שתף קטע נבחר

ליצמן קבר את השידור החי מ"ברזילי"

סגן שר הבריאות הורה להסיר מאתר האינטרנט של בית החולים את השידור הישיר מעבודות העתקת הקברים, בטענה להתערבות פוליטית. הוא הנחה את אנשי "ברזילי" לשתוק

סגן השר החשיך את המסך. לשכתו של יעקב ליצמן, המחזיק בתיק הבריאות, הורתה הבוקר (יום א') להנהלת בית החולים ברזילי באשקלון להסיר מאתר האינטרנט של המוסד את השידור החי של מהלך העתקת הקברים מחצר בית החולים, לצורך בניית חדר המיון הממוגן.

 

כזכור, ליצמן ייצג בחודשים האחרונים את קולם של גורמים קיצוניים בקרב החרדים, שדרשו לא להתחיל בעבודות או להעבירן לאתר חלופי - ובכך לעכב משמעותית את בניית האגף החדש, ולייקר את עלותו בעשרות מיליוני שקלים.


גולגולת שנמצאה הבוקר בחפירות באשקלון (צילום: צפריר אביוב)

 

למרות העניין הציבורי הרב בפרשה ובנעשה בחצר בית החולים הבוקר, ההנחייה שהגיעה מלשכתו של ליצמן גרסה כי אתר האינטרנט של בית החולים אינו אתר פוליטי - ולכן יש להסיר את הצילומים. בבית החולים אישרו את הפרטים ואמרו כי נענו לבקשה זו.

 

בדוברות "ברזילי" קיבלו הודעה מלשכת סגן השר, לפיה אסור לאף גורם בבית החולים להתראיין בתקשורת בנושא פינוי הקברים.

 

בהסתדרות הרפואית הגיבו בחומרה להוראת ליצמן: "אנחנו מגנים בשאט נפש את נסיונותיו של סגן השר ליצמן לסתום את פיותיהם של הצוות הרפואי. תמוה שהוראה כזאת יוצאת מסגן השר לאחר שהודיע כי לא יתערב יותר בסוגיה. הדבר חמור במיוחד על רקע דעות פוליטיות של סגן השר, המנוגדות לעמדה המקצועית של המשרד. אין לעבור על סדר היום על הניסיון לסתימת פיות. ניאבק על זכותם של רופאי בית החולים ברזילי להשמיע את דעתם".


ליד בית החולים, הבוקר (צילום: AFP)

 

העבודות בשטח עברו היום לשלב חשיפת הקברים והוצאת העצמות עצמן. לפני כן, משעות הלילה והבוקר נעצרו או עוכבו לחקירה כ-30 חרדים שהתפרעו במקום. עם זאת, המחאה הייתה מינורית יחסית להיערכות המשטרתית המוגברת.

 

בזירה הפוליטית נמשכו חילופי המהלומות המילוליות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "ההחלטה על בניית חדר מיון חדש וממוגן התקבלה לאחר מלחמת לבנון השנייה. יש ציבור חרדי חשוב שרואה עצמו נפגע מכך, אבל לאחר בדיקה הגענו להכרעה כי יש לבצע את זה". הוא הוסיף כי "טובת הכלל היא זו שמכריעה וזה הקו המנחה שלנו". מנגד, שב ליצמן ומחה על המהלך: "זו איוולת ואני רק יכול להגיד שבגין לא היה נוהג כך".

 

בינתיים, התפתחו עוד שני מוקדים של עימות. בגבעת אנדרומדה ביפו הפגינו חרדים נגד עבודות הנערכות במקום, שם לטענתם קבורים יהודים. 17 מהמפגינים עוכבו לחקירה, אחרי שהפריעו לעבודות ולפי המשטרה העליבו שוטרים וניסו לתקוף אותם. גם כיכר השבת בירושלים נחסמה לתנועה בידי עשרות חרדים שהציתו במקום פחי אשפה במחאה על החפירות באשקלון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליצמן. הוראה מלמעלה
צילום: אריאל ירוזולימסקי
שוטר מול הפגינים החרדים, הבוקר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים