שתף קטע נבחר

החרדים אופטימיים: השופטים יבטלו מאסר הנשים

שאגת עמנואל: מאות חרדים הגיעו ל"מעשיהו" והביעו תמיכה בהורים, אוהלי מחאה יוקמו מחוץ לכלא. משרד החינוך מתנגד למאסר 22 האמהות שסרבו להסגיר את עצמן, ובחסידות סלונים מאמינים כי השופטים ישנו את החלטתם. הדיון: הבוקר

הולכים צעד אחורה. לקראת הדיון הבוקר (יום א') בבג"ץ, בנוגע למאסר 22 האמהות מעמנואל שסרבו להסגיר את עצמן במועד, משרד החינוך יציג עמדה משותפת שגובשה יחד עם משרד המשפטים, לפיה אין לאסור את האמהות. בהודעה רשמית של השר גדעון סער, נאמר כי ההחלטה נובעת מתוך ראייה כוללת, המשקפת את טובת התלמידות.

 

בינתיים, התגודדו הלילה מאות חרדים מחוץ לשערי כלא מעשיהו ברמלה והביעו תמיכה בהורים

המרצים שם את מאסרם. הם נשאו שם תפילות ושרו כדי לחזק את ההורים בסירובם לשלוח את בנותיהם לבית-הספר ללא הפרדה בין התלמידות האשכנזיות לאלו שממוצא ספרדי.

 

במהלך הלילה נערכה מחוץ לכלא סעודת "מלווה מלכה" המונית והושמעו מוזיקה חסידית ונאומי רבנים. היום צפויים לקום במקום אוהלי מחאה, שברחוב החרדי כבר זכו לכינוי "שאגת עמנואל" - פרפראזה לשם הישיבה שהוקמה בו בעת מאסרו של אריה דרעי, "שאגת אריה". סגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש, הודיע כי בבוקר יעתיק את לשכתו לאחד האוהלים, ובחסידות סלונים שוקלים להעביר למקום גם כולל אברכים של הקהילה ואת קבלת הקהל של האדמו"ר.


הילולה מחוץ לשערי הכלא, הלילה ברמלה (צילום: דודו אזולאי)

 

במקביל, מצפים במטה המאבק בדריכות לדיון בבג"ץ על מאסר האמהות. בעקבות עמדת הפרקליטות, משרד החינוך והעותרים, שתמכו כולם בביטול העונש לנשים, הביעו עסקני סלונים אופטימיות כי השופטים אכן יחזרו בהם מההחלטה הקודמת בעניין.

 

הודעת משרד החינוך באה כאמור בהמשך להודעת הפרקליטות עצמה, לפיה היא אינה מתנגדת לביטול מאסר האמהות. האפשרות הסבירה לפיכך היא שהדיון בבג"ץ יתנהל בין חברי ההרכב עצמו, השופטים חנן מלצר, עדנה ארבל וראש ההרכב אדמונד לוי, ולא במעמד הצדדים. לוי היה זה שפסק כי מאסר האמהות יעוכב, לאחר שהן לא הסגירו את עצמן ולא הגיעו לכלא.

 

ביום שישי הגישה העותרת לבג"ץ, עמותת "נוער כהלכה", את תגובתה לבקשת ההורים מעמנואל לביטול המאסר שנגזר על האמהות, וביקשה לשקול בחיוב את שחרורם של כל ההורים מבית הסוהר, כולל האבות שכבר נכנסו לכלא. "מהנסיבות שנוצרו בתיק, עולה שההורים ימשיכו לבזות את פסק הדין ולא ישיבו את בנותיהם לבית הספר. המסר שעמד ביסוד התביעה הושג, לפחות בחלקו", כתבו.

 

גם המשטרה נערכת להחלטת בג"ץ בנוגע לחידוש צו המאסר נגד האמהות. במשטרה ממתינים לראות כיצד יפסוק בג"ץ ובהתאם לכך, אמרו ל-ynet גורמים במשטרה, תיקבע ההיערכות.

 

גורמים חרדיים אמרו כי יעשו כל שביכולתם למנוע את מאסר האמהות. אחד מהם אמר כי "ההפגנות שהיו נגד מאסר 'האם המרעיבה' יוכפלו פי 22, אם יהיה ניסיון של המשטרה לאסור אותן בכוח".

 

Read this article in English 


פורסם לראשונה 19/06/2010 23:03

 

בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני, יהלי מורן זליקוביץ' ושמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר סער. "ראייה כוללת"
צילום: פלאש 90
מחוץ לכלא מעשיהו. תומכים בצאת השבת
צילום: דודו אזולאי
מומלצים