שתף קטע נבחר

"התשובה שלנו למשט - להציל ילדים מעזה"

כך אמר אתמול השר סילבן שלום, בטקס שנערך לעמותת "הצל לבו של ילד", שתציל השנה עוד 250 ילדים חולי לב - גם ממדינות שאין לישראל איתן קשרים כמו מרוקו ועירק - וגם מעזה. אמו של פעוט מעירק שנותח בוולפסון: "כולם ידעו שנסענו לישראל. לא הסתרנו זאת"

250 ילדים הסובלים ממומי לב קשים ומסכני חיים, יוכלו לעבור השנה ניתוח לב במסגרת פרויקט "הצל לבו של ילד" בבית החולים וולפסון. זאת, לאחר שהמשרד לשיתוף פעולה אזורי והאיחוד האירופי העבירו מעניקים שמיועדים להרחבת פעילות העמותה.   

 

עמותת "הצל לב של ילד" פועלת כבר 15 שנה ובתמיכתה נותחו בישראל יותר מ-2,400 ילדים - כמחציתם מהרשות הפלסטינית והיתר מעוד כ-40 מדינות מתפתחות ובהן עירק, מרוקו, אנגולה, זנזיבר, רומניה ורבות אחרות.


במרכז: הילדה שרה מאל סלבדור ואמה (צילום: שילה שלהבת)

 

"אין לנו קונפליקט עם הפלסטינים עצמם"

המשנה לראש הממשלה והשר לשיתוף פעולה אזורי, השר סילבן שלום, הודיע כי משרדו יעביר מיליון שקל למען העמותה. בטקס שנערך אתמול (א') בבית החולים

וולפסון אמר שלום: "בימים אלו, כשיש ויכוח בעולם על פעולות ישראל בעזה, התשובה שלנו למשט הבא היא הפרויקט הזה והצלת ילדים שבאים מעזה. אין לנו קונפליקט עם הפלסטינים עצמם. יש לנו קונפליקטים עם הרשות ועם החמאס". עוד ציין כי משרדו יפעל גם בשנים הבאות לסייע לפרויקט.

  

האיחוד האירופי יעביר לעמותה מענק בסכום של 400 אלף אירו, המיועד בעיקר לניתוחים מצילי חיים ולטיפולים קרדיולוגיים לילדים פלסטינים, להכשרה רפואית לרופאים פלסטינים ולפעילות קהילתית משותפת לישראלים ולפלסטינים .  

 

שגריר האיחוד האירופי בישראל, אנדרו סטנדלי, אמר בטקס כי "הפרויקט הזה הוא הוכחה לכך שישראלים ופלסטינים יכולים לשתף פעולה. אם היינו יולים להרחיב את הפרויקט גם לתחומים נוספים היה קל יותר לישראלים ולפלסטינים להתמודד עם הקשיים".  


מתנדבים, אנשי צוות והילדים, אתמול (צילום: שילה שלהבת)

 

"לא חששנו להגיע לישראל"

לצד האורחים הנכבדים נכחו בטקס גם כ-30 ילדים שנותחו בימים האחרונים במסגרת הפרויקט בוולפסון, או שעומדים לפני ניתוח; בהם, תינוקת בת שנתיים מאל-סלוודור, ילדה בת 6 ממרוקו וילד בן 8 מבורקינה-פאסו - שלושתן מדינות שהצטרפו לראשונה לפרויקט.  

 

אחד הילדים הוא הילד הכורדי ארם, בן שנה ו-9 חודשים, שהגיע עם אמו שאוונה מעיראק דרך ירדן. ארם נותח לפני כמה ימים וצפוי להשתחרר בעוד כעשרה ימים לביתו. "מצבו טוב יותר עכשיו מאשר לפני הניתוח. לפני הניתוח הוא התקשה לנשום, עכשיו הוא נושם טוב יותר", סיפרה אמו, כשארם מחובק בזרעותיה ומסתכל בעניין. "אני שמחה שהוא עבר את הניתוח ולא חששתי להגיע לישראל. כולם ידעו שנסענו לישראל. לא הסתרנו זאת".

 

תעריף משרד הבריאות לניתוח לב פתוח עומד על 67,000 שקלים. בפועל, בית החולים מקבל עבור כל ניתוח כולל בדיקות ואישפוז 27,000 עבור הילדים המגיעים במסגרת הפרויקט.

 

ד"ר יצחק ברלוביץ', מנהל בית החולים, אמר: "שני הפרויקטים יאפשרו לנו לנתח עוד 250 ילדים מעבר לתוכנית השוטפת, שהיא כ-200 ילדים בשנה. התחייבנו להגדיל את ההיערכות שלנו בתחום טיפול נמרץ ילדים, חדרי ניתוח והרדמה, כדי לעמוד ביעדים. זה פרויקט אטרקטיבי שאנחנו גאים בו ועומדים בו בכבוד. אני מקווה שהפרויקט יתרחב ובתי חולים נוספים ירתמו למטלה הזו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שילה שלהבת
הילד ארם עם אמו. לא חששו
צילום: שילה שלהבת
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים