שתף קטע נבחר

חַשְׁבֵּץ - המצאה ישראלית לתשבץ עבור עיוורים

בהמה טיבטית בשתי אותיות? קידומת הולנדית? מטבע יפני? עיוורים בעולם כולו נאלצים לבקש שמישהו יקריא עבורם את ההגדרות כדי שיוכלו להתענג על פתרונו של תשבץ. חשבץ - רעיון ישראלי יצירתי פותר עבורם את הבעיה

זה אולי נשמע מוזר, אבל עד לא מזמן לאוכלוסיית העיוורים בארץ לא היתה דרך לפתור וליהנות מתשבצים. אבי רובינשטיין, תשבצאי ידוע ומחבר ספרים, החליט לעשות מעשה. הוא פנה למנכ"ל הספרייה לעיוורים, אורי כהן, והציע לו לבחון רעיון מהפכני - תשבץ המיועד לעיוורים.

 

"חשבתי שזה עוד אחד מהרעיונות המוזרים שמגיעים לכאן" מודה כהן, "אני יודע שכדי לפתור תשבץ צריכים כמובן עט". אבל רובינשטיין שערך מחקר בנושא, הפתיע עם הפתרון. הוא יצר את ה"חשבץ", שילוב של המילים חש ו-שבץ. מדובר בתשבצים וחידונים שנכתבים בכתב ברייל ומאפשרים לכלל קהילת

העיוורים להנות ולפתור אותם ללא תלות באחרים.

 

מייד לאחר צאת החוברת הראשונה, הוצף רובינשטיין במכתבים ובמחמאות מפותרים עיוורים אשר התשבצים מלאו את שעות הפנאי שלהם. "אם הייתי צריך לפתור בעבר תשבץ היו צריכים להקריא לי אותו" אומר ישראל סופר, כבד ראייה בן 26. "עכשיו, כשזה בכתב ברייל ההנאה היא מרובה".

 

רובינשטיין מוציא לאור בימים אלו לטובת כלל התלמידים בארץ סדרת לימוד ייחודית בעזרת תשבצים יעודיים שתואמים את ספרי הלימוד של משרד החינוך ובמקביל הוא מחבר בהתנדבות תשבצים שפיתח עבור אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים המתפרסמים בעיתון "כמוך" ותשבצים לעיתון המיועד לכלא נשים במדור שנקרא "תאים אפורים".

פורסם לראשונה 04/06/2010 19:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תן לאצבעות ללכת במקומך
צילום: אסי כהן
כבר אפשר לפתור לבד
צילום: אסי כהן
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים