שתף קטע נבחר

"פיצוץ" בעמנואל: "בגלל כפתור ואורך השרוול"

מחר אמורים נציגי "בית יעקב" ועמותת "נוער כהלכה" לעדכן את בית המשפט בהבנות שיאפשרו את שובן של תלמידות "המגמה החסידית" ללימודים, בצל דיווח: "המו"מ נכשל בגלל אי הסכמה על סגירת הכפתור העליון בחולצה". יו"ר נוער כהלכה: "לא עניין הלכתי, אלא גחמה שנועדה להנציח את ההפרדה העדתית"

בג"ץ כבר הצביע על פשרה בדרך לסיום פרשת בית הספר בעמנואל, אבל מחלוקת על כפתור אחד בצווארון החולצה וכמה סנטימטרים בשרוולים מאיים להחזיר את הגלגל לאחור. פגישה שקיימו השבוע נציגי ההורים מהמגמה החסידית במוסד עם העותרים הטוענים לגזענות התפוצצה לאחר שהצדדים לא הגיעו להסכמה על קוד הלבוש שיחייב את כלל התלמידות. בדיון שהתקיים בשבוע שעבר קבעו שופטי בג"ץ כי על בית הספר ועמותת "נוער כהלכה", הנלחמת באפליה תלמידות מזרחיות, לנסח במשותף תקנון המבטיח שתנאי קבלת התלמידות אליו ענייניים ושלמוצאן העדתי אין כל השפעה על כך.

 

מחר (ה') אמורים הצדדים לעדכן את בית המשפט בהבנות, אך פגישה שקיימו לקראת מועד זה - יחד עם נציגי הפרקליטות, משרד החינוך ומרכז החינוך העצמאי – התפוצצה. במוקד הנייעס (חדשות) "הקול החרדי" דווח כי המשא ומתן נכשל לאחר שיו"ר "נוער כהלכה", יואב ללום, סירב לדרישת הורי המגמה החסידית לחייב את כל הבנות לסגור את הכפתור העליון בחולצותיהן ולהקפיד כי השרוולים יכסו את כל היד. 

 

בשיחה עם ynet הסביר ללום כי אין מדובר בעניין הלכתי אלא בגחמה שנועדה להנציח את המצב הקיים בו מתקיימות שתי מגמות בבית הספר, בהפרדה עדתית. לדבריו, "ההורים האלה סימנו מראש את המטרה ועכשיו מבקשים לקבוע קריטריונים שיאפשרו להם לכבוש אותה". 

 

יו"ר "נוער כהלכה" ציין כי לא התנגד – למשל - לדרישתם לאסור על התלמידות ללבוש חצאיות ג'ינס, גם מחוץ לשעות הלימודים, משום שהיא מקובלת ברשת "בית יעקב" כולה. עוד טען כי הציע לאמץ תקנון מבית ספר אחר של מרכז החינוך העצמאי, וכי סירוב ההורים הוכיח לו שוב כי הם מתעקשים להמשיך לנקוט בשיטות גזעניות. "בבית המשפט הם אמרו שהבעיה היא עם הורים שלא שומרים שבת", אמר, "אז איך פתאום הם מתעסקים בדברים לא הלכתיים כמו אורך החולצה?". 

 

ההורים: "הדרישות לא שפויות"

נציג ההורים, יצחק ויינברג, טען מנגד כי ללום אינו מעוניין להגיע להידברות אמיתית וכי בכל הדיונים הוא רק דחה את הצעות הצד השני מבלי להצביע בהן על אפליה עדתית. עוד אמר ויינברג כי הדרישה לקיים בבית הספר רק מגמה אחת שמי שעומד בתנאיה תתקבל ומי שלא תיאלץ לחפש מקום לימודים אחר היא "לא נורמאלית ולא שפויה". הוא סיכם כי "אם אני הייתי השופט, הייתי משליך את העתירה שלו מכל המדרגות". 

 

בינתיים יש מי שמבקש לנצל עד תום את 24 השעות שנותרו עד להגשת התשובות לבג"ץ, ולנסות להגיע בכל זאת להבנות שיאפשרו את הפעלת בית הספר על פי פסיקת בית המשפט ולשביעות רצונם של שני הצדדים. ל-ynet נודע כי במסגרת מאמצים אלו מנסים בעמנואל לארגן פגישה בין הרב יעקב יוסף, מורו הרוחני של יואב ללום, לבין האדמו"ר מסלונים, שהורים רבים לתלמידות בית הספר הם מחסידיו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בג"ת עמנואל
צילום: גיא אסיאג
ההורים בבג"ץ
צילום: גיא אסיאג
מומלצים