שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

"שחרור עזה": המשט נגמר, ההפגנות רק מתחילות

נראה כי סופו העגום של המשט לרצועה רק מוסיף שמן למדורת הפעילות של הארגונים השונים, איסלאמיים יותר או פחות, שמנסים לסחוף את אירופה בהפגנות אלפים - ובכמה מוקדים זוכים להצלחה לא מבוטלת. ומה בעצם הקשר לאל-קאעידה?

מארגני המשט לא נחים לרגע. עוד לפני שהתברר גודל הזוועה שהתרחשה על סיפון האוניה "מאווי מרמרה", כבר היו ידי חלק מהמארגנים מלאות עבודה, בארגון הפגנות מחאה נגד ישראל ברחבי אירופה. במלאכה עוסק בין היתר "הקמפיין האירופי להסרת המצור מעל עזה" - אחד הגופים החברים בקואליציה של "משט החירות", שמקום מושבו בבריסל, בירת בלגיה.

 

המשט שהפך למרחץ דמים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עאדל עבדאללה, חבר "הקמפיין האירופי", התפאר בכך שארגונו הצליח להביא מספר גדול של מפגינים - למעלה מ-2,000 - לעצרת שהתקיימה שלשום מול שגרירות ישראל בווינה, בירת אוסטריה. הפגנות אחרות התקיימו, במהלך סוף השבוע ואמש, במוקדים נוספים - גנואה שבאיטליה, אוסלו שבנורבגיה, מאלמו שבשבדיה, אתונה שביוון ועוד. גולת הכותרת הייתה כמובן הפגנת ה-10,000 באיסטנבול. עוד הפגנות אמורות להתקיים היום ומחר.

 

צילום: רויטרס

 

ההפגנה באתונה, למשל, התקיימה בשבת לקראת הגעת המשט לחופי עזה, ובארגון הבהירו כי מדובר בצעד ראשון בשורה של פעילויות עליהן החליטה "הקואליציה". "פעילויות אלה יוחרפו בכל רחבי היבשת, אם הכיבוש יממש את איומו וישתלט על ספינות המשט", הבהיר הארגון בהודעה שפירסם בסוף השבוע - וכך אכן קורה.

 

הכל מוביל ל"אחים המוסלמים"

ראש "הקמפיין האירופי", ד"ר ערפאת מאדי, השתתף אישית בפגישה עם ראש ממשלת טורקיה, רצ'פ טאיפ ארדואן, כשזה הצהיר כי "יש לשבור את המצור המקפח המוטל על רצועת עזה". מאדי לא מסתפק בתפקיד זה, אלא משמש גם כמנכ"ל "מרכז השיבה הפלסטיני" (PRC) - ארגון המזוהה עם חמאס בבריטניה.

 

לצדו, מי שנוטל את ההובלה של הפעולה בבריטניה כעת הוא עמיתו של מאדי ב"מרכז השיבה הפלסטיני" - זאהר ביראווי. כזכור, כפי שפורסם באחרונה ב-ynet, ביראווי הוא בכיר בזרוע "האחים המוסלמים" בבריטניה ופעיל חמאס בעברו.

הוא משמש כיו"ר חבר הנאמנים של "מרכז השיבה הפלסטיני" ובמקביל גם מציג עצמו כדובר הרשמי של המשט, תפקיד שמילא גם בכל השיירות האחרונות שניסו להיכנס לרצועה.

 

ביראווי מזדהה גם כדוברו של גוף אחר, "הפורום הפלסטיני בבריטניה" (PFB). ביראווי גינה בשם "הפורום" את "הטבח שביצעו כוחות הכיבוש נגד משט החירות", וקרא, בתיאום עם כמה גופים אחרים הפועלים בבריטניה, להפגנה גדולה שתיערך מול שגרירות ישראל. ביראווי אף קרא למשרד החוץ הבריטי ולאמצעי התקשורת בממלכה "לתת לאירוע ההיסטורי הזה את החשיבות הנחוצה ולהעביר את תמונותיהם של הפיראטים הישראלים נגד המזדהים מהעולם".

 

גם "הפורום" חשוד כמי שמקיים קשרים ישירים עם תנועת "האחים המוסלמים" במצרים. היומון המצרי "אל-מסרי אל-יום", דיווח בחודש שעבר כי התביעה הכללית במצרים החליטה להעמיד חמישה מחברי התנועה לדין בחשד שקיבלו שלא כדין סכומי כסף שנאספו על ידי עמותות בבריטניה לאחר מבצע "עופרת יצוקה". על פי החשד, מדובר בין היתר באירוע התרמה שאירגן "הפורום" בקינגסטון שבבריטניה בפברואר שעבר.

 

פעילות נוספת התנועות השונות המזוהות עם "האחים המוסלמים" ניתן היה למצוא בהפגנות שנערכו אתמול בכמה מוקדים במדינות ערב. ברבות מההפגנות ניתן היה להבחין בדגלי חמאס והאחים המוסלמים. נוכחות בולטת של דגלים כאלה נרשמה למשל בעמאן, בירת ירדן. סביר בהחלט להניח כי הפגנות אלה לא ידעכו במהרה, וכי במהלך הימים הקרובים אנו צפויים להפגנות נוספות, פרי פעולתם של ארגונים אלה ברחבי העולם.

 

ומילה אחרונה על הארגון שהוביל ושידר את המשט - IHH הטורקי. ממסמך שפירסם אתמול בבוקר "מרכז המידע למודיעין ולטרור", הסוקר עבודה מקיפה שערך אודותיו מכון מחקר בדנמרק, עולה כי הארגון קיים בשנות התשעים מגעים עם אל-קאעידה ופעילי "ג'יהאד עולמי". דברים ברוח זו חזרו בימים האחרונים בהסברה הישראלית, בין היתר בדברי שר הביטחון אהוד ברק, במסיבת העיתונאים לאחר ההשתלטות על הספינה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לונדון
צילום: AFP
שטוקהולם
צילום: רויטרס
ניקוסיה
צילום: AFP
פריז
צילום: רויטרס
מומלצים