שתף קטע נבחר

סלאח התקבל כגיבור; סגנו: ברק וביבי רצו להורגו

מאות נשאו דגלי אש"ף וטורקיה וקיבלו את ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, עם שובו לביתו באום אל פחם. הוא הבטיח לדבר בכל מקום על "הפשע המביך והמביש" של ממשלת ישראל. השייח כמאל חטיב: נתניהו וברק תכננו לרצוח אותו על הספינה

האיש חזר הביתה כמנצח, אך אגדת ההתנקשות חיה ובועטת. ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, שב בצהריים (יום ה') לעירו אום אל-פחם והתקבל כמנצח על-ידי מאות מתומכיו. בין המשתתפים באירוע היו גם ערבים ישראלים שהיו על ספינות המשט לעזה. סלאח התקבל כשהקהל מולו מניף דגלי אש"ף וטורקיה.

 

במסיבת עיתונאים שהתקיימה תחת הכותרת "האמת על ניסיון ההתנקשות בשייח ראאד סלאח", אמר סגן ראש הפלג הצפוני, שייח כמאל חטיב, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק תיכננו לרצוח את סלאח בעת שהיה על הספינה "מרמרה".


"הפרוייקט הציוני ייגמר בטורקיה".  סלאח וחבריו (צילום: AFP)

 

"הרצל רצה להתחיל את הפרוייקט הציוני בטורקיה, עכשיו הפרוייקט הזה ייגמר בטורקיה", אמר סלאח, שטען שממשלת ישראל "ביצעה פשע מביך ומביש שאפילו ההיסטוריה תפסיק לכתוב עליו".

 

הוא טען כי הצבא הישראלי חטף אותו ואת חבריו בלב ים. "תיק החטיפה שלנו לא הסתיים כאן", הבהיר, "מכאן אנחנו מתחילים לשפוט את הממשלה הישראלית על פשע המלחמה שביצעה על הספינות. נדבר על זה בכל מקום בעולם".

 

"לא מפחדים מהממשלה הישראלית"

הבוקר שיחרר בית משפט השלום באשקלון את סלאח למעצר של חמישה ימים, כמו שלושה ערבים-ישראלים אחרים. הארבעה נדרשו גם להפקיד ערבות עצמית וצד ג' של 150 אלף שקלים. כמו כן נאסרה יציאתם מהארץ. בכך קיבל בית המשפט את עמדת המשטרה, שביקשה מעצר בית, בניגוד לעמדת עורכי דינם של משתתפי המשט שביקשו לשחררם ללא תנאים.

 

"אנחנו לא שמחים ששיחררו אותנו היום", אמר סלאח לתומכיו, "נשמח כאשר נשבור את המצור על עזה, נשמח כשישברו את הכיבוש הישראלי, נשמח כשתקום מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים".

 

לדבריו, הכוחות על הספינה לא האמינו כי הוא אכן השייח סלאח. "כשפשטו על ספינות החירות באו אליי ושאלו אותי: 'אתה השייח סלאח?', אמרתי כן והם ביקשו ממני דרכון. אחר כך לקחו אותי לחדר, ישב שם חוקר, הסתכל עליי מהראש עד הרגליים כאילו הוא רואה שד. הוא שאל: אתה השייח ראאד סלאח? רצינו להיות בטוחים שזה אתה". 

 

השייח סלאח הבטיח בסוף דבריו כי הספינות ימשיכו להגיע לעזה. "אני אומר לממשלה הישראלית, אם יש לכם פצצות אטום, טנקים, טילים וצלפים, כוחות ים ויבשה, תדעו לכם דבר אחד - מי שלוקח חיים זה רק אלוהים ואנחנו לא מפחדים". 

 

לפני הדיון בבית המשפט היום, טען סלאח כי חיילי צה"ל ניסו להרוג אותו. "הם ירו לכיוון מישהו אחר שחשבו שהוא אני", אמר.

יחד עם סלאח נעצרו שלושה בכירים אחרים מגזר ערבי שהשתתפו במשט: ראש הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית חמאד אבו-דעבאס, יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל מוחמד זיידאן, לובנה מסראווי .

 

כזכור, הטענה לפיה השייח סלאח נהרג בהשתלטות על ה"מרמרה" רחשה בשעות שלאחר הפעולה - וכך גם הטענה כי היה יעד להתנקשות מכוונת. בחלוף זמן מה נפוצה שמועה אחרת, לפיה הוא מאושפז במצב קשה בבית החולים "שיבא". רק לאחר מכן, עם עגינת הספינה בנמל אשדוד, הוברר סופית כי השייח לא נפגע בפעולה. נראה כי אגדת ההתנקשות, עם זאת, מסרבת לדעוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלאח באום אל-פחם. התקבל כמנצח
צילום: חגי אהרון
ראאד סלאח חוזר הביתה
באדיבות אתר פאנט
מומלצים