שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "היסטוריה": מהשבוע - טיפולי שיניים חינם לילדים
  ביום חמישי זה מתחיל: תוכניתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן - טיפולי שיניים מסובסדים לילדים עד גיל 8 - תופעל מ-1 ביולי. לפי נתון עדכני, 54% מילדי ישראל סובלים מעששת. ליצמן: הרפומה תביא להורדת מחירים גם בטיפולים למבוגרים. מה ברפורמה, וכמה זה יעלה לכם?

  רפורמת טיפולי השיניים של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן יוצאת השבוע לדרך: במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום (א'), השיק ליצמן את רפורמת טיפולי השיניים לילדים שלו, והגדיר את הפעלת התוכנית כ"רגע היסטורי": "מה שהתחיל כמאבק בלי סיכויים מול בג"צים והתנגדויות, הגיע בסופו של דבר להסכמה". ליצמן העריך שהרפומה תביא להורדת מחירים בכל תחום רפואת השיניים - גם בגילאים שאינם כלולים בסל ההנחות.

   

  ועדת הבריאות של הכנסת, בראשות ח"כ חיים כץ, אישרה בתחילת החודש את הוספת תחום בריאות השן לצו הבריאות הממלכתי. פירושו של דבר הוא שילדי ישראל עד גיל 8 יקבלו את טיפולי השיניים הבסיסיים חינם או בעלות מינימלית של 20 שקלים החל מ-1 ביולי. הכנסת אישרה כי תוכניתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן תפעל במתכונת ניסויית מ-1 ביולי עד סוף נובמבר - אז תתכנס הוועדה לדיון בהארכתו.

   

  לפי נתונים שהציג משרד הבריאות, לילדים בגיל 12 בישראל יש בממוצע יש 1.7 שיניים נגועות בעששת - נתון גבוה בהשוואה למדינות רבות באירופה ובהן גרמניה, אוסטריה, צרפת ובלגיה (בהן שירותי בריאות השן הן בסל הציבורי). בנוסף רק 46% מהילדים עד גיל 12 חופשיים מעששת - לעומת 68% בהולנד, 64% בדנמרק ו-61% בגרמניה. 

   

  "פעולה לטובת הציבור"

  ליצמן אמר היום כי "דבר חדש מדרך הטבע דורש סבלנות. בהתחלה עלולות להיות בעיות ואי בהירויות. אנחנו נעקוב מקרוב אחרי כל הדברים ואני בטוח

  שבסופו של דבר ייצא דבר מושלם לרווחת כל ילדי ישראל".

   

  סגן השר הבטיח לפעול להעלאת גיל הילדים הזכאים לטיפולי שיניים במסגרת סל הבריאות מדי שנה, עד שיכלול ילדים עד גיל 18 - ובשלב מאוחר יותר גם לקשישים. סגן השר ומנכ"ל משרדו הבהירו שהם מתנגדים להקמת קופת חולים חמישית וציינו שקופת החולים הייעודית שתוקם מיועדת לנושא רפואת שיניים בלבד. "אני נגד קופה לעשירים ואסור שזה יהיה, מספיק שיש בתי חולים לעשירים", אמר ליצמן.  

   

  מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, אמר: "בסל הבריאות הבסיסי אנחנו בנושאים מסויימים מקדימים את המדינות האחרות. בבריאות השן אנחנו מפגרים אחרי מדינות אחרות. כעת יישרנו קו בנושא רפואת שיניים, אין כאן פגיעה בציבור אלא פעולה לטובת הציבור".

   

  הרפורמה בבריאות השן אושרה, כאמור, בהוראת שעה עד לחודש נובמבר. עם זאת, במשרד הבריאות מבהירים כי התוכנית אינה זמנית. עלות התוכנית היא 152 מיליון שקלים לשנה, ולדברי סגן השר, מוסכם עם משרד האוצר שהתקציב הזה יינתן גם בשנה הבאה.  

    

  "המהלך מבורך ואנחנו תומכים בו"

  קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת נתנו עד עתה למבוטחי הביטוחים המשלימים שירותי בריאות שן לילדים, ולכן יתנו מ-1 ביולי שירותים חלופיים. המשמעות היא שכל מבוטחי קופות החולים ישלמו לפי תעריף הרפורמה שנקבעה ובנוסף, הקופות יתנו שירות חלופי במקום שירותי בריאות השן שהמדינה מתחילה להעניק. מבוטחי "כללית מושלם" ישלמו שקל פחות על הביטוח המשלים בתעריף החודשי, מבוטחי מכבי מגן זהב וכללית פלטינום ייהנו משירותים אחרים במקום שירותי בריאות השן שנכנסו לסל הציבורי.

   

  בכללית יתנו את השירות ב-90 מרפאות "כללית סמייל" ברחבי הארץ. בנוסף, הכללית התקשרו עם כ-50 רופאי שיניים פרטיים נוספים. בכללית נערכים לשים דגש בשלב הראשון על הטיפול בילדים בני 7, על מנת שיספיקו לממש את זכאותם לטיפול חינם עד גיל 8. 

   

  מנכ"ל הכללית אלי דפס אמר: "אנו ערוכים ליישום רפורמת טיפולי השיניים ומברכים על המהלך החשוב אשר מבטיח לילדי ישראל טיפולי שיניים במסגרת

  ציבורית. כארגון הבריאות הגדול במדינה, נערכנו באופן המיטבי למתן השירות, תוך כדי הרחבת השירותים ומתן מענה הולם בכל חלקי הארץ".

   

  במכבי נערכים גם הם למתן השירות באמצעות רשת מכבי דנט ומעריכים כי הביקוש לשרות יעלה בקרוב ל50% עקב הצטרפותם של שני שנתונים, 7 ו-8 להטבה (עד כה ניתנו טיפולי שיניים ללא תשלום במכבי מגן זהב לילדים עד גיל 6), ובנוסף עקב הפרסום הרב שניתן לנושא. 

   

  פרופ' אהוד קוקיה, מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, הדגיש כי "המהלך מבורך ותמכנו בו לאורך הדרך. חשוב מאד יהיה לוודא כי התקצוב שניתן לו הוא מתאים ויאפשר אכן אספקת שירותים מיטבית לילדי ישראל". 

   

  לאומית התקשרה עם רופאים ב-272 מרפאות שיניים ברחבי הארץ.

   

  עקירות וסתימות על חשבון המדינה

  אז מה כוללת התוכנית החדשה? ילדים יוכלו לקבל ללא תשלום בדיקה תקופתית על ידי רופא, איטום חרירים וחריצים, הסרת אבנית וצילומי רנטגן. טיפולים אחרים יינתנו בהשתתפות עצמית של 20 שקלים, בדומה להשתתפות העצמית הנהוגה בהתייעצות עם רופא מומחה. בין טיפולים אלה: טיפול שורש, עקירה (לרבות עקירה כירורגית), סדציה (טשטוש) לצורך טיפול שיניים, וטיפולי עזרה ראשונה. בכל מקרה לא ייגבו יותר מ-40 שקלים בכל ביקור. כלומר, גם אם נעשו מספר פעולות שונות שעל כל אחת מהן יש השתתפות עצמית, נקבעה תקרת תשלום למפגש בגובה 40 שקלים. 

    

  הטיפולים שינתנו בחינם כוללים:

   

  • שתי בדיקות רופא שיניים בשנה
  • בדיקות שגרה ומעקב כחלק מהטיפול בשיניים
  • ייעוץ והכנת תוכניות טיפול
  • שני צילומי רנטגן בשנה לפני טיפול
  • צילומי רנטגן לאורך הטיפול על פי הצורך
  • הסרת אבנית אחת לשנה
  • איטום חורים וחריצים
  • הדרכה בהיגיינת הפה
  • הרדמה כללית לילדים עד גיל 5 

   

  עבור הטיפולים הבאים יגבו 20 שקלים: 

  • עזרה ראשונה: סתימות זמניות דחופות, סילוק עששת, טיפול תרופתי או כירורגי דחוף
  • סתימות
  • טיפולי שורש
  • מבנים וכתרים
  • עקירות שיניים ומבנים
  • הרדמה קלה (סדציה)
  • הרדמה כללית  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים