שתף קטע נבחר

"נחרים את גלידות נסטלה בגלל הכשר אנטי ציוני"

"מטה המאבק בהכשר בד"ץ העדה החרדית", שהוקם לאחרונה על-ידי מתנגדים להכשר היוקרתי בגלל העמדות האנטי ציוניות של חלקים מהעדה, החליט להחרים את גלידות נסטלה, שקיבלו את חותמת ההכשר הזה לאחרונה. "נארגן משמרות מחאה ליד סופרמרקטים, ונבקש מהקונים לקנות גלידות של המתחרים. בשבועות הבאים נחרים מוצרים אחרים"

חברי קבוצת הצרכנים שמבקשים להחרים את כל המוצרים שנושאים חותמת של הכשר בד"ץ העדה החרדית, בחרו מטרה ראשונה: גלידות נסטלה. מיקי לפיד, ממקימי "מטה המאבק להחרמת מוצרים בהכשר בד"ץ העדה החרדית", קורא "לציבור הציוני שאכפת לו", להצטרף לחרם צרכנים על מוצרי החברה. לפיד אף כתב מכתב למנכ"ל נסטלה, זאב קלימי ולמנהלת השיווק, דלית צור, בו הוא מבקש: בחרו בהכשר אחר. "המטה" מתנגד להכשר, משום הפעילות האנטי ציונית שחלק מהעדה החרדית מעורב בה.

 

"העיתוי אינו מקרי", אומר לפיד, "לפני כ-5 שבועות החברה עברה להכשר של בד"ץ העדה החרדית. הפעילות הזאת תשלשל לכיסו של בד"ץ העדה החרדית סכומי כסף גדולים. פנינו לגלידות נסטלה בבקשה להימנע מפגיעה בציבור החילוני ולבטל את הכשר בד"ץ העדה החרדית. אולם עד כה, המכתב לא זכה לתגובה".

 

במכתב נאמר: "אנו פונים אליכם בדרישה לשקול מחדש את מדיניות ההכשר של חברתכם, ולאפשר לציבור החילוני לרכוש את מוצריכם עם הכשר חליפי, שאינו מזוהה עם פעילות אנטי ציונית. אנו מבקשים להבהיר שאין לנו עניין לגרום נזק כלשהו לחברה או לפגוע בהיקף המכירות של מוצריכם, אך במידה שפנייתנו לא תענה, נקרא לציבור החילוני להחרים את מוצרי החברה. אנו מציעים להיפגש עמכם במהלך השבוע הקרוב, ע"מ לדון בפתרונות שיאפשרו לנו להגיע להבנה, מבלי שתפגע הפעילות העסקית שלכם".

 

הפעילים הודיעו כי הם מתכננים "פעילות ציבורית ממוקדת נגד קניית גלידות נסטלה" שתחל ביום ו' הקרוב, 16 ביוני, בין 10:00 ל-12:00. הם יציבו משמרות מחאה בכניסה לכמה סניפים של רשתות שיווק ובהם: מגה בעיר- רמת אביב ג; מגה בול באזור התעשייה פולג, נתניה ושופרסל קרית יובל מרכז (רחוב אורוגאי) ירושלים.

 

לגלידות נסטלה יש תחליפים בשוק

"כיוון שהציבור לא ממושמע, החלטנו מעבר לקריאה הכללית, לבחור קו מוצרים או מוצר בודד שיש לו חלופות בשוק", מסביר לפיד את הבחירה בגלידות נסטלה. "בניגוד לסוגת, שאם תרצי להחרים אותם תצטרכי לשתות את הקפה שלך עם מלח,לגלידות נסטלה יש מתחרים ענקיים, גלידות שטראוס גדולים מהם פי 3. הם הכניסו את ההכשר הזה לא מזמן, מה שאומר שהם חיו יפה מאוד בלעדיו".

 

לפי לפיד, המאבק איננו מופנה כלפי העדה החרדית אלא כנגד יצרני המזון ואחרים, שמשתמשים בהכשר שלה "תוך התעלמות מכל מה שיקר לכולנו", הוא אומר. "אני לא רוצה להזיק לעסקים של נסטלה, אבל אני רוצה שנגיע להסכמה. הם לא מגיבים כי הם חושבים שהגל ישכך, אבל הפעם, בניגוד לפעמים קודמות זה לא יקרה. הציבור מוכן, ואנחנו מתכוונים לנצל את הגל הזה. נפעיל 3 משמרות מחאה, כל פעם בכניסה לסופר גדול אחר. בשבועות הבאים נעבור למוצרים אחרים. אם העניין הזה יצליח אולי הן יבינו מה עליהן לעשות".

 

במהלך השבועות האחרונים, הוקמה התשתית הארגונית למטה שיתמקד בפעילות ציבורית להחרמת מוצרים בהכשר בד"ץ העדה החרדית, שהוא ארגון היוזם פעולות אנטי ציונית. בנוסף לקריאה כוללת להחרמת מוצרים נושאי הכשר בד"ץ העדה החרדית, יפעיל המטה גם חרם צרכנים ממוקד נגד חברות ומוצרים ספציפיים - הפעולה הממוקדת תחל בפניה ליצרן, בדרישה להפסיק את שתוף הפעולה עם בד"ץ העדה החרדית. במידה ולא תענה הדרישה, יקרא הצבור לחרם צרכנים ממוקד על היצרן, אשר ילווה בפעילות שטח בכניסות למרכולים הגדולים.

 

הכשר בד"ץ העדה החרדית נחשב להכשר היוקרתי מכל, זה המקובל על כל הפלגים. חברה שכורתת הסכם עם בד"ץ זה מבטיחה לעצמה נתח שוק גדול יותר, ומבססת את עצמה במגזר החרדי מרובה הילדים. המחיר הגבוה שדורש בד"ץ זה מגולם לעיתים גם במחיר לצרכן. בין המוצרים שנושאים את ההכשר: במבה, לחמי מאפיית אנג'ל, נביעות, קפה עלית ופפסי. לעלית יש קו מיוחד: מגדים.

 

"מטה המאבק" מבקש להחרים את ההכשר לנוכח הפגנות החרדית נגד הריסת הקברים באשקלון ונגד חניון קרתא בירושלים, וכן בגלל קריאות ה"נאצים" כלפי השוטרים ואהדה של פלגים קיצוניים בעדה ל"אויבי ישראל". המטה הוקם אחרי דבריו של העיתונאי נחום ברנע: "כשרות העדה החרדית מקבלת הון מהצרכן החילוני, ובכסף הזה שורפים החרדים דגלים".

 

מגלידות נסטלה נמסר: "גלידות נסטלה משרתות את כל ציבור הצרכנים בישראל". 

 

לא ניתן היה להשיג את תגובת הבד"ץ עד למועד פרסום הידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים