שתף קטע נבחר

מרמרה באשדוד: "מורידים את האנשים בזהירות"

בנמל אשדוד עגנה הספינה שעליה התחולל קרב הדמים. מאות הנוסעים יורדו אחד אחד, יעברו בביקורת גבולות ויפוזרו בין כ-20 אוהלים, לפי מדינות. לאחר תחקור, יועברו לכלא בבאר שבע, שם כבר נמצאים נוסעי האוניות האחרות. שיפור במצב הפצועים

שעות אחרי קרבות הדמים בלב ים, נכנסה לפנות ערב (יום ב') הספינה הטורקית "מאווי מרמרה" לנמל אשדוד, ונקשרה למזח הצבאי. על הספינה מאות פעילים מכל רחבי העולם, כאלה שלא נפגעו בעימותים עם לוחמי הקומנדו הימי. לאחר שתעגון בבטחה, יורדו ממנה מאות הנוסעים - ככל הנראה כ-500 - לטרמינל שהוקם בנמל. חלקם יעזבו את ישראל, ואלה שיסרבו - יועברו לבית המעצר בבאר-שבע.

 

דובר צה"ל, אבי בניהו, הסביר כי "אנחנו מורידים לאט לאט את הנוסעים של האנייה מרמרה. יש שם קרוב ל-600 בני אדם מ-38 מדינות שונות. אנחנו עושים זאת בזהירות, תוך בדיקת האנשים בדיקת כבודה, בדיקת ציוד שבבטן האנייה, כמתחייב, אפילו מהאירועים האלימים שראינו היום. כשהתחילו לרדת, זה עבר בשקט, אני לא יודע מה יש שם עכשיו".

 

מרחץ דמים במשט - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בניהו הוסיף, כי "אני מניח שיש שם גם התנגדויות וגורמים פסיביים אבל אנחנו בסופו של תהליך עם כוחות גדולים של יס"מ של משטרה של צה"ל נוריד את כולם אין לי ספק בכך ואם נצטרך להוריד חלק בכוח נוריד אותם גם בכוח ונעביר אותם לרשויות ההגירה או למעצר או לחקירה. יש לנו זמן, נעשה את זה לאט לאט נוריד את כולם בקבוצות קטנות ונבדוק ונוודא. התחלנו את החיפושים על הספינות כבר בלב ים כדי למנוע סכנה שבחלקם יש מטעני חבלה".

 

הנוסעים רוכזו בירכתי הספינה

עם ההגעה לנמל, החליט קברניט הספינה להוביל אותה לאחד המזחים האזרחיים באופן עצמאי, אולם החיילים הורו לו להוציא אותה משם ולהכניס אותה בליווי אנשי חיל הים בלבד. על הסיפון הקדמי של הספינה נמצאים עשרות חיילי צה"ל, ולדברי אחד הגורמים במתחם הנמל, רוב הנוסעים רוכזו בחלק האחורי.

 

בנמל ניכרת תכונה של כוחות צבא, משטרה ואנשי ימ"מ, ומאות חיילים ושוטרים מוצבים באזור ומתודרכים. בנוסף, נמצאים במקום כלי רכב של שירות בתי הסוהר, כדי ללוות את העצורים לבית הכלא.


"מאווי מרמרה" מובלת לתוך נמל אשדוד, הערב (צילום: אבי רוקח)

 

לאחר זיהויו של כל אזרח והבהרת אזרחותו - הוא יועבר למתחם האוהלים שהוקם במקום, שם מחולקים האוהלים על פי מדינות שונות - כ-20 אוהלים גדולים. לאחר הבאתם לאוהלים, יתוחקרו הפעילים על-ידי גורמי ביטחון, לפני העברתם לבית הכלא אלה הסמוך לבאר שבע. אל המקום ניסו להגיע גם כמה מנציגי המדינות, אך בהוראת גורמי הביטחון - נדחתה כניסתם למתחם עצמו.

 

"הנוסעים ירקו וקיללו חיילים"

אחד הגורמים בנמל תיאר את הורדת 12 נוסעים מאחת הספינות שהגיעה מוקדם יותר: "החיילים עלו על הספינה וכל שני חיילים הורידו אחד-אחד מהנוסעים במקום. בחלק מהמקרים השתתפו גם חיילות. הנוסעים לא הפסיקו לקלל ולירוק על החיילים, שמצידם הפגינו קור רוח ופשוט העבירו אותם אל מתחם האוהלים. מי שנזקק לטיפול רפואי הועבר לקבלתו".


פעיל מאחת האוניות האחרות בנמל, בצהריים (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

לאזור הנמל הגיע ח"כ ג'מאל זחלקה (בל"ד), ובכוונתו לנסות ולהיכנס אליו ולעקוב מקרוב אחר הורדת הנוסעים - אם כי צה"ל לא מתכוון לאפשר זאת. הוא סיפר כי שוחח עם הח"כית חנין זועבי ממפלגתו, שנמצאת על הספינה: "היא סיפרה לי שאנשים נהרגו לידה והיא ראתה תמונות קשות. כרגע נמצאים בתוך הנמל, ויש דיונים בין נוסעי הספינה לאנשי הבטחון על הורדתם מהספינה. הפעילים גם מידיינים בינם לבין עצמם כיצד לנהוג".

 

בינתיים, כבר החלו לזרום לכלא בבאר שבע אוטובוסים הנושאים את נוסעי האוניות האחרות, הקודמות יותר, שנכנעו ללא קרב לחיילי השייטת. חלונות האוטובוסים הושחרו כדי שאנשי התקשורת לא יוכלו לצלם את הבאים למקום, ומתחם מגודר הוכן במקום עבור עיתונאים וצלמים, כדי שלא יתקרבו לאוטובוס ויתסיסו את הרוחות. יחד עם זאת, בחלונות הקטנים העיליים והמסורגים של האוטובוסים, ניתן היה להבחין מדי פעם ביד מבצבת.

 

5 חיילים עדיין מאושפזים

שיפור חל חל לפנו ערב במצבם של שני החיילים שנפצעו קשה במהלך ההשתלטות של צה"ל על המשט, ומצבם מוגדר כעת בינוני. שני חיילים שאושפזו מוקדם יותר בבתי החולים שוחררו, וכעת מאושפזים בהם חמישה:

ארבעה פצועים בינוני, ואחד קל. יתר הפצועים בבתי החולים, יותר מ-30, הם משתתפי המשט.

 

לפי הנתון הרשמי של צה"ל, בפעולה נהרגו תשעה ממשתתפי המשט. מארגניו עדיין עומדים על טענתם, כי נהרגו לחפות 15.

 

בתוך כך, אחר-הצהריים הותר לפרסום, כי כ-50 לוחמי יחידת "קורל" להפרות סדר של משמר הגבול, סייעו ללוחמי שייטת 13 בהשתלטות על הספינה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, שמוליק גרוסמן ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרמרה מגיעה לאשדוד, הערב
צילום: אבי רוקח
מומלצים