שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שלח לי שקט: המצפורים היפים ביותר בדרום הארץ
  אזור מדבר יהודה והנגב מאכלס כמה מן המצפורים היפים בישראל, בהם ניתן לקחת פסק זמן מהחיים, להביט אל ההרים האדומים ולהתענג על הנוף המדברי. פרק שלישי ואחרון

  שקט מדברי ונופים צחיחים מושכים אליהם אנשים שמחפשים להתבודד. העוצמה, ההוד והדממה מחרישת האוזניים הם נחלת הדרום. מטפסים במעלה הר טרשים קרח ומגיעים למצפורים שמהם נשקפים מרחבים צהובים, אדומים וקניונים אדירים שנחרצו מעוצמת זרימת המים. הפרק השלישי בסדרת המצפים מוקדש לאזור מדבר יהודה והנגב.

   

  מצפור טלי

  פארק גולדה הוא נווה מדבר דרומי וניתן לצפות עליו ממעוף הציפור כשמטפסים במעלה הרכס במדרון הצפוני של נחל רביבים. ממצפור טלי משקיפים אל נופי צפון הנגב ורכס הר רמון. המראה הנשקף מלמעלה הוא של נווה מדבר במלוא יופיו. אגם מים גדול מוקף בדקלים ומרחבים מדבריים חשופים שמקיפים אותו מכל עבר.

   

  מימיו של אגם גולדה מגיעים ממעיינות תרמו-מינרלים ומשיטפונות נחל רביבים. אם תחליטו לעצור לפיקניק באתר תוכלו לטייל בו, להשתעשע במתקני המשחקים ולשכשך רגליים במים.

   

  • איך מגיעים: מכביש 40 צומת משאבים פונים מערבה למרחצאות נווה מדבר ופארק גולדה. לפי השילוט מטפסים במעלה ההר למצפור טלי.


  נחל רביבים בפארק גולדה (צילום: יעל חדד, קק"ל)

   

  מצפה וורמולן

  בלב יער בארי הוקם מצפור לזכרו של יונתן וורמולן שנהרג עם פרוץ האינתיפאדה השנייה. יונתן וורמולן, בן למשפחה נוצרית אוהבת ישראל, עלה ארצה מהולנד בראשית שנות ה-70. בשנת 1975 קלטה עדשת מצלמה את יונתן בן ה-4 נוטע עץ. במשך שנים שימשה התמונה ככרזת הפרסום של קק"ל, הקוראת ליהודי התפוצות להשתתף במפעל הייעור בארץ.

   

  במשך השנים קשר יונתן את גורלו בגורל המדינה ובשנת 1993 גויס לצה"ל ושירת כלוחם בחיל השריון. עם שחרורו מצה"ל התגייס לשירות קבע כלוחם בימ"מ ולאחר מכן שירת כחבלן ביחידת החבלה של משמר הגבול באזור עזה. ב-28 בדצמבר 2000, בעת פעילות מבצעית ברצועה, נהרג יונתן מפיצוץ מטען חבלה ביחד עם קצין הגששים גדי מרשה ז"ל.

   

  הקמת החניון והמצפור התאפשרה הודות לחברי היחידה של וורמולין שאספו את הסכום הנדרש כדי להקים מצפור בנקודה הצופה אל אזורים נרחבים של רצועת עזה.

   

  • איך מגיעים: מכביש 4 פונים מזרחה בצומת אשכולות לכביש 232 ומשם מערבה לצומת סעד ולחניון הנמצא בשולי יער בארי.  


  חבריו של יונתן אספו כסף להקמת המקום. מצפה וורמולן (צילום: פנינה לבני)

   

  מצפור פארן

  מצפור פארן שוכן בראש גבעה בצד כביש הערבה, מעט מדרום למושב פארן. סמוך למצפור נמצאות בריכות מים של מקורות ואנטנות גבוהות. קק"ל הקימה באתר מרפסת תצפית המשקיפה על השטחים החקלאיים של מושב פארן, ערוץ נחל פארן ונחל ערבה. באופק נראה היטב ג'בל הארון בירדן, הפסגה שבה על פי המסורת נמצא קברו של אהרון. למרגלות ההר שוכנת פטרה. הגישה למקום בדרך המסתעפת דרומה מכביש הגישה למושב פארן.

   

  • איך מגיעים: מכביש 90 בקילומטר ה-108

   

  מצפור השלום

  מצפור השלום בערבה נמצא על תוואי דרך השלום שהוכשרה על ידי קק"ל ומסומנת בירוק. במצפור הוצבה מרפסת ממנה משקיפים אל פנורמת נוף של 360 מעלות החושפת מראות מדבריים צחיחים, מבני חממות ישובי הערבה, נחל ערבה ובאופק הרי אדום.

   

  למרגלות המצפור עובר שביל הליכה מעגלי קצר שנכנס אל תוך נקיקים קטנים של חוואר הלשון. ממשיכים דרומה לכיוון מושב חצבה ופונים שמאלה לפני גדר המושב לחניון קטן על שם אורן ליאור שנפל במרס 1989 בקרב עם מחבלים בין חצבה לעין יהב בעת ששירת כמפקד סיור. החניון מציע פינת פיקניק בצל עצי דקל, שיזף, שיטה ואשל.

   

  • איך מגיעים: מכביש 90 לכיוון דרך השלום


  פנורמת נוף של 360 מעלות. מצפור השלום (צילום: אבי הירשפלד)

   

  מצפור קריות

  מצפור קריות הוקם על ידי קק"ל לזכרו של יצחק ערמוני שנפטר ממחלה. בנקודת המצפור מתגלה נוף מדברי של שמורת תל קריות והעיר ערד, בקעת ערד והאי מואב נשקפים באופק.

   

  • איך מגיעים: מכביש 31 או 80 מהם פונים לכביש 316 .

   

  מצפור עברונה

  דרך עפר שהוכשרה על ידי קק"ל מטפסת אל המצפור השוכן על גבעה שמשקיפה אל נופי ערבת עברונה. המצפור מוקדש לזכרם של נחום לב ויעל מלר שנספו בתאונה אופנוע למרגלות הגבעה. המצפור הוקם על ידי רשות הטבע והגנים בסיוע חבריו, פקודיו ומשפחתו של נחום לב. מן הגבעה נראים ממזרח הרי אדום ומדרום מתנשא הר עמרם בצבעו השחור.

   

  • איך מגיעים: מכביש הערבה כ-500 מטרים דרומית לצומת באר אורה פונים בדרך עפר מערבה ומשם פונים דרומה לכביש הערבה הישן ומטפסים על הגבעה.

   

  מצפה מואב

  מצפה מואב ממוקם בנקודת תצפית מרשימה בגובה של 600 מטר מעל פני הים המשקיפה אל חלקו הדרומי של מדבר יהודה, הר הנגב הצפוני, הרי מואב והרי אדום. אל המצפה מתחברת טיילת שבמרכזה ניצב פסל סביבתי מעשה ידיו של הפסל יגאל תומרקין. מסלול טיול לאורך 4 קילומטרים יוצא מן הטיילת ועובר בשביל עפר מסומן בירוק. הדרך עוברת בין סלעי גיר לבנים, מערות, צמחייה מדברית, אפיק נחל, מפלון מים ובולבוסי אבן מרשימים.

   

  • איך מגיעים: מכביש 40 עד צומת להבים, פונים מזרחה לכביש 31 המוביל לעיר ערד. בצומת ערד פונים צפונה עד לצומת כידוד ומשם מזרחה עד למצפה.


  טיול בנחל מואב (צילום: נ.ב סימון)

   

  מצפה מכוור (ראש מעלה חמורים)

  לסיום בחרנו את מצפה "מכוור" שנמצא בצפון מדבר יהודה שהוא אחד ממצפורי הנוף היפים ביותר בארץ. כדי להגיע אליו צריך להתאמץ. אפשרות אחת היא מסלול הליכה רגלי בשביל האדום שמוביל ממפגש נחל מורבעאת ותקוע. חילופין אפשר לטפס במעלה תלול מבריכת המים של מצפה שלם אל ראס נקב אלחמאר. לבעלי רכבי שטח חזקים ישנו מסלול מסומן בכחול בדרך עפר העוברת בין מצוקי דרגות לתקוע.

   

  על מצפור "מכוור" אפשר לכתוב תילים של פואטיקה והתפעמות. בצדו המזרחי של מצוק ההעתקים מתרומם מעל ים המלח רכס בגובה 620 מטרים ושמו ראס נקב אלחמאר שפירושו ראש מעלה החמורים ובעברית הוא נקרא על שם מצודת "מכוור" העתיקה הנמצאת בצדו המזרחי של ים המלח. על שפת המצוק הוקמו מרפסת תצפית וסככה. מראות מדבריים, גוונים צהובים, מימיו הכחולים של ים המלח, הרי אדום באופק ותהום עצומה פעורה למרגלות המצפה.

   

  פנורמת התצפית משקיפה אל הרי מואב, בקעת הירדן, מדבר יהודה והמורדות המזרחיים של הרי יהודה ודרום השומרון. למרגלות המצפה מכיוון דרום נמצא קניון עמוק של נחל חצצון ומצפון תהום שבתחתיתה זורם נחל דרגות. בנקיקים מקננים עיטי סלע, בזים ולהקות עורבים קולניים.

   

  • איך מגיעים: מכביש 90 למצפה שלם ומבריכת המים במסלול הליכה רגלי אל המצפה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מצפה יונתן ורמולן
  צילום: פנינה לבני
  מצפה השלום
  צילום: אבי הירשפילד
  מומלצים