שתף קטע נבחר

שביתה במגזר: "רצו להתנקש בשייח סלאח"

בעקבות ההשתלטות על המשט לעזה, הכריזה ועדת המעקב של ערביי ישראל על שביתה כללית מחר. סגנו: "ניסו להתנקש בחייו". גורמים צבאיים: סלאח לא נפצע קשה, הוא על ספינה בדרך לאשדוד

ערביי ישראל פותחים בצעדי מחאה, עקב ההשתלטות על המשט לעזה , שגבתה את חייהם של לפחות 10 פעילים : ועדת המעקב העליונה של ערבי ישראל הכריזה על שביתה כללית מחר (יום ג'). עוד היום יארגנו הנציגים של כל המפלגות תהלוכות מחאה בערים וביישובים.

 

במקביל, בדקו כוחות זיהוי פלילי של משטרת מחוז תל-אביב האם מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, הוא אחד מהפצועים קשה שאושפזו בבית החולים שיבא בתל השומר. בבדיקה התברר כי הפצוע אינו השייח סלאח. גורמים צבאיים אמרו שסלאח נפגע - אך לא באורח קשה והוא נמצא על אחת הספינות, בדרך לאשדוד. מנגד, סגנו טען כי הוא נמצא בחדר הניתוח בתל-השומר ומצבו קשה.

 

דם בלב ים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

זמן קצר לאחר תום הישיבה, הפגינו כ-50 איש ברחוב הראשי של נצרת, סמוך לכיכר המעיין במחאה על הפגיעה במשתתפי השיט. חלק מהמפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "המנהיגים של ישראל פושעי מלחמה".

 

הוועדה התכנסה הבוקר לישיבת חירום, בעקבות תקרית הדמים בלב ים. הגיעו אליה כל נציגי המפלגות, וביניהם גם חברי הכנסת, מוחמד ברכה, עפו אגברייה, איברהים צרצור ומסעוד גנאים. בוועדה קראו למשטרה לא להתערב ולא להתקרב ליישובים, כדי למנוע פרובוקציה. ממלא מקום יו"ר הוועדה, ראמז ג'רייסי, קרא לפתוח בחקירה בינלאומית, על מה שהוא מכנה "פשעי ממשלת ישראל".

 

ח"כ ברכה אמר בישיבה כי "אנחנו דואגים לכל הפצועים ובהם גם לשייח סלאח, שאיננו יודעים מה מצבו. אני קורא לקיים תהלוכות מחאה והפגנות בכל הכפרים והערים הערביות".
 

כוחות זיהוי פלילי של משטרת מחוז תל-אביב, בראשותו של מפקד המחוז, ניצב שחר איילון, הגיעו לבית החולים שיבא בתל השומר וביקשו לבדוק אם סלאח הוא בין הפצועים שהובלו למקום.

 

בתחילת הישיבה אמר ג'רייסי: "אנחנו ניצבים מול פשע של פיראטים. שום גוף בעולם לא היה מעז לחשוב על תקיפת מבצע הומניטרי. מדובר בתקיפה אכזרית של ספינות שהובילו ציוד לסיוע". הוא גם מתח ביקורת נוקבת על ממשלת ישראל ואמר: "ממשלת ישראל לא מסתפקת במצור הנפשע על רצועת עזה, ומבקשת להגדיל ולהרחיב את מעגל הפשע באמצעות הטבח שראינו אל מול עינינו".

 

בסוף דבריו קרא ג'רייסי, המכהן כראש העיר נצרת, לשביתה כללית ואמר כי הערבים בישראל מצפים ממנהיגיו לתגובה ברורה וחד משמעית.

 

סגנו של השייח סלאח, השיח' כמאל חטיב, אמר בישיבה: "תהיה אשר תהיה הפגיעה בשייח

ראאד, מדובר בניסיון להתנקשות בחייו. כל דם שנשפך שם הוא דם קדוש ואין הבדל בין דם לדם. כל הצעדים שאנחנו מחליטים עליהם היום הם לא סוף פסוק, לצעדים שיהיו בהמשך. זה תלוי בהתפתחות הדברים".

 

ח"כ צרצור אמר: "אי אפשר לשתוק על פשע שכזה, ואי אפשר לעבור על הפשע הזה לסדר היום. האחריות כולה מוטלת על ממשלת ישראל".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלאח. נפגע, לא באורח קשה
צילום: ירון ברנר
פינוי פצועים לרמב"ם
צילום: שי וקנין
חייל צה"ל מפונה ומסמן "וי"
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים