שתף קטע נבחר

שלום לך טורקיה: 2% תיירות מישראל, אבל חשובה

עם ישראל אהב את טורקיה ועשה הכל כדי להופכה לידידה: עזרה ברעידת האדמה, התעלמות מהנושא הארמני וכמובן בחר בה בחופשות, גם אם זה רק 2% מכלל התיירים. אבל המשבר האחרון הוביל את דני שדה למסקנה: שלום טורקיה, ולא להתראות

גורם בכיר בענף התיירות אמר לנו לפני שבוע, כשהתפרסמו נתוני כניסות הישראלים לטורקיה בשליש הראשון של 2010, שהחרם הישראלי על הטורקים נמשך - וטוב שכך.

 

במשך שנים יצא עם ישראל בהמוניו לטורקיה, ומילא את מועדוני "הכל כלול" באנטליה וביעדי נופש אחרים במדינה. המחירים בקלאבים המפוארים בטורקיה היו זולים משמעותית מכל יעד תיירותי אחר באגן הים התיכון, וגם מיעדי נופש בישראל כמו ים המלח ואילת.

 

עם ישראל אהב לנסוע לאנטליה, ליהנות משירות טוב, מאוכל סביב השעון, משתייה ללא הגבלה, מבריכות שחייה ומרחבים עצומים, וגם מקניות במחירים זולים, במקרים רבים של מוצרים מזויפים.

 

התעלמנו מכל מה שהטורקים עשו לארמנים

עם ישראל אהב את טורקיה, ועשה הכל כדי להפוך אותה לידידה. כשהייתה רעידת אדמה באיסטנבול, צוותי ההצלה הראשונים שהגיעו היו מפיקוד העורף של ישראל והם זכו לשבחים רבים. גם חיים רביבו ופיני בלילי שיחקו בקבוצות טורקיות, והעלו את המניות של ישראל בעת שקבוצותיהם ניצחו.


עשינו הכל. מחלצים ישראלים ברעידת האדמה בטורקיה (צילום: אורן אגמון)

 

עם ישראל כל כך רצה למצוא חן בעיני הטורקים, בעיקר בגלל סיבות פוליטיות וביטחוניות, עד שהתעלמנו מכל מה שהטורקים עשו לארמנים. במדינת ישראל היה טאבו לא להזכיר את ה"שואה הארמנית". כי כל פרסום כזה היה עלול לפגוע ביחסים בין שתי המדינות.

 

לפני שנה וחצי, במלחמה בעזה, החלו היחסים בין שתי המדינות להידרדר. ראש ממשלת טורקיה תקף את ממשלת ישראל ואת עם ישראל, וגם פגע בכבודו של הנשיא פרס.

 

אבל בישראל היו רבים שמיהרו לתת גם את הלחי השנייה, והסבירו כי אסור לשפוט עם בגלל מנהיגיו. גם הטורקים דיקלמו לנו את אותו הפסוק, וכשעם ישראל, בפעם הראשונה, החליט להחרים את התיירות לטורקיה, מיהרו הטורקים לשלוח לישראל משלחות של מלונאים ולקרוא לתייר הישראלי לשוב.

 

האמת, התיירות מישראל מהווה בקושי 2% מהתיירות לטורקיה. אבל זו תיירות חשובה מאוד לכלכלה של טורקיה בגלל הקניות הרבות שהישראלים עושים שם, בניגוד לתיירים מגרמניה, אנגליה, הולנד ומדינות אחרות באירופה. מה שראינו אתמול בתמונות מאיסטנבול ואנקרה, ומה שקורה בתקופה האחרונה בין טורקיה וישראל, מוביל אותנו למסקנה אחת ברורה: שלום טורקיה, ולא להתראות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בחרו לנפוש שם. נוסעים לטורקיה
צילום: אוהד אבידן קינר
מומלצים