שתף קטע נבחר

ישראלי באיסטנבול: העובדים שלי אמרו 'אל תשוב'

היהודים בטורקיה מספרים על ההפגנות והפחד, לאחר תקרית הדמים במשט לעזה. יצחק, ישראלי לשעבר, אמר ל-ynet: "לא היה מצב כזה ב-15 השנים שאני כאן". יהודי שגר באיסטנבול: "אלפי מפגינים נוהרים לכאן עם דגלי פלסטין, והם זועמים. הורדנו פרופיל, אנחנו חוששים להזדהות"

מצור טורקי. המטה ללוחמה בטרור הוציא אזהרת מסע חמורה לטורקיה, ויהודים השוהים באיסטנבול סיפרו ל-ynet מדוע כדאי בתקופה הקרובה לשמור מרחק מהמדינה, שהחזירה הביתה את שגרירה בישראל. "אלפי מפגינים נוהרים לכאן, גם אחרי עופרת יצוקה לא היו הפגנות כאלה", אמר ל-ynet יהודי מאיסטנבול.

 

דם בלב ים: הכותרות האחרונות ב-ynet

 

האיש, שעובד בסמוך לשגרירות ישראל והיה עד להפגנות הסוערות, אמר כי המפגינים מגיעים לאיסטנבול גם מערים אחרות. "לכולם יש דגלי פלסטין וטורקיה, וכולם זועמים. יש ממש שיירות של מכוניות עם דגלי פלסטין. אנחנו חוששים להזדהות כיהודים", אמר וסיפר על החשש. "אנחנו בפרופיל נמוך כרגע, ולא מזדהים כיהודים".

 

הוא סיפר כי ההתפרעות מול השגרירות בעיר, בעקבות הסתבכות המבצע הצבאי לעצירת המשט, היתה שלוחת רסן: "ראיתי כבר הפגנות נגד ישראל, אני חי כאן מאז שנולדתי, אבל דבר כזה לא ראיתי. המפגינים ניסו לעבור את השוטרים, שברו את חלונות השגרירות וניסו להתפרץ פנימה. השוטרים נאלצו להשתמש בזרנוקי מים לפיזור הפגנות. הם קראו קריאות 'נהיה שאהידים', 'מוות לישראל'. אחרי שעזבו את השגרירות, הם עברו לאחת הכיכרות המרכזיות פה".

 

"האווירה כאן קשה. הטלוויזיה לא מראה את התקיפה נגד החיילים, אלא משדרת פעם אחר פעם רק את החיילים מגיבים בכוח", אמר היהודי, שביקש שלא להזדהות בשמו. "גם בעופרת יצוקה היתה אווירה קשה, אך לא ברמה כזו, לא בממדים כאלה. אני מדבר איתך וחושש שישמעו אותי".

 

יצחק, ישראלי לשעבר המתגורר זה 15 שנה באיסטנבול, סיפר בשיחה עם ynet כי לראשונה יש פחד ממשי

בקרב היהודים: "אני כרגע נמצא מחוץ לאיסטנבול, אבל העובדים שלי אמרו לי 'אל תחזור'. זה אומר הכול. שוחחתי עם כל המכרים שלי והם מדברים על הפגנות שהם ממש זוועות. לא כל הטורקים מחזיקים בדעות של החמאסניקים, אבל למרות זאת המצב הפך לא נעים, ואפשר לומר שיש פחד בקרב היהודים, מצב שלא היה במהלך השנים שאני מתגורר כאן".

 

כבר בשעות הבוקר ניסו עשרות מפגינים לפרוץ לקונסוליה הישראלית באיסטנבול וכוחות המשטרה במקום מנעו זאת מהם. המפגינים התפרעו, השליכו אבנים, וקראו קריאות בגנות ישראל. במקביל קרא משרד החוץ לישראלים הנמצאים בטורקיה לצאת מהמדינה. שר הביטחון אהוד ברק ניסה להרגיע את הרוחות ושוחח עם שרים בכירים בטורקיה, אך כעבור שעות ספורות הודיעה טורקיה כי היא מחזירה את שגרירה בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בטורקיה. "כולם זועמים"
צילום: AFP
השוטרים עוצרים את המפגינים
צילום: AFP
קורעים את דגל ישראל, היום
צילום: רויטרס
מומלצים