שתף קטע נבחר

שטחן של חדרה, עכו, ערד ואור עקיבא יוגדל

שר הפנים חתם על צו להרחבת שטחן המוניציפאלי של הערים. חדרה תקבל שטח הכולל תשתיות של חברת החשמל, לאחר שעד כה נמנעו ממנה תקבולי ארנונה באזור. ערד תקבל שטחים לפיתוח תיירות אלטרנטיבית וארכיאולוגית ומגרש גולף מדברי

שר הפנים וסגן ראש הממשלה, אלי ישי, חתם על צו להרחבת שטחן המוניציפאלי של חדרה ואור עקיבא, בהתאם להמלצת מנכ"ל משרד הפנים, רו"ח גבריאל מימון, וועדת החקירה שמונתה לנושא.

 

 

עיריית חדרה ביקשה להגדיל את שטחה לכיוון מערב בשני מוקדים - הראשון הוא מתחם שנוצר כתוצאה מייבוש חלק משטח הים מדרום לתחנת הכוח "אורות רבין" אשר יצורף לטיילת הקיימת של חדרה, כך שאורכה של הטיילת יהיה כ-7 ק"מ (כיום אורך הטיילת כ-5.5 ק"מ).

 

השני הוא שטח שמעבר לקו המים, בתחום נמל חדרה, באזור הפעילות של תחנת הכוח שיכלול בו את הנכסים המקנים והתשתיות הנמצאים ברשות חברת החשמל, במתחם המשתרע על כ-3,840 דונם. שטח זה היה עד עתה חסר מעמד מוניציפאלי ולטענת העירייה כרגע נמנעים ממנה תקבולי ארנונה באזור, למרות שהא מעניקה לחברת החשמל שירותי תחזוקה.

 

מנכ"ל משרד הפנים המליץ לשר לאמץ את המלצות הוועדה לקבלת בקשת עיריית חדרה להכללת אורות רבין בשטחה, שכן המדיניות היא ששטחים עם פעילות אורבאנית או תשתיות יהיו בתחום של רשות מקומית, ולא יישארו שטחים חסרי מעמד מוניציפאלי. וזאת במטרה לדאוג שגוף אחד יהיה אחראי לשטח מבחינה תכנונית וסביבתית. כמו כן המליצה הוועדה לאשר את הוספת השטח המיובש לעיר ובמסגרת זאת להטיל את האחריות על שיקום האתר על עיריית חדרה, כחלק מהטיילת הקיימת.

 

בעניין עכו המליצה הוועדה להגדיל את שטח השיפוט של העיר, שהיה עד כה כ-12,000 דונם, בכ-2,139 דונם נוספים. השטח המדובר הינו שטח חקלאי הממוקם ממזרח לכביש עוקף עכו ונמצא בתחום מועצה אזורית מטה אשר, בבעלות הישובים הבאים: עין המפרץ, צוריאל, שמרת ושתולה. הוועדה המליצה על העברת השטחים לאחר שהמושבים והקיבוצים, שהקרקעות מצויים בבעלותם וכן המועצה האזורית מטה אשר הסכימו להעברת השטחים.  

 

באור עקיבא דרשה המועצה המקומית להרחיב את תחום שיפוטה על מנת להרחיב את אזור התעסוקה הקיים ולפתח אזורי מגורים, נופש ופנאי. שטחה של אור עקיבא היה עד כה כ-4,312 דונם בלבד, בתחום שבין כביש מספר 2 לכביש מספר 4, לאור זאת קבעה הוועדה שאין ספק שיש להגדיל את שטחה המוניציפאלי של אור עקיבא. 

 

על פי ההחלטה יועברו מהמועצה האזורית בנימינה-גבעת עדה שטח של כ-1,000 דונם לאור עקיבא. מחצית מהשטח מיועד למגורים, כרבע ממנו לפנאי וכרבע לתעסוקה (במידה ויאושר על ידי ועדות התכנון לפתח במקום תעסוקה). 

 

הוועדה קבעה שיש להעביר את השטח לאור עקיבא מכיוון שהינו חלק מהמרקם העירוני שלה בהתאם לתוכנית המתאר האזורית, תמ"א 35, כמו כן, הסבירו בוועדה כי השטח מופרד מבנימינה בשטח ירוק, גובל בשטחה הבנוי של אור עקיבא ומיועד לפיתוח עירוני בהתאם לתוכנית המתאר המחוזית, תמ"מ 6. 

 

ההחלטה בעניין ערד קובעת כי המדינה תעביר אליה שטח בהיקף 3,531 דונם הממוקם מצפון מזרח לעיר. שטח זה היה שייך למועצה האזורית תמר. כמו כן, הוחלט להעביר לתחום שיפוטה של ערד שטח ממערב לעיר, המצוי מצפון לכביש 31, בהיקף של כ-12,364 דונם. השטחים הללו מיועדים לפיתוח תיירות אלטרנטיבית, תיירות ארכיאולוגית, תיירות חקלאית ומגרש גולף מדברי (שטח זה ברובו היה חסר מעמד מוניציפאלי).

 

שטחה המוניציפאלי של ערד היה עד כה כ-93,000 דונם, מהם רק כ-8,000 דונם שטחי בינוי עירוני והשאר שטחים פתוחים. במשרד הפנים מעריכים כי שימושי השטח יסייעו לעיר ערד להעלות את ההכנסות מתקבולי הארנונה בשטחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערד
צילום: הרצל יוסף
עכו
צילום: דורון גולן
מומלצים