שתף קטע נבחר

צה"ל תרגל כיבוש עיר פלסטינית בגדה

במסגרת היערכות לעימות עם הפלסטינים, לראשונה תרגלה חטיבת כפיר לוחמה בשטח בנוי בסיוע טנקים ומסוקים. "תפקידנו להיערך למצבים קיצוניים", אמר אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, שהביע חשש ממתנחלים "שלא מכירים בישראל"

צה"ל תרגל הלילה (יום ב') לראשונה כיבוש עיר פלסטינית במסגרת תרגיל רחב היקף, בו לקחו חלק כוחות גדולים מחטיבת כפיר הפועלת ביהודה ושומרון. מטרת התרגיל, שבו השתתפו גם טנקים ומסוקים, היא להרחיב את אופי הפעילות של החטיבה המנומרת בגדה - אך גם בזירות אחרות. לדברי אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, "כיום המצב באיו"ש שקט, אבל תפקידנו כצבא הוא להיערך למצבים קיצוניים".

 

ארבע וחצי שנים לאחר הקמתה רשמה היום חטיבת כפיר היסטוריה קטנה כאשר ערכה במרכז לאימוני לוחמה אורבנית (מאל"א) שבצאלים, אימון ראשון מסוגו במתכונת של תרגיל חטיבתי. האימון כלל הפעלה מלאה של מפקדת החטיבה בראשות אל"מ אורן אבמן, שקיבלה משימה לכבוש עיר פלסטינית באזור שבו פועלים ארגוני טרור לצד אוכלוסייה פלסטינית תמימה. בפיקוד מרכז רואים בכך מודל חדש של מפקדת חטיבה שתפעיל במידת הצורך את כוחותיה האורגניים או כוחות אחרים ותיתן מענה לכל התפתחות בגדה. במסגרת התרגיל, שולבו שלושה גדודים מחטיבת כפיר, מה שנועד להרחיב גם את פעילותם באיו"ש, ומחוצה לה.

 

האלוף מזרחי, שהגיע לצפות מקרוב בתרגיל, ציין כי ישנה חשיבות רבה להתכונן לכל תרחיש בגזרתו. "כרגע איני מזהה התפתחות שלילית בגדה. להערכתי יש לנו כשנה עד שנצטרך לעשות הערכת מצב מחודשת בנושא, אלא אם כן יהיה אירוע קשה שיביא להסלמה, למשל בהר הבית".

 

לדבריו, "אם יהיו התפתחויות כאלה, אנחנו נעמוד בפני כוחות מאורגנים יחד עם חוליות שעשויות להיות חלק מכך. צריך לזכור שיש גורמים בגדה שלא נעלמו מהנוף הפלסטיני ועשויים לקחת חלק בפעילות נגד ישראל. יכול להיות שאף נשלם מחיר מסוים בהתחלה, אבל נדע להתמודד עם זה".

 

הוא גם הביע דאגה מקבוצות שוליים בקרב המתנחלים - "רובם נורמטיבים, אך יש כאלה שלא מכירים בישראל", וציין כי פעולת קיצונית מצידם יכולה להביא להסלמה.


מתרגלים גם סוגיות ערכיות מול האוכלוסיה הפלסטינית (צילום: רועי עידן)

 

בתרגיל לקחו חלק קצינים בכירים בצה"ל, ביניהם מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ניצן אלון, שאמור להפעיל את צוות הקרב החטיבתי של כפיר במידת הצורך, וכן תא"ל אגאי יחזקאל, מפקד אוגדה 162, אליו כפופה החטיבה. "אנו משלימים פערים שקיימים בחטיבה על מנת לתת לה את כל הכלים להיות גורם משמעותי בכל עימות בו ייקח צה"ל חלק בעתיד", אמר יחזקאל. "כבר כעת אנו מתכננים להוציא גדוד אחד או שניים לפעילות בטחון שוטף בגזרה מחוץ לאיו"ש, על מנת לתת להם לצבור ניסיון גם במאפיינים שונים".

 

במהלך התרגיל תרגלו הלוחמים מעבר בין הסמטאות והבתים, התמודדות מול חמושים פלסטינים, פיגועים באמצעות מטעני צד וסוגיות ערכיות מול אזרחים פלסטינים. מפקד החטיבה, אל"מ אבמן, קיבל לחפ"ק שלו נתונים על התקדמות הקרב, לרבות מספר הנפגעים, וכן דיווח על שני נעדרים מקרב כוחותיו. הוא התקשה להסתיר את התרגשותו במהלך האימון: "מה שרואים פה זאת רק צומת דרכים בחלק מתהליך ארוך שבו אנו פועלים כדי להביא את הלוחמים הללו לפעול בכל מקום שיידרש", הסביר אל"מ אבמן. "עד כה פעלנו נגד הטרור הפלסטיני, שם היו צריכים שניישם את היכולות שלנו בלוחמה בשטח בנוי, חובת ההוכחה עלינו להרחיב את היכולת הזאת, ולתת למפקדים להטיל עלינו משימה בכל זירה".

 

מבלי להתייחס לתהליכים מדיניים ותהליכים פנימיים ברשות הפלסטינית, מודה המח"ט כי הוא עשוי לקבל בעתיד משימה מבצעית, בדומה לזו שתרגל באימון. "השקט שקיים היום נולד לאחר עשור של פעילות אינטנסיבית מצד מערכת הביטחון, ולא כי מישהו איבד מוטיבציה לעשות פיגועים. אם אנחנו מרימים קצת את המשקפת ומסתכלים על האיומים הפוטנציאליים, ניתן לומר שגם באיו"ש יכולים להתרחש תהליכים שיביאו למצב שונה מהמציאות של היום, אנו נערכים לזה. יש לנו משימה אחת והיא להתכונן לכל תרחיש ולכל איום במציאות המשתנה הזאת". להערכתו, תהליך ההיערכות יסתיים עד הקיץ, אז החטיבה כולה תהיה מוכנה לפעול במסגרת צוות קרבי משולב.


חיילי כפיר מתרגלים לוחמה בשטח בנוי (צילום: רועי עידן)

 

באשר לתדמית הבעייתית שדבקה בחטיבה על רקע מספר אירועים שסטו מהנורמות והערכים - בעת האחרונה בין היתר הנפת שלט הקורא לסרבנות בכותל והירי בפלסטיני כפות בנעלין - סבור אל"מ אבמן כי מדובר בהיקפים קטנים. "היו אלה אירועים שהתרחשו כחלק מתהליך התבגרות של חטיבה לוחמת, בטח במציאות המורכבת שהיא שפועלת בה.

אנו מוקיעים ומגנים אירועים מסוג זה, ומי שמכיר את החטיבה יודע כי קיימת תהום עמוקה בין כמות האירועים הזניחה מסוג זה לבין היקף העשייה המבצעית האדירה של החטיבה".

 

האלוף מזרחי ציין כי נושא הטיפול בסוגיות ערכיות הועבר למפקדים טרם התרגיל, ולצורך סיוע מול אזרחים, הועמד קצין סיוע הומניטרי שאמור לטפל בנושאים מסוג זה בזמן אמת. הוא סבור כי מפקדים צריכים להתרכז במשימה המבצעית שלהם. "אבוי לנו אם מה שיעצור אותנו זה גולדסטון. עשינו כנסים ודיונים פנימיים, אנו יודעים מה עשינו ואיך לפעול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פועלים במציאות מורכבת, לוחמי כפיר
צילום: רועי עידן
תרגל חיילים נעדרים. אל"מ אבמן
צילום: רועי עידן
צופה שנה של שקט, האלוף מזרחי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים