שתף קטע נבחר
צילום: חיים צח

המבקר: חלפני כספים או מכשיר להלבנת הון?

שוק חלפני הכספים, שעוסקים בהמרות מט"ח, בהחלפת שטרות, ובמתן הלוואות בשוק האפור - פרוץ והאכיפה עליו זניחה. מבקר המדינה קובע כי האוצר לא נוקט צעדים לאיתור חלפנים לא מורשים, וכי ביחידת הפיקוח אין אפילו הערכות ביחס למספרם והיקף פעילותם. גם המשטרה לא יוצאת נקייה

חלפני הכספים שפועלים בשוק ללא היתר הם מכשיר להלבנת הון בשירות ארגוני הפשע, ורשויות האכיפה כאילו עוצמות עין - כך מתריע היום (ג') מבקר המדינה מיכה לינדנשטראס. המבקר מתריע על הזנחת שטח ההפקר זה, שממדיו אינם ידועים לאיש. לטענתו, בשוק פועלים 1,500 חלפנים מורשים. 1,000 מתוכם נרשמו באוצר במבצע איתור מיוחד שנערך לפני זמן אך נותר חד-פעמי.

 

 

החלפנים לא עוסקים רק בהמרות מט"ח במזומנים או בהמחאות נוסעים, אלא גם בהחלפת שטרות, בעסקות מטבע בינלאומיות, וגם במתן לא מעט הלוואות בשוק האפור, והם אמורים להיות מפוקחים על ידי אגף שוק ההון באוצר. המבקר בדק את יחידת הפיקוח עד לפני חצי שנה. בדיקות משלימות נערכו ברשות לאיסור הלבנת הון, במשטרה, בבנק ישראל וברשות ניירות ערך.

 

התמונה שנחשפה איננה מחמיאה לרשויות. לינדנשטראס קובע – האוצר לא נוקט כיום שום אמצעי לאיתור החלפנים הלא מורשים, וביחידת הפיקוח אין אפילו הערכות בדבר מספרם והיקף פעילותם. אם ייתפסו, האוצר לא מוסמך אפילו להטיל עליהם קנס מנהלי. פעילותם נחשבת עבירה פלילית (לפי חוק איסור הלבנת הון) אבל המשטרה עושה מעט מאוד נגדם.

 

גם הפיקוח על החלפנים המורשים זניח, זאת בעוד שעל הלא מורשים כמעט שאינן בקרה כלל. מעט פעולות ביקורת ואכיפה נערכות במגזר הערבי ובמגזר החרדי, למרות שאלו הם שני השווקים הפעילים ביותר. המבקר חשף נתק ועיוות בתחום זה. עוד נמצא כי הרשות לאיסור הלבנת הון מקבלת דיווחים מהשטח אך לא מעבירה לאוצר את המידע שיכול להמריץ את הפיקוח.

 

המבקר מצא כי עסקי הלוואות השוק האפור של החלפנים משגשגים בהיעדר פיקוח הולם, נוכח מגבלות החוק שלא מאפשרות להטיל עליהם סנקציות פליליות. הביקורת מצאה כ-20 זירות מסחר שבהן יכולים משקיעים לסחור מול מפעילי הזירות בנכסים פיננסיים שונים לרבות מט"ח, הכל ללא פיקוח - למרות שבעלי הזירות אינם שונים מהחלפנים.

 

המבקר מדגיש בסיכום: "החשיבות הרבה לפיקוח על החלפנים המורשים והלא-מורשים נובעת מהחשש שהם מהווים צינור להלבנת הון ולמימון פעולות פשע וטרור בסכומי כסף גדולים. אמצעי האכיפה בשוק הזה אינם אפקטיביים. הרשויות חייבות לתת לעניין זה את העדיפות הראויה בלוח העבודה שלהן ולשתף פעולה כדי להבטיח פיקוח ואכיפה נאותים".

 

תגובת משרד האוצר: "האוצר מסכים כי יש מקום לחיזוק והידוק שיתוף הפעולה בין רשויות החוק השונות. הוא ילמד את ממצאי המבקר ויפעל לתיקון הליקויים במהרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי שאולי
חלפן מט"ח. "ההלוואות בשוק האפור משגשגות בהיעדר פיקוח"
צילום: אבי שאולי
מומלצים