שתף קטע נבחר

רבנים: "זכות הקיום של חילוני - להחזיק אברך"

הרב קנייבסקי, ממנהיגי הציבור החרדי, בתגובה לביטול הבטחת הכנסה לאברכים: "מצחיקים החילונים, שחושבים שהם פוגעים בחרדים, אבל מי שהיה צריך למחות נגד ההחלטה הם החילונים עצמם". הרב שטיינמן על שופטי בג"ץ: "הם לא נורמלים; כל מה שעושים לחרדים - חוזר למדינה בצורה ישירה"

גדולי הרבנים החרדיים תוקפים את החלטת בג"ץ, בנוגע לביטול הבטחת ההכנסה לאברכים. הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, אמר על השופטים: "הם לא נורמלים, הם כורתים לעצמם את הענף שעליו הם יושבים".

 

הרב, שקיבל את ההודעה על פסיקת השופטים בכאב, הוסיף: "הם חושבים שהם ימשיכו לצמצם, כביכול, את מה שהחרדים לוקחים מהם, אבל הם לא מבינים שזכות הקיום שלהם זה להחזיק בכמה גרושים את לומדי את התורה. אם הם יפסיקו, גם האמריקנים יפסיקו לתת להם כסף. זה בדוק ומנוסה, שכל מה שהם עושים לחרדים - חוזר להם אחרי זה בצורה ישירה, כמו שראינו עם גל ההסתה נגד החרדים, שחזר אליהם בפרשת המשט בכל העולם".

 

הרב שטיינמן, בן 97, הוסיף כי המציאות הנוכחית היא בעצם קיום של יחסי גומלין בין חילונים לחרדים: "הם עוזרים לנו, והקדוש-ברוך-הוא עוזר להם".

 

הרב חיים קנייבסקי, גם הוא מבכירי הרבנים החרדים בבני ברק, שמע ממקורביו על החלטת בג"ץ ומשמעותה כלפי אברכים רבים, ואמר: "הם מצחיקים, החילונים, שהם חושבים שהם פוגעים בחרדים, אבל מי שהיה צריך למחות נגד ההחלטה הם החילונים עצמם"  

 

הרב קנייבסקי הסביר כי המקרה דומה לדברי חז"ל שאמרו שהגויים לא היו מחריבים את בית המקדש, לו ידעו שהוא הוא שומר

עליהם בכך שמדי חג סוכות מוקרבים בו קורבנות לשמירה על אומות העולם. "גם במקרה הזה, אנחנו לא צריכים להצטער בכלל - כי התורה שומרת דווקא עליהם", אמר הרב.

 

הרב יהודה לפקוביץ' היה תקיף יותר כלפי בג"ץ, ואמר: "בגלל ששתקנו לבית המשפט על הסיפור של עמנואל ובתי הספר, זה המשיך לאברכים, ואף אחד לא יודע איפה זה יעצור. חייבים לקום ולזעוק זעקה גדולה".

 

מנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, אינו חש בטוב היום ומקורביו החליטו שלא לספר לו עדיין על החלטת בג"ץ.

 

כאמור, בפסק דין תקדימי, קבעו היום שופטי בג"ץ כי מאישור התקציב הבא - יש לבטל את הסעיף הקובע גמלת הבטחת הכנסת מינימום לאברכי כוללים. כיום, זוכים כ-11,000 מהם לקצבאות. השופטים, ברוב של שישה - בראשות הנשיאה דורית ביניש - קבעו כי כי הסעיף התקציבי הקבוע בחוק התקציב, שמכוחו משולמת אותה הבטחת הכנסה - אינו יכול להיכלל בחוקים עתידיים החל מחוק התקציב של 2011.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב קנייבסקי. "מצחיקים החילונים"
בבית המדרש. אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים