שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר-ישוב

הרב לאו בכיכר רבין: "מוכן להתחלף עם גלעד"

אחרי שהפגינו מול בית שר הביטחון, הגיעו אלפי צועדים לכיכר וערכו טקס למען שחרור החייל החטוף. נועם שליט לברק ונתניהו: "מאות אלפי אזרחים לא טועים". השחקנית גילה אלמגור: "רוצה לצעוק עם ההורים האצילים והמאופקים האלה". אם שכולה: "צריך להחזיר את גלעד עכשיו, כשהוא עוד חי"

15 אלף איש ליוו את בני משפחת שליט במרכז תל-אביב ואלפים מהם הגיעו לכיכר רבין, שם נערכה עצרת מיוחדת למען שחרור החייל החטוף. הרב לאו אמר בטקס כי הוא "מוכן להתחלף עם גלעד", האב נועם שליט דרש מראש הממשלה ומשר הביטחון להביט בצועדים ולהפנים "זו לא תביעה משפחתית, זה רצון העם".

 

 

בסיום הטקס, שנערך היום בצהריים (ב') בכיכר, פנה נועם שליט לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון ברק ואמר: "תביטו בנחשול האדיר הזה של אזרחים שהולך אחרינו באלפיו ובעשרות אלפיו, תביטו ותפנימו - זה רצון העם. שחרורו של גלעד והשבתו הביתה הוא לא תביעה של משפחתי, זו תביעה של הציבור הרחב, זהו רצונו וכמיהתו המשותפת של עם ישראל, ההולך מאחורינו ותומך בנו".

 
"עשרות ומאות אלפי אזרחים שתומכים בנו לא טועים", הוסיף שליט. "ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק - נתנו בכם אמון, הבענו את אמוננו בכם. מי כמוכם יודע שמה שקובע הוא לא דיבורים, לא הסברים, לא מסיבות עיתונאים ולא תירוצים - מה שקובע הוא מבחן התוצאה".


אחד מאלפי המפגינים בכיכר רבין, היום בעצרת (צילום: ירון ברנר)

 

רב העיר תל-אביב, ישראל מאיר לאו, נאם בעצרת ואמר כי "בשביל צבי, נועם ואביבה גם אני מוכן להתחלף עם גלעד, כדי שיילך הביתה ויחזור בשלום. אולי איסמעיל הנייה והעולם יראו שאנחנו מוכנים להקריב, ואז יבקע הקיר וגלעד יחזור דרכו הביתה. אינני מצוי בפרטי המשא ומתן, אבל אני לא מבין למה במשך ארבע שנים נער אחד נושא על כתפיו את כל ביטחון המדינה".
 

גילת אנקורי: "גלעד לא יחזור? כתם עלינו"

בין 15 אלף המוחים היתה גם גילה אלמגור, הגברת הראשונה של התיאטרון, שנאמה גם בעצרת. "אני רוצה לצעוק עם ההורים האצילים והמאופקים האלה צעקה גדולה", אמרה אלמגור למצלמת ynet, כשהיא לבושה בחולצת 'שחררו את גלעד'. "ארבע שנים הילד שלהם איננו. צריך להעריץ את הדרך שלהם ואולי דווקא בגלל זה אני חושבת שהם סוחפים אחריהם כל כך הרבה אנשים".
 
שחקנית נוספת שנכחה בטקס היא גילת אנקורי. "לפני שנה, כשציינו שלוש שנים לחטיפת גלעד, ניגש אליי אדם ממערכת הביטחון ואמר לי 'תראי שנהיה פה גם בשנה הבאה'. אמרתי לו 'לא ייתכן', והנה ארבע שנים ואנחנו כאן. העם אומר עכשיו מה הוא רוצה והמנהיגים צריכים להקשיב. עם ישראל יוצא מגדרו ורוצה לעזור כי זה כתם עלינו אם הוא לא יחזור".


החולצות הלבנות בכיכר. גם גילה אלמגור הביאה אותה (צילום: יואב זיתון)

 

ראש העיר תל-אביב רון חולדאי, שיארח את בני המשפחה בבניין העירייה, אמר להם: "הארץ כולה כואבת את כאבכם, המצעד למען גלעד הפך מזמן למסע המונים. אני מקווה שתפילת העם ואחריות הנהגתו יחזירו לנו את גלעד. מי ששם על כפות המאזניים מצד אחד חייל ישראלי אחד ובצד השני אלף מחבלים, מבטא בכך את יחסו המזלזל לאנשיו שלו".
 

אם שכולה: "לא צריך לפחד מהמחבלים העלובים"

אם שכולה אמרה למצלמה בדמעות: "כבר נתנו מחבלים במקום גופות. לא ייתכן שחייל נמק שם ונותנים למשפחה שלו לסבול. לא צריך לפחד מהמחבלים העלובים האלה, רק להחזיר אותו. גם בלי זה הם יכולים לפגוע. אבל צריך להחזיר אותו עכשיו כשהבן אדם עוד חי, ריבונו של עולם, כדי שאביבה לא תהיה ביום הזיכרון עם הורים שכולים. שתראה אותו ותחתן אותו".

 

בני משפחת רז, שהגיעו לכיכר ממושב יהב שבגליל, אמרו: "צריך להחזיר את גלעד בכל מחיר. אנו צועדים כדי להביע תמיכה והזדהות עם המשפחה וכדי לחזק את הממשלה, אבל עם הרבה ביקורת. מספיק עם הסיפורים של השר עוזי לנדאו ושל ראש הממשלה. אני לא חושב שהמחיר צריך להוות בעיה. שיבוא הביתה ונתמודד עם התוצאות אחר כך".

 

מוקדם יותר הבוקר הפגינו הצועדים מול ביתו של שר הביטחון, אהוד ברק, ברחוב פנקס בתל-אביב וקראו לו ברמקולים "תתעורר". מי שהפתיעה והצטרפה למפגינים הייתה רעייתו של השר ברק, נילי פריאל, שהסבירה ל-ynet: "עצם ההימצאות שלי פה זו אמירה". 

 

צילום: אוהד צויגנברג

 

המפגינים קשרו סרטים צהובים לעצי דקל בסמוך למגדל שבו מתגורר ברק.

 מאבטחים ושוטרים שמרו על ביתו של שר הביטחון בשעה שהצועדים שהו במקום. הצועדים הניפו שלטים כמו: "אם זה היה תלוי בנו, היית כבר חוזר", "הצעדה שלנו, הסבל שלך" וכן "ומה אם זה היה הילד שלך".

 

אחרי הטקס בכיכר, יתארחו בני משפחת שליט בבניין עיריית תל-אביב אצל ראש העיר חולדאי. לאחר מכן ימשיכו בני המשפחה לבדם בכלי רכב דרומה ויגיעו לכרם שלום - הנקודה בה נחטף בנם לפני ארבע שנים, ובה נהרגו שניים מחבריו בקרב עם מחבלים.


פורסם לראשונה 05/07/2010 10:33

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, אטילה שומפלבי ורועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטקס, היום בכיכר
צילום: ירון ברנר
נילי פריאל צועדת, הבוקר
צילום: ירון ברנר
גם הילדים מחכים לשובו של שליט
צילום: דפנה תירוש
מומלצים