על תכנית ויסקונסין
צילום: גיל יוחנן
הפגנה נגד תכנית ויסקונסין מול משרד האוצר בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים