שתף קטע נבחר

עריקאת: "הסבלנות של הפלסטינים כלפיי אוזלת"

בנאום במכון למחקרי ביטחון לאומי, רמז ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני כי ייתכן ששיחות הקרבה הן ההזדמנות האחרונה לפתרון הסכסוך בדרך דיפלומטית. "בדור שלי אפשר לעשות את זה באמצעות משא ומתן", אמר, "הגיע הזמן להחלטה"

לחץ פנימי לחדול מהמשא-ומתן: ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, נאם הערב (א') במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל-אביב והפציר בישראל לנצל את התמיכה האמריקנית במשא ומתן - ולסיים את הסכסוך. "הסבלנות של בני עמי כלפיי אוזלת", הודה עריקאת, "רבים פונים אליי מבני עמי ואומרים לי להפסיק".

 

"אני נושא ונותן עם ישראל בגלל שזה אינטרס מרכזי פלסטיני", הסביר עריקאת, "עשינו כברת דרך כפלסטינים. אני יודע שהרבה אנשים מפקפקים בזה שנוכל להצליח במשא ומתן. אני חולק על זה". הוא הביע אופטימיות בנוגע לאפשרות לפתור את כל סוגיות הליבה: "עשינו כברת דרך. כל הסוגיות הן ברות פיתרון".

 

עריקאת הגן על הקונספט של "שיחות הקרבה", והסביר כיצד הן יתנהלו. "אנחנו כפלסטינים החלטנו

לתת צ'אנס למיטשל, קלינטון ואובמה. אני מדבר עם מיטשל על בעיות הליבה. אם נתניהו רוצה לדבר למראה הוא יכול. אם הוא רוצה לדבר על הפועל תל-אביב ומכבי חיפה הוא יכול. זה לא מעניין אותי. אני מדבר עם מיטשל".

 

הוא הצביע על כמה מכשולים שעלולים להתעורר במשא ומתן. "לא נסכים לנוכחות צבאית בבקעה הירדן, לא נסכים לשליטה במים, לא נסכים ליישובים שם ולכל התעשייה שם של ישראל. לא למען הביטחון. אנחנו מסכימים לצד שלישי שיבדוק את הנושא".


"לא צריך משא ומתן, צריך הסכמה" (צילום: כפיר סיון, ישראל סאן)

 

"עוזי ארד ביטל שלוש פעמים"  

עריקאת התייחס גם לחוסר האמון הבולט בין הצדדים. לדבריו, "לא צריך משא ומתן. צריך הסכמה. כל החלופות על השולחן. זהו רגע האמת. כולנו בתהליך בחבלי לידה. צריך מנהיגים שיעשו הקרבות. האופציה שלי היא שתי מדינות בגבולות 1967, עם חילופי שטחים והסדרי ביטחון. אם הגעתם למסקנה שאתם לא יכולים את זה כי אין לכם על מי לסמוך - אני לא חושש".

 

הוא התייחס גם לטענות שלפיהן הפלסטינים עיכבו את חידוש המשא ומתן והפנה אצבע מאשימה כלפי ראש המטה לביטחון לאומי. "ביום הראשון שעוזי ארד נכנס לתפקיד ביקשתי לראותו", סיפר, "שלוש פעמים הוא שיבץ פגישה איתי וביטל".

 

על התנהלות ממשלת נתניהו הוא אמר: "אתם קושרים לי את הידיים, הרגליים וזורקים אותי לים. אחר

כך אתם אומרים שאני לא יודע לשחות. זוהי ההתנהגות של ממשלת ישראל כיום".

 

"אני נושא ונותן איתכם בגלל שלדעתי, רוב היהודים והערבים רוצים הסכם והחלופה בדמות הקונפליקט קשה מדי", אמר עריקאת והבהיר כי הפלסטינים לא יפסיקו את המאמצים להשיג עצמאות. "בדור שלי אפשר לעשות את זה באמצעות משא ומתן. אל תפספסו את ההזדמנות. מגיע לתת את ההזדמנות לאמריקנים. אבל אנחנו צריכים לקבל את ההחלטות. נגמר המשא ומתן - הגיע הזמן להחלטה. לא להחלטות ביניים, לא להחלטות לעתיד, לא להחלטות לעבר. הסכם סופי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עשינו כברת דרך". עריקאת
צילום: כפיר סיון, ישראל סאן
ידברו על הפועל ת"א? נתניהו ומיטשל
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים