שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שוק המים המינרלים – מכירת נכסי ציבור בזול
  האפשרות שניתנה לחברות המים המינרלים לבצע קידוחים נוספים כדי לשאוב מי תהום ולהשתלט על מקורת חדשים לשאיבה, מהווים עוולה מתמשכת כלפי הציבור. דעה

  חוק המים קובע כי "מקורות המים שבמדינה הם קניין הציבור", כאשר מקורות אלה מוגדרים באופן רחב ביותר וכוללים את "המעיינות, הנחלים, הנהרות, האגמים ושאר זרמים ומקווים של מים, בין עיליים ובין תחתיים... לרבות מי ניקוז ומי שופכין".

   

   

  עם זאת נראה כי במשרד הבריאות לא הפנימו את משמעות החוק והודיעו בימים האחרונים באמצעי התקשורת כי בכוונתם לאשר לחברת מי עדן לבצע קידוחים כדי לשאוב מי תהום מקידוח (כפי שפורסם ב-ynet ובהמשך להודעת מי עדן אודות זיהום במעיין סלוקיה שממנו היא שואבת מים).

   

  המים בישראל - אלו שכזכור מצויים במחסור במדינה המתייבשת, ואלו שהמדינה כל כך מתאמצת לשכנע אותנו לחסוך - הם גם אלו שבמשרד הבריאות מעוניינים כעת להעניק לחברות המים המינרלים, ללא בקרה ובמחיר נמוך.

   

  המשמעות של מתן זכות שאיבה במקור מים נוסף, אם בדרך של קידוח מי תהום ואם בדרך של מקור מים מינרליים טבעי, היא הענקת מקורות מים חדשים לחברת המים המינרלים. מדובר על עוולה מתמשכת כלפי הציבור וחזרה על טעויות העבר.

   

  מחיר המים לצרכן

  יש לזכור כי גם עתה חברות המים המינרלים מוכרות לנו ביוקר מים שהן מקבלות במחיר זעום לשם שימוש תעשייתי, מבלי שהמדינה זוכה לתגמול הולם עבור "שימוש" זה. כתוצאה מכך, המים המינרלים מגיעים לצרכן במחיר המגיע בערך פי 1,000 (!) ממחיר "רכישתם".

   

  "שוק" המים מינרלים בישראל, הינו ככל הנראה תקלה רבת שנים, שכתוצאה ממנה מועברים מים המצויים בבעלות הציבור לידי חברות המים המינרלים, ללא מכרז, וללא קבלת תמורה נאותה למדינה.

   

  בהתאם להוראות חוק המים מצויים המים, לרבות המים המינרלים, בבעלות ציבורית, וחוק המים על הסדריו המפורטים לא מאפשר העברת מים לגוף פרטי, כדי שימכור אותם ויעשה בהם שימוש מסחרי תוך הפקת רווחים מהמשאב הציבורי .

   

  העברת המים לידי חברות המים המינרלים מתאפשרת כיום לאחר שחברות המים סווגו בסיווג "תעשייה", ואולם בפועל, בניגוד למפעלים אחרים כגון אינטל או קוקה קולה, החברות אינן משתמשות במים לצורכי תעשייה, אלא נוטלות את המשאב יקר הערך ומוכרות אותו, כפי שהוא, לציבור.

   

  הקצאת מקורות מים חדשים לחברות המים המינרלים לשם שימושם המסחרי, ללא תשלום נאות למדינה, תהא מדיניות חסרת אחריות ולא דמוקרטית. מדיניות המגדילה את הפערים בחברה ומטיבה עם בעלי ההון. מדיניות שספק רב אם תוכל לעמוד בביקורת שיפוטית.

   

  יש לציין כי לאחר שיוקצו מקורות מים חדשים לחברות המים המינרלים יהיה מאוחר מידי, ייווצרו עובדות מוגמרות בשטח ויהיה קשה מאוד להשיב את המצב לקדמותו, שכן חברות המים בוודאי יטענו להסתמכות, רכישת זכויות ואף לבעלות, כפי שטענו כלפי חוקיות ההסדר הקיים.

   

  הקצאת מקורות מים חדשים לחברות המים המינרלים מדגימה בעיה כללית, כיצד המדינה מסייעת לגופים פרטים להתגבר על משברים באמצעות הענקת משאבי ציבור וכיצד קומץ זוכה להתעשר מנכסים השייכים לכולנו.

   

  הכותרת היא רכזת האגודה לצדק חלוקתי

   

  הכותבת היא רכזת האגודה לצדק חלוקתי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים