שתף קטע נבחר

הפרשה החדשה: אמיר מח'ול חשוד בריגול

הותר לפרסום: אמיר מח'ול בן 52 מחיפה, סופר ודמות מוכרת בחברה הערבית ואחיו של ח"כ לשעבר, ועומר סעיד, בן 50 מכפר כנא, נעצרו בחשד לריגול ולמגע עם סוכן חוץ מחיזבאללה. מח'ול "נשלף" באישון ליל בשבוע שעבר מביתו לעיני אשתו וילדיו

לבקשת ynet, הותר לפרסם את מה שבמגזר הערבי ובעולם כבר יודעים. אמיר מח'ול בן 52 מחיפה, דמות מוכרת מאוד בחברה הערבית בישראל, ועומר סעיד, בן 50 מכפר כנא נעצרו בחשד לביצוע עבירות ביטחוניות חמורות, ובכלל זה ריגול ומגע עם סוכן חוץ מטעם חיזבאללה. צו איסור הפרסום צומצם חלקית, ולפיכך חלק מהפרטים עדיין חסויים.

 

מח'ול "נשלף" באישון ליל בשבוע שעבר מביתו בחיפה לעיני אשתו וילדיו. הוא חשוד שהיה בקשר עם גורם לבנוני, המשתייך לחיזבאללה. הוא חשוד בעבירות של ריגול ומגע עם סוכן חוץ. מביתו הוחרמו כמה מחשבים. סעיד נעצר כבר באפריל. הפרשה נחקרת על-ידי שירות הביטחון כללי והיחידה הארצית לחקירות בינלאומיות. הפרשה עצמה מלווה על ידי פרקליטות המדינה ובידיעת היועץ המשפטי של הממשלה.


ביתו של מח'ול לאחר הפשיטה (מתוך קבוצה בפייסבוק למען שחרורו)

 

מח'ול, שנעצר בלילה שבין יום רביעי לחמישי בשבוע שעבר, עומד בראש עמותת הגג המאגדת את כל העמותות של החברה האזרחית הערבית בישראל ובראש ועדת החירויות של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. הוא דמות מוכרת מאוד בקרב ארגונים בעולם. אמיר מח'ול הוא סופר, ואחיו של ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול. בעבר הוא התבטא לא פעם נגד מדינת ישראל.

 

בני משפחתו של מח'ול, שמעצרו כבר הוארך בשישה ימים, סיפרו כי 16 אנשי שב"כ נכנסו לביתם ומבלי להגיד דבר עצרו את אמיר מח'ול, החרימו מחשבים וטלפונים ניידים. "זה היה חיפוש ברוטאלי במיוחד", קבל עורך דינו של מח'ול, חוסיין אבו חוסין. "בעולם התרחשה בשנים האחרונות מהפכה דיגיטלית ותקשורתית, וכאן חיים עדיין על פי הוראות יבשות של חוקים עתיקי יומין שאינם תואמים את רוח התקופה. זהו עולם וירטואלי ועבירות הביטחון אינן וירטואליות", אמר עורך הדין, שטרם נפגש עם מרשו.

 

יחד איתו נעצר עומר סעיד, פעיל בכיר בבל"ד. סעיד, בן 50 מכפר-כנא. הוא נעצר לפני כשבועיים במעבר הגבול שייח-חוסין כשהיה בדרכו לירדן. הוא הובא למתקן השב"כ בפתח-תקווה. עורך דינו נפגש איתו רק אתמול לראשונה, סמוך לשעה 2:00 בלילה. "פגשתי אדם רזה ותשוש. הוא סיפר לי כי לעתים הוא נחקר במשך 18 שעות רצוף, על-ידי חמישה צוותי חקירה", סיפר עו"ד אבו חוסיין המייצג גם אותו.

 

אתמול דווח ב-ynet על הפרשה, כפי שסופר עליה בבלוגים ובאתרי אינטרנט

בארץ ובעולם. בין היתר נפתחה קבוצה בפייסבוק, הקוראת לשחרורו. אחיו של אמיר מח'ול, עיסאם - שכיהן כחבר כנסת מטעם חד"ש - אמר הלילה ל-ynet כי "מה שקורה צריך להדאיג כל אדם שאיכפת לו ומבקש לחיות במדינה נורמלית. טירוף המערכות הופך להיות איום ישיר על המרחב הדמוקרטי ועל זכויות האזרח. השיטות שאותן כינה בגין בשנות ה-70 כפשיסטיות הופכות לנורמה בהתנהלות השב"כ והמשטרה, כאשר מדובר באדם או במנהיג".

 

האח עיסאם קבל על הדרך בה נעצר אחיו: "אחי הוא אדם מתורבת. אני בטוח שאם היה מזמנים לחקירה הוא היה מתייצב, כפי שכבר קרה בעבר. ניתן היה גם לבצע את המעצר בדרך אחרת".

 

כאמור, הפרשה הותרה לפרסום לבקשת ynet. את הבקשה הגישו עורכי הדין טלי ליבליך ונתנאל חי ממשרד ליבליך-מוזר.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו ורד לוביץ' ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמיר מח'ול. "נשלף" מביתו באישון ליל
עומר סעיד. רק הלילה נפגש עם עורך דינו
הקמפיין לשחרור מח'ול (לחצו להגדלה)
מומלצים