שתף קטע נבחר

"בסוף ננצח": איך נראה שיקום פיזיותרפי עם wii?

משחקים טניס וירטואלי ומשתקמים: המטופלים במחלקת הפיזיותרפיה של בי"ח נהריה נהנים מקנוסולת wii, שמסייעת להם לתרגל שיווי משקל, שימוש בגפיים הפגועות, וחשוב מכל - מקלה על הגעגועים לבית. מטופלת: "זה נותן לנו כוח להמשיך"

העולם הוירטואלי כובש יעד נוסף: במחלקת הפיזיותרפיה בבית החולים בנהריה משתמשים בקונסולת wii ככלי עזר לשיקום - כשהמטרה היא לקדם, בעזרת התרגילים, את תהליך ההחלמה של המטופלים. המשחק מאפשר להם לתרגל שיווי משקל, העברות משקל ושימוש בגפיים הפגועות, תוך הסחת דעת המשכיחה מהם מעט את הקושי, הן הפיזי והן המנטלי, ואף עוזרת לריכוז ולתפקוד הקוגנטיבי. 

 

 

לנצח את הנכדים

כ-30 מאושפזים מגיעים מדי יום למחלקה וכשליש מהם משלבים לצד הפעילות הרגילה, גם תרגול בקונסולת המחשב. "הקונסולה מסייעת לנו להעניק לחולים סביבה שונה מזו שהיו מורגלים לה", מסבירה עדי טולדנו-זרחי, מנהלת המחלקה; "הריכוז במשחק מסייע למטופלים לשכוח את הכאבים ולהרחיב את זמן התרגול. במהלכו, מדמים להם סיטואציות של מכשולים אפשריים בחיי היומיום והדרך להתמודד עמן".

 

שמחה אוזן מעכו, המאושפזת בבית החולים כבר 20 יום, שמחה במיוחד על ההזדמנות: "זו פעם ראשונה שאני פוגשת מערכת כזו", היא מספרת בחיוך, "יש לי נכד שאוהב מחשבים, אז אולי אני אלמד, ובסוף אני אנצח במשחק".

 

לצד הכאבים של הפגיעה, החולים מתמודדים גם עם הגעגועים לבית ולמשפחה. לטענת שמחה, ה-wii עוזר גם בזה: "הטיפול הזה מעביר לנו את הזמן ונותן לנו

כוח להמשיך הלאה. בינתיים אני נהנית לשחק טניס שעד היום ראיתי רק בטלוויזיה". 

 

נטלי פוטשטר, המלווה את אביה מיכאל בתהליך השיקום שלו מזה שלושה שבועות, מברכת על שילוב תוכנת המחשב בפעילות: "אבא סובל ממחלה כבר ארבע שנים, ובמהלכה גם נקטעה רגלו. מאז שראה את תוכנת המחשב הוא מתקדם בשיקום ומספר כי הכאבים מורגשים פחות. זה חשוב מאוד לתת לחולה תחושה שלצד היחס האישי ישנם אלמנטים נוספים שיועמדו לרשותו בשיקום".

 

השעות חולפות, ועוד מטופלים מגיעים. חלקם מתרגלים משחק טניס, אחרים מעדיפים דווקא את הבאולינג, וטולדנו-זרחי מסכמת: "כל סביבת הוירטואל-ריאליטי החדשנית נכנסת היום יותר ויותר לעולם הפיזיותרפיה והריפוי בעיסוק. אני מאמינה שאת תוצאות ההתקדמות, נראה בשטח בתקופה הקרובה".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תנצח את הנכד? שמחה אוזן על רקע משחק
צילום: עידו בקר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים