שתף קטע נבחר

בעזה נחשפת ערוותה של ישראל

הניסיון של קציני צה"ל לחפות על המציאות הקשה ברצועה בסיסמאות נבובות, מביך בפשטנותו. העולם שצופה בתמונות ושומע את העדויות, יענה להם בקול ברור: רואים לכם

בעוד העולם כולו נושא עיניים למשט הספינות העושות את דרכן לחופי עזה על מנת לפרוץ את המצור שמטילה ישראל על הרצועה, חשף אל"מ משה לוי, ראש מנהל התיאום והקישור, את הללה-לנד המתקיים בה לשיטתו: "המצב ההומניטארי בעזה טוב ויציב", קבע. "אנחנו לא מכירים מחסור בשום תחום ומאפשרים להכניס ציוד שונה. כמובן שכל מה שעשוי לשמש את החמאס לצורך התעצמותו הצבאית, לא נאפשר להכניס". בניגוד לדבריו, קובע דו"ח אמנסטי שארבעה מכל חמישה פלסטינים ברצועה תלויים בסיוע הומניטארי למחייתם.

 

קשה לקבוע איזו מבין האפשרויות מטרידה יותר - שראש המת"ק באמת לא יודע מה מתחולל בעזה הנצורה, או שהוא מוליך שולל את קהל שומעיו ביודעין. רשימה חלקית של מוצרים שכניסתם לרצועה נאסרת לסירוגין כוללת כוסברה, כמון, ריבה, חלבה, שוקולד, הל, פיצוחים, בדים, כלי נגינה, חומץ, צעצועים, מחברות וציוד כתיבה. טחנת הקמח היחידה שפעלה בעזה טרם מלחמת "עופרת יצוקה" הופגזה במהלכה. בשל מחסור חמור בדלק תעשייתי, הפסקות חשמל תדירות וממושכות פוגעות אנושות בתפקוד בתי החולים, הסובלים גם ממחסור בתרופות למרות הצהרות צה"ל. אזורי הדיג, המהווים מקור פרנסה עיקרי לרבים מתושבי הרצועה, צומצמו על ידי הצבא במהלך השנים האחרונות באופן דרמטי.

 

האם אל"מ לוי מודע לכל זה? האם הוא באמת מאמין שאספקת צעצועים לילדי עזה היא סיכון ביטחוני שמדינת ישראל לא יכולה לעמוד בו? האם הדור החדש של הפצצות הפלסטיניות אמורות להכיל כמות בלתי סבירה של כמון?

 

הדעת נותנת כי לוי מכיר גם מכיר את העובדות הללו, והן אינן מחדשות לו דבר. הצהרתו משקפת, אם כן, את פרשנותו האותנטית להגדרה "חיים נאותים" עבור הפלסטינים תושבי הרצועה: כל עוד יש להם אוויר לנשימה ומי ים לשתייה, כל עוד הם מצליחים לשרוד במה שמכונה על ידי הפלסטינים "הכלא הגדול בעולם", שיגידו תודה. יש להם כל שדרוש לפלסטיני להתקיים.

 

אבל בדבר אחד צודק אל"מ לוי: המטרה המהותית של משט זה איננה אחרי הכל להתמודד עם הקטסטרופה ההומניטארית שפוקדת את הרצועה מזה זמן. זאת משימה שגדולה בהרבה ממידותיהם של הפעילים בעלי הרצון הטוב והמצפון המאיישים את הספינות, ודורשת את התגייסותה של קהילה הבינלאומית בכללותה.

 

מטרת המשט היא בראש ובראשונה, לחשוף את התרמית הישראלית בדבר "סיום הכיבוש" ברצועה, ולהפנות את תשומת הלב העולמית למתחולל באחת הפינות האפלות והמוכות באזור. מטרתו היא חשיפת המניע האמיתי מאחורי המדיניות הישראלית ביחס לפלסטינים בכלל ולרצועת עזה בפרט: נקמנות ולא ביטחון. מטרתו לזעזע – אם לא את הציבור הישראלי, שדבר כבר לא גורם לו להתבייש ולהתחלחל ממעשי מנהיגיו – לפחות את דעת הקהל העולמית ואת מצפונה.

 

הניסיון של אל"מ לוי לחפות על המציאות הקשה בעזה בעזרת סיסמאות צפויות ונבובות מביך בפשטנות שלו. הגיע הזמן שצה"ל יסביר למפקדיו, כי השליטה על זרימת האינפורמציה איננה פשוטה כמו השליטה על כניסת מוצרים לרצועה, וכי המידע על מעללי הכיבוש, אפילו בעזה הנצורה, מוצא את דרכו לתקשורת הבינלאומית בנקל.

 

קציני צה"ל יכולים להתיש את עצמם ואת הקהל במסיבות עיתונאים והודעות דובר למכביר, אך העולם, שצופה בתמונות ושומע את העדויות מעזה, יענה להם בקול ברור: רואים לכם.

 

אורלי נוי, קואליציית נשים לשלום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזה. בעיני המתבונן?
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים