שתף קטע נבחר

מתנחלים מיצהר השחיתו גן ילדים ובתים בחווארה

ביצהר החליטו לא לעבור לסדר היום על גל המעצרים ועל ניסיון לעצור את המשך הבנייה בהתנחלות. כמה מתנחלים הגיעו לכפר חווארה הסמוך, יידו אבנים, שרפו שדות וזרעו הרס בגן ילדים ובבתים פרטיים. שניים נעצרו ושניים עוכבו לחקירה

אנרכיה בגדה: גל המעצרים הבוקר (יום ה') ביצהר וניסיון לעצור את הבנייה במהלך תקופת ההקפאה לא עברו בשקט. מתנחלים הגיעו לכפר חווארה הסמוך, וכילו את זעמם ברכוש פלסטיני במסגרת מדיניות הנקם שלהם שזכתה לכינוי "תג מחיר". הפלסטינים מדווחים על גן ילדים שהושחת. כן ניזוקו שני בתים והוצתו אדמות חקלאיות.

 

כוחות משטרה וביטחון פזורים באזור ההתנחלות מחשש להתלקחות נוספת. השוטרים עצרו שני תושבים - אחד בחשד לחסימת כביש, והאחר - בחשד להצתת שדה פלסטיני. לטענת המתנחלים, המעצרים נערכו באופן שרירותי והדגישו: "לא נשב ולא נשתוק. נצא ונפגין מול מי שמולו המשטרה צריכה להתמודד, מי שמיידים אבנים לעבר יהודים".

 

במהלך ההתפרעות בחווארה יידו המתנחלים אבנים, שברו חלונות ועקרו רעפים בבתי התושבים. גורמים במועצת הכפר מסרו כי חיילים לא מנעו את ההתפרעות של המתנחלים. בכפר פנו מאז שעות הבוקר לארגון רבנים לזכויות אדם שפנה למפקדת התיאום והקישור בדרישה להגביר את הפיקוח ואת האבטחה על הפלסטינים ורכושם.


המשטרה הגיעה ליצהר, במקום פרץ עימות (צילום: ועד מתיישבי שומרון)

 

אבו-קסאם, אחד התושבים בחווארה, סיפר ל-ynet: "ישבתי עם עוד מספר תושבים מהכפר וראינו עשרות מתנחלים מיצהר, לפחות 60, יורדים מההר ומתחילים להרוס את הבית של מוחמד אל-סאבתה. משם הם המשיכו לגן הציבורי, ושרפו לפחות 60 עצים על-גבי שני דונם. לדברי אבו-קאסם, קצין הפלסטיני ממפקדת התיאום הקישור סיפר לו כי המתנחלים זועמים על כך שהמנהל האזרחי וצה"ל פינו חדר בהתנחלות.

 

מוקד עימות נוסף היה הבוקר ביצהר, כאשר פקחי המנהל האזרחי הגיעו עם כוחות מג"ב וצה"ל על מנת לעצור בנייה לא חוקית שהתבצעה לטענתם בהתנחלות. הכוחות הפסיקו עבודות בנייה של דחפור שניסה להפר צו הפסקת עבודה.

 שני מתנחלים עוכבו לחקירה. בשבוע שעבר אף הוחרם כלי הנדסי כבד שפעל במקום. התושבים מדגישים שזו התנכלות מכוונת לבנייה, שיש לה את כל האישורים הנדרשים.

 

ועד מתיישבי השומרון התייחס לאירועים באזור ואמר כי "אחרי מסע ההסתה והתרת דמם של תושבי יצהר ונוער הגבעות הגיע שלב החיסולים. כוחות מג"ב ויס"מ הגיעו ליישוב יצהר במסגרת תג מחיר כנגד המתיישבים היהודים מתוך כוונה להרוס בית. מדובר בבית חוקי עם היתרים רשומים אלא שהשוטרים  סרבו להראות המסמכים והכניסו מכות רצח לתושבים שהתנגדו להריסת הבית". לדבריהם, "גם יהודה ליבמן, רב סרן מפקד פלוגה במילואים, הוכה עד עילפון והמשטרה סירבה לאפשר טיפול רפואי בו".

 

משטרת מחוז ש"י מסרה בתגובה לטענות המתנחלים כי במסגרת פעילות אכיפה באזור יצהר, בהמשך לאכיפת צו ההקפאה באיו"ש, עיכבו שוטרי יס"מ נהג טרקטור מקומי שעסק בבנייה לא חוקית. "במקום החלו להתגודד עשרות מתיישבים שחסמו את כלי הרכב של הכח, תוך יידוי אבנים, התפרעות והבערת צמיגים. כוח המשטרה עיכב ארבעה חשודים בהתפרעות, בהם חשוד בהצתת שדה פתוח, סמוך לחווארה. החשודים הועברו לחקירה במרחב שומרון".

 

עוד הבהירה משטרת מחוז ש"י כי "תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת לאפשר לכוחות הביטחון לאכוף את צו הקפאת הבניה. כל פגיעה באנשי כוחות הביטחון מהווה חציית קו גבול ותטופל תוך מיצוי הדין עם המעורבים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים עם המשטרה ביצהר
צילום: באדיבות ועד מתיישבי שומרון
העימות גלש לפסים אלימים
צילום: באדיבות ועד מתיישבי שומרון
מומלצים