שתף קטע נבחר

העוזרים המשפטיים פתחו בשביתת אזהרה

העוזרים המשפטיים דורשים שהנהלת בתי המשפט תחתום אתם על הסכם עבודה קיבוצי ותפסיק את הנוהל המחייב את פיטוריהם אחרי 4 שנות העסקה. השביתה, שתימשך יום אחד, תגרום לעיכובים ושיבושים בדיונים המשפטיים. האוצר: לא נקלוט עוזרים משפטיים חדשים עד תום הסכסוך

העוזרים המשפטיים, המסייעים לשופטים בבתי המשפט, מפסיקים היום (ה') את עבודתם לשביתת אזהרה בת יום אחד.

 

אין דין? אין דיין

 

כ-600 עוזרים של השופטים בבתי המשפט, שהם עורכי דין מוסמכים, עובדים בבתי המשפט ומועסקים באופן זמני תקופה של 4-6 שנים בלבד. רובם החלו לעבוד במהלך 5 השנים האחרונות, כיוון שאותה עבודה התבצעה בעבר בידי מתמחים.

 

העוזרים המשפטיים, שלא היו מאוגדים עד כה, הקימו לאחרונה ועד והם דורשים שהנהלת בתי המשפט תחתום עמם על הסכם קיבוצי, תעסיק אותם באופן קבוע ותבטל את הנוהל המחייב את פיטוריהם. אלא שלטענתם, ההנהלה כלל אינה מכירה בהתארגנותם כעובדים. העובדים כבר קיימו עיצומים, ומאיימים שאם לא יקיימו אתם מו"מ, יפתחו בקרוב בשביתה בלא הגבלת זמן.

 

השביתה תגרום לשיבושים ולעיכובים בדיונים המשפטיים ותביא לעיכוב גדול עוד יותר מהרגיל של ההליכים המשפטיים בישראל. ההערכה היא שהשפעתה של שביתה בת יום אחד היא מוגבלת, אך אם בעקבות שביתת האזהרה תיפתח שביתה ארוכה, היא עשויה לגרום לאי-סדר רב בבתי המשפט ולעיכוב הליכים.

 

"השביתה תורגש ותהיה כואבת", אמר ל-ynet רון דינור, חבר ועד העובדים של העוזרים, "אנחנו יושבים מאחורי הקלעים ומתפעלים את ה'במה' המשפטית, ומשפט בלעדינו הוא כמו הצגה בתיאטרון בלי תאורן או מפעיל סאונד: לא רואים אותה אבל מרגישים בה. אנחנו מקווים שלא תפרוץ שביתה ארוכה, אבל אנחנו שוקלים את כל האפשרויות. אנחנו לא מסכימים שלא יינתן לנו להתארגן ולחתום על הסכם קיבוצי ודורשים לבטל את נוהל ההעסקה הזמנית". 

 

שובתים? אין מקומות עבודה

ל-ynet נודע כי בשל השביתה, הודיע משרד האוצר להנהלת בתי המשפט כי עד תום סכסוך העבודה, לא יתקבלו עוד לעבודה עוזרים משפטיים, ובמקום זאת תשלח נציבות שירות המדינה לבתי המשפט מתמחים בלבד, כפי שהיה נהוג בעבר.

 

מהנהלת בתי המשפט מסרה בתגובה: "נפעל בהתאם להנחייה".

 

ביחס לשביתה עצמה נמסר מהנהלת בתי המשפט: "להנהלה לא נותר אלא להצטער על הודעת השביתה של העוזרים המשפטיים, אשר עומדת להתרחש מבלי שמוצה הליך המשא ומתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיכובים בבתי המשפט
צילום: עמית שאבי
מומלצים