שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "הרגשתי שמתתי": מה חש אדם בהתקף פסיכוטי?

  הזיות רדיפה, קולות שפוקדים עליהם לעשות דברים, ורגשות בעוצמה שאי אפשר לעמוד בה: חנוך דאום והפסיכולוג הקליני אריאל הרטמן על התקף פסיכוטי, מהסימנים המקדימים ועד לטיפול. בשביל הנפש - פרק שלישי בסדרה

  ברגע אחד הם מאבדים את המלים, נכנסים למצב של חרדות, ועצמת רגשות שהם לא ידעו כמותה שוטפת אותם: מה מרגיש אדם במצב פסיכוטי, מדוע זה קורה ואיך אפשר לעזור לו? סדרה מצולמת של העיתונאי חנוך דאום והפסיכולוג הקליני אריאל הרטמן, שנוצרה בעקבות הספר החדש של השניים "בשביל הנפש", מטפלת במגוון נושאים בתחום הנפש, ועונה בין השאר גם על שאלות אלו. בפרקים הקודמים בחנו הפרעת האישיות הגבולית והפרעת האישיות הגבולית. בסרטון שלפניכם, מדברים השניים על אנשים הסובלים מהתקפים פסיכוטיים.

   

  בימוי והפקה: אילן שושן, עריכה: דניאל קיסרי, עיצוב אפטר: אסף בן ששון

   

  פספסתם את הפרקים הראשונים בסדרה?

   

  שמשון ויובב כמרקחה

  לפי פרויד, הנפש מורכבת משלושה מבנים מרכזיים: האיד, האחראי על הדחפים הביולוגיים, בעיקר המיניים, שמעוניינים בסיפוק מיידי וקשה להם לעמוד בתסכולים. המבנה השני הוא הסופר אגו. זהו המוסר והמצפון אותו הפנמנו מהורינו ומהחברה. זהו חלק שמתחשב בהיבט הרציונלי ולא המיידי של המציאות. החלק השלישי, האגו, הוא "שוטר תנועה" שמחליט מי משני המבנים האחרים ייכנס לצומת הנפשית בזמן נתון. האם יהיה זה האיד שייתן ביטוי לדחפים, או הסופר אגו שייתן מקום למוסר ולנורמות החברתיות?

   

  באנלוגיה על סדרת הטלוויזיה "פינוקיו" שבה נעזר בעבר, מסביר הרטמן: "במצב הפסיכוטי, שמשון ויובב כמרקחה. אם בדרך כלל קולותיהם היצריים לא מאד דומיננטיים, ויוצאים החוצה במצבים של חלומות, התקפי זעם או יחסי מין, הרי שבמצב הפסיכוטי, הם הופכים לדוברים רבים במוחו של האדם. העולם הייצרי, תהליכי החשיבה הראשוניים וההיעדר החשיבה המסודרת והלוגית הופכים למצב קיים. פנטזיות מיניות, תוקפניות, לעיתים מגלומניות פורצות. פינוקיו הופך לחסר אונים מול הגודש הזה. קולותיה של בלה נעלמים, ונשכחים הנורמות החברתיות. לפעמים המצב הפוך. האדם כה מיוסר על ידי הנורמות והמוסר, דווקא בגלל הנוכחות המוגברת של שמשון ויובב, עד שהוא כלל אינו מצליח לתפקד. ושוטר התנועה (האגו) מתפרק לרגע. תפקודים רגילים כמו זיכרון, חשיבה מסודרת ותפיסת מציאות נורמטיבית כמעט שאינה קיימת".

   

  תהליך שיקום ארוך

  לאחר התקף פסיכוטי, יש כמה אפשרויות להתפתחות המצב. בין השאר, האדם

  יכול לפתח את מחלת הסכיזופרניה. אפשרות נוספת היא מחלה בי-פולרית (מאניה-דיפרסיה); עם זאת, ישנם אנשים שלאחר התקף פסיכוטי אינם מפתחים בעיה נפשית.

   

  גם אם לא קיימת מחלה שמתפתחת מהמצב הפסיכוטי, זוהי טראומה לא פשוטה לחיות עם עצמך לאחר המצב. פעמים רבות, נזקק המטופל לתהליך שיקום ארוך שיכלול טיפול תמיכתי; זה יכלול עבודה על סדר יום וחזרה לתפקוד באופן הדרגתי. הטיפול ילווה במעקב פסיכיאטרי ולרוב טיפול תרופתי. המשמעויות העמוקות של המצב הפסיכוטי יתבררו רק לאחר זמן רב..

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאבד את המלים. אילוסטרציה
  צילום: index open
  כריכת הספר
  עטיפת הספר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים