שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ירושלים: הרים סביב לה, אבל גם מצפורים
  לנוח במרפסת נוף השולטת על שער הגיא, לקחת אוויר צלול כיין אל מול נופי נחל שורק או לראות צבאים על מורדות ההרים - המצפורים של ירושלים ישימו את הטיול שלכם על הגובה
  המבנה ההררי של אזור הרי ירושלים עטוף ביערות אורנים וצמחייה סבוכה. שבילי עפר ודרכי אספלט צרות מתפתלים בין העצים ומובילים אל תצפיות נוף שלוות. אפשר לעצור להתבוננות קצרה, לאתנחתא של פיקניק מול הנוף או לקחת את הזמן בנינוחות, לקרוא ספר ולנשום אוויר פסגות צח מתובל בניחוח אורנים.

   

   

  מצפור שער הגיא (חתולה)

  שמו הערבי של מצפור שער הגיא הוא חרבת ח'תולה שפירושו "האורבת". ההנחה היא שבמקום הייתה עמדת תצפית ערבית על שער הגיא. כשהוחלפה אזרחותו של המצפור עם קום המדינה הוא הפך לחתולה, במסגרת הכרזתו של פארק יצחק רבין הוקמה במקום מרפסת נוף השולטת על שער הגיא והסביבה.

   

  על מעקה המרפסת מוצגים שלטי הסבר המתארים את מהלכי הקרבות וגלעד הנצחה לחטיבת "פלמ"ח-הראל", שלחמה על הדרך המובילה לירושלים. לצדה הוקמה אנדרטה לזכרם של נופלים מעולי ארצות הברית וקנדה.


  עמדת תצפית ערבית לשעבר. מצפור שער הגיא (צילומים: רונית סבירסקי)

   

  איך מגיעים: מכביש 38 פונים צפונה ליד אתר מקורות, נוסעים כחצי קילומטר בין מבני לולים ועולים בדרך עפר קצרה עד למצפור.

   

  מצפור אשתאול

  שביל עפר עובר על ציר נווה שלום אשתאול ומוביל אל דרך נוף יער אשתאול. עוברים על פני אתרי הנצחה, חניון פיקניק, מתקני משחקים ומצפור על שם שירי לוינגר שממנו משקיפים אל הרי ירושלים, בקעת בית שמש, הר יעלה וביום בהיר רואים עד גוש עציון.

   

  הדרך מתפתלת בינות לעצי אורן ומגיעה על רחבה גדולה ומוצלת בצורת חצי קשת. דק עץ מוגבה וספסלי ישיבה ממוקמים מול עצי היער והנוף הפתוח. פנורמת הנוף משקיפה אל בית מאיר, כסלון, מחצבות נשר, הר יעלה, מערת הנטיפים, ובית שמש. האתר מונגש לנכים.


  פנורמת נוף ונגישות לנכים. מצפור אשתאול

   

  איך מגיעים: מכביש 44, כ-0.7 קילומטרים צפונית-מערבית לצומת שמשון, פונים בכניסה המובילה למשתלת קק"ל. הדרך מסומנת בשחור.

   

  חניון אברהם גולדשטיין

  חניון לזכרו של אברהם (בומה) גולדשטיין ממוקם ביער אשתאול. המצפה מוקף בעצי אורן ירושלמי ומשקיף אל עבר שפלת החוף. בשטח הוצבו ספסלי עץ בצורת סהר כשהם פונים אל הנוף. בסמוך נמצא בור מים שהוסב על ידי לוחמי הפלמ"ח לתעלת הגנה במלחמת השחרור, וקטע פסיפס עתיק.

   

  אפשר לערוך סיור קצר בשביל לא מסומן שמתחיל מאחורי מתקן חברת מקורות, ומוביל אל בור כבשן סיד. ממשיכים בשביל היער במדרון המזרחי אל אזור בורות מים וגתות, ומגיעים אל חניון עם מתקני פיקניק ומתקני משחק לילדים. המסלול מסתיים בסמוך למשתלת קק"ל שהוקמה בשנות ה-50 וסיפקה שתילים ליערות הסמוכים.

   

  מצפה צרעה

  מבנה עץ המדמה חרטום ספינה ענקית, הוא אחד ממצפורי הנוף היפים במרכז הארץ שהוקם על ידי קק"ל. הוא נבנה מעל בית המוכתר הנטוש, ששימש כמפקדה זמנית של חטיבת הראל בתקופת המצור על ירושלים, ולאחר מכן הפך בית המגורים הראשון של חברי קיבוץ צרעה.

   

  גשר עץ מוקף בעצי זית עבותים מוביל אל מרפסות תצפית המשקיפות אל עמק שורק, בית שמש והרי יהודה. קק"ל הכשירה שבילי הליכה המטפסים אל פסגת תל צרעה ולמרגלותיו הוקם חניון פיקניק.

   

  איך מגיעים: מכביש 44 פונים ליער הנשיא ודרך הפסלים ומשם לכיוון תל צרעה.

   

  מצפור דני רביב

  מצפור דני רביב הממוקם בלב יער הנשיא ,שייך לאותן פינות חמד שמרגישים בהן על גג העולם. ההגדרה "פנורמת נוף שאין לה סוף" מקבלת משמעות חדשה. כשמתחילים לטפס בגרם המדרגות המוביל אל המצפור נפתחת תמונה נוף אל שפלת יהודה. הצבעים והמראות משתנים בהתאם לעונות השנה והשטחים החקלאיים הפרושים למרגלות המצפור, נעים בין ירוק עז של גידולי החורף לצהוב וחום של תקופת הקציר.


  פנורמת נוף שאין לה סוף. מצפור דני רביב

   

  התצפית העליונה משקיפה אל נופי נחל שורק החוצה את שפלת יהודה ונשפך אל הים בחוף פלמחים. צופים אל קיבוץ צרעה, מושב ישעי, תל בית שמש העתיק והעיר בית שמש.

   

  איך מגיעים: מכביש 44 פונים אל דרך נוף יער צרעה ומשם לדרך הפסלים מגיעים עד לפסל הנקרא "חלון אל הטבע" פונים שמאלה וממשיכים לפי השילוט.

   

  מצפור עופר שוורץ

  מצפור עופר שוורץ הוקם לזכרו על רכס הר תנופה. שוורץ, נהרג בתאונת אימונים של מסוק יסעור במדבר יהודה. זו אינה מרפסת תצפית אלא שביל הליכה מסודר שלאורכו הוצבו ספסלי מנוחה וכל אחד מהם פונה אל נופים ומראות אחרים. זהו מצפור רומנטי שמאפשר להתבודד מול הנוף אפופים בצלילי הטבע וציוץ הציפורים.

   

  בשעת שקיעה כדאי להגיע עם סלסילת פיקניק, חריץ גבינה ובקבוק יין. תצפיות הנוף משקיפות על הישובים כרמי יוסף, בקוע, נווה שלום, משמר דוד, טל שחר, רחובות ובאופק הרחוק אשדוד וגורדי השחקים של תל אביב.


  להתבודד מול הנוף. מצפור עופר שוורץ

   

  איך מגיעים: מכביש 44 כקילומטר מצומת שמשון פונים בדרך עפר מסומנת ירוק (דרך הפסלים) עד הפסל חלון לטבע לידו ממשיכים ישר בדרך המסומנת סגול, בפנייה הראשונה פונים שמאלה ובפנייה השנייה ימינה עד שדרת עמודי הטלפון המסמנת את תחילתו של השביל.

   

  מצפור בוב לוין

  נוסעים דרך חורש טבעי משולב בעצי אורן בשביל המסומן בכחול, עד למפגש עם הדרך המסומנת אדום המובילה לכיוון דיר העיזים ונטף. בסמוך לצומת זו נמצא חניון פיקניק על שם הדסה וברוך לוין. שולחנות, מתקני משחק לילדים, פחי אשפה ומתקן לאיסוף גחלים.

   

  בחניון מרפסת אבן נאה בצל עץ אורן גבה קומה, ספסלים מעוצבים שמשלבים עץ ואבן ובעמק זורם (כשיורד גשם) נחל יתלה. שלטי הסבר על המבנה הגיאולוגי באזור ועל הנוף הנשקף לעבר קריית יערים, אבו גוש, יד השמונה, נווה אילן, בית מאיר ושורש. ברי המזל יוכלו לראות עדר צבאים שמסתובב על מורדות ההרים. מחניון זה יוצא שביל טיול טבעתי המגיע לתצפיות יפות על חלקי ארץ שונים, ובאביב לשדות פורחים של פרחי העונה.


  שלטי הסבר על המבנה הגיאולוגי באזור ועל הנוף. מצפור בוב לוין

   

  איך מגיעים: מכביש ירושלים-תל אביב מספר 1, יורדים במחלף עין חמד. חוצים את אבו גוש בכביש 425 וממשיכים צפונה לכיוון קיבוץ מעלה החמישה. אחרי כמה מאות מטרים פונים לכיוון הישוב נטף, יער החמישה והר הרוח.

   

  מצפור לוריא

  על כביש עוקף מעלה החמישה, בדרך להר אדר, ניצבת מרפסת נוף "מצפור לוריא". נקודה מצוינת לאתנחתא במהלך נהיגה או עצירה כדי לנשום אוויר פסגות ירושלמי. בעת בניית הכביש לפני כ-15 שנים, נוצרה סוללה של עודפי עפר בצורת רחבה מול הנוף. קק"ל בשיתוף עם מע"צ החליטו למנף את הרחבה לנקודת תצפית ועצירה לנוסעים על הכביש. נשיא קק"ל בלגיה, מרסל לוריא, תרם את הסכום הנדרש והתוצאה היא מצפור עם נגישות לנכים.

   

  על גבי המעקה מונחים לוחות אבן עם הסברים על הנוף. תצפית פנורמית של 180 מעלות משקיפה על פרוזדור ירושלים, הרי יהודה, אבו גוש, רמת רזיאל, גבעת יערים, קריית ענבים, צובה, גוש עציון, יישובי אורה, עמינדב, מבשרת ירושלים והקסטל.


  תצפית פנורמית של 180 מעלות על פרוזדור ירושלים. מצפור לוריא

   

  איך מגיעים: מכביש ירושלים תל אביב מספר 1 יורדים במחלף עין חמד. בכיכר הראשונה לפני היישוב אבו גוש פונים ימינה לכביש 3975 העולה לקיבוץ קריית ענבים. חוברים לכביש מספר 425 המוליך ליישוב הקהילתי הר אדר. לאחר כ-3 קילומטר ממחלף עין חמד, נמצא מצפור לוריא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים