שתף קטע נבחר

ברוש לשרים: "העלאת שכר המינימום מסוכנת"

שרגא ברוש שלח מכתב לכל חברי הממשלה, שבו הוא מזהיר: "העלאת השכר תגרום לפיטורי עובדים בשכר נמוך ולהחלפתם בעובדים זרים ולהעברת מפעלים לחו"ל". עופר עיני בתגובה: "תומך בהעלאת השכר, אבל בהידברות והסכמה"

סדקים ב"ברית ההיסטורית" בין העובדים למעסיקים? נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, יוצא חזיתית נגד יוזמת חבר הכנסת אמיר פרץ להעלות את שכר המינימום. ברוש חילק הבוקר (ה') מכתב לכל שרי הממשלה, שבו הזהיר אותם שהעלאת שכר המינימום תביא לפיטורי עובדים ולהחלפתם בעובדים זרים, וביקש מהם להוריד את הנושא מסדר יומה של הממשלה.

 

"אני פונה אליך בבקשה להסיר את נושא הצעת חוק שכר מינימום מסדר היום, שאמור לעלות בישיבת הממשלה", כתב ברוש לשרים, "ביחס לשכר הממוצע, שכר המינימום בישראל הוא מהגבוהים בעולם. ניסיונות להעלות את שכר העובדים בצורה פופוליסטית, תוך התעלמות ממחקרים ומהמצב הכלכלי, עשויים לפגוע דווקא במי שאנו רוצים לעזור להם ובדרך לסכן את יכולת הצמיחה של המשק כולו".

 

"לפי שורת מחקרים, תהיה להעלאת שכר המינימום השפעה שלילית על התעסוקה, בעיקר של המועסקים בשכר נמוך. היא גורמת באופן ישיר לפיטוריהם ולהחלפתם בעובדים זרים, להעברת ייצור מישראל לחו"ל, ולהעלאת שכר בכל הדרגות הסמוכות לשכר המינימום, שתפגע בכושר התחרות של המגזר העסקי בישראל בצורה קשה. זאת, על רקע אי הודאות הכלכלית העולמית אשר גורמת למדינות רבות להיערך תחרותית דווקא באמצעות הפחתת השכר".

 

"עדיף מס הכנסה שלילי"

למרות כישלון הפיילוט של תוכנית מס ההכנסה השלילי, מציע ברוש לשרים להרחיב אותה לתפוצה כלל ארצית, כתחליף להעלאת שכר המינימום: "הרחבת מס ההכנסה השלילי לכל הארץ תשפר באופן מיידי את מצבם של מרוויחי השכר הנמוך באופן ממוקד".

 

"העלאת שכר המינימום תעלה למשק כ- 11 מיליארד שקלים, 1.4% מהתוצר, ולתקציב המדינה כ-2.3 מיליארד שקלים, ואילו. החלת מס הכנסה שלילי בכל הארץ, על כל מקבלי השכר הנמוך במגזר העסקי, תעלה כמיליארד שקלים בלבד".

 

ועם זאת, ברוש אינו מציע להתעלם מהנושא, אלא להעביר אותו לפורום "השולחן העגול", המייעץ לממשלה ומקדם החלטות כלכליות ורפורמות על סמך הידברות בין נציגי הממשלה לארגוני המעסיקים, וההסתדרות.

 

ומה אומר שותפו של ברוש לשולחן העגול, יו"ר ההסתדרות עופר עיני? מההסתדרות נמסר ל-ynet בתגובה לדברים כי: "עיני תומך בהעלאת שכר המינימום, אך סבור שיש לעשות זאת בהידברות ובהסכמה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש
יו"ר ההסתדרות, עופר עיני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים