שתף קטע נבחר

"המורה שחשודה בהרעבת בנה - 'נביאה' בכת"

במשטרה בודקים את מעורבות הכת "איתקה", שמטיפה לחינוך נוקשה מחוץ לבית-הספר, בפרשת המורה מהשרון. לפי החשד, היא התעללה בבנה, בן 10. "בן הזוג שלה הוא בכיר בכת, שכבר הרסה משפחות", סיפר אדם שמכיר את הפרשה

המורה שנעצרה ביום שישי בחשד כי התעללה בבנה בן ה-10, חברה בכת שמטיפה לשיטות חינוך נוקשות, מחוץ למסגרת ממסדית. במשטרה בודקים את הקשר לאותה קבוצה. "בכת היא נקראת 'הנביאה'", אמר אדם המכיר את פעילות הכת ואת הפרשה, שכינה את העומד בראשה "אליאור חן של החילונים".

 

האם נעצרה בלילה שבין חמישי לשישי, לאחר ששכנים בנתניה דיווחו על רעש מוזיקה עז מדירתה. שוטרי סיור נכנסו ומצאו את הילד חבול ופצוע בראשו. התברר שהוא רעב, אחרי שלא אכל יום שלם. בתחילה טענו יושבי הדירה כי הילד נחבל כשנפל מהאופניים, אולם בהמשך הודתה האם שהכתה אותו והסבירה: "חושך שבטו שונא בנו. לא?". כן התברר שמאז דצמבר הילד לא רשום באף בית-ספר.


לא נתנה לסבתא לראות את הילדים למרות הצו (צילום: עופר עמרם)

 

בן ה-10 ואחיו הגדול הועברו לטיפול שירותי הרווחה. מעצרה של האם הוארך בשלושה ימים. בן זוגה, שהיה אף הוא בדירה, נעצר בחשד שלא דיווח על האלימות וניסה לשבש הליכי חקירה. בסיום חקירתו שוחרר למעצר בית במגדל-העמק.

 

המורה, ילדיה ובן זוגה התגוררו עד דצמבר האחרון באחד ממושבי השרון. אז היא הודיעה לבית-הספר של הבן שהם עוברים לצפון, והגישה הצהרה כדי "להעבירו" למוסד אחר. בפועל, המשפחה עברה לנתניה - והבן לא הלך לשום בית-ספר מאז, בלי שאיש יידע מכך. ממשרד החינוך אמרו ש"יבדקו את הנושא באופן יסודי".

 

"איך נותנים לה להתפרנס במערכת החינוך?"

הרקע לכל זה, ככל הנראה, טמון בעובדה שהמורה - שמלמדת בבית-ספר בהוד השרון - חברה בכת הנקראת "איתקה". אדם המכיר את הכת מקרוב מסביר שהכת "מטיפה לחינוך נוקשה של הילדים והוצאתם ממסגרת חינוכית פורמלית. זה אבסורד שהיא מלמדת ומתפרנסת מהחינוך הפורמלי. איך נתנו לה להיות מורה?", הוא תוהה. 

 

לדבריו, ''בכת המורה נקראת 'הנביאה'. בן זוגה שנתפס איתה הוא בכיר בכת, שהרסה כבר עשרות משפחות לאחר שיקיריהם הלכו כמו עיוורים אחרי ראש הכת ועזבו וניתקו קשר עם קרוביהם. גם האם הזו כבר שלוש וחצי שנים לא בקשר עם משפחתה".

 

אבי הילדים לא נמצא בישראל. אמו מתגוררת באותו מושב בשרון שבו התגוררו האם וילדיה. הסבתא משלמת את דמי המזונות ובידיה אף פסק דין של בית משפט על הסדרי ראייה, אך היא לא זוכה לראות את נכדיה. מאז הצטרפות האם לכת - ולמרות פסק הדין - נמנעים ממנה המפגשים.

 

''אנשים לא ממש מכירים את הכת הזאת, 'איתקה'. אבל מי שמכיר, יודע שמי שעומד בראשה נחשב לאליאור חן של החילונים'', מסכם האדם שמכיר את נושא הכת מקרוב.

 

במשטרה אומרים כי במהלך החקירה עלה נושא הכת וכעת הם בודקים אם ההתעללות בילד והדרתו מבית ספר הייתה חלק מפעילות הכת.

 

עו"ד דנה גרין מהסנגוריה הציבורית, שייצגה את האם בעת הארכת המעצר ביום שישי האחרון, אמרה כי מרשתה הודתה כי נתנה לבנה "מכות חינוכיות", אך לא מכות שגרמו לו לחבלות. זה קרה אחרי שנהג להרביץ, לאיים ולגנוב מהמכולת. לדברי גרין, היא לא יודעת דבר על חברות של האם בכת, והאם לא סיפרה לה על כך.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המורה בבית המשפט, שלשום
צילום: עופר עמרם
מומלצים