שתף קטע נבחר

"זה אחד הימים הגדולים לצרכן הישראלי"

ועדת הכלכלה אישרה תקנות חדשות של משרד התמ"ת, לפיהן תוך 3 חודשים, לקוחות יוכלו לקבל את כספם בחזרה במזומן, אם יחזירו מוצר תוך 14 יום. סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד: "מדובר בהישג תקדימי והיסטורי" ח"כ אופיר אקוניס: "זה יום חג לצרכנים". יוזם החוק, ח"כ איתן כבל: "לא מסכים עם הטענות שכל עם ישראל גנבים"

קניתם מוצר והתחרטתם? בעוד 3 חודשים תוכלו להחזירו לחנות, ובתי העסק יהיו חייבים להשיב לכם את כספכם בחזרה - גם במזומן. זאת, לאחר שוועדת הכלכלה אישרה היום (ג') את התקנות שגיבש משרד התמ"ת בדבר רשימת המוצרים עליהם ניתן יהיה לקבל החזר במזומן, במקום זיכוי כפי שנהוג היום.

 

 

לפי התקנות, שייכנסו לתוקפן בעוד כ-3 חודשים, סכום המוצר עליו תוכלו לקבל החזר חייב יהיה להיות גבוה מ-50 שקל. את ההחזר הכספי יוכלו לקבל לקוחות רק באותו אמצעי התשלום בו שילמו במקור. כלומר, מי ששילם במזומן יקבל במזומן ובמקרה של תשלום באשראי - בעל העסק יבטל את החיוב. ההחזר יתאפשר גם כאשר אין עילת ביטול ספציפית (כגון פגם או הטעיה) - אלא אף כשהוא נובע משיקולי נוחות. שימו לב שביטול כזה יגרור 5% דמי ביטול (10% במקרה של מוצר אלקטרוני פתוח) וישנם גם שירותים שלא יכללו בו כמו תיירות חוץ.


מוצרים ושירותים שההחזר הכספי עליהם מוגבל

מוצרים ושירותים שההחזר הכספי עליהם מוגבל
מוצר סייג להחזר כספי
באופן כללי הכסף יוחזר תוך 14 יום מקבלת המצר. בית העסק יגבה 5% קנס על ההחזרה או 100 שקל, הנמוך מביניהם. אם מדובר ברשת, הכסף יוחזר בכל אחת מחנויות הרשת.
חנות זכיין אם מדובר בזכיין של רשת, יתכן שלא יסכים להחליף מוצר שנרכש בחנות אחרת של הרשת.
בגדים והנעלה תוך 2 ימי עבודה.
הלבשה תחתונה אין החזר כספי.
אלקטרוניקה כולל ציוד קצה של חברות איטרנט, כבלים וסלולר אם נפתחה האריזה, אם המוצר חובר לחשמל, גז או מים זה יחשב שימוש במוצר ולא יתקבלו דמי ביטול.
תכשיטים מעל 3,000 שקל אין החזר.
משקפיים ומשקפי שמש בררו אם המשווק פתח את האריזה ומשווק אותם באריזה משלו. אם כך: אין החזר כספי.
מוצרים בתפזורת אין החזר כספי.
עסקאות ויזה כאל ולאומי קארד תיתכן עמלת ביטול 2%.
מוצר שנדרש התקנה יש החזר אבל לא על עלות ההתקנה.
שירותי טלפון קווי, סלולרי, אינטרנט כבלים ולוויין אין סייג. תוך 14 יום מביצוע העסקה או מיום קבלת מסמך בכתב (המאוחר מביניהם).
קורסים, סדנאות וחוגים (לא כולל פסיכומטרי) אי אפשר לבטל אם בקשת הביטול תגיע פחות משבעה ימים לפני מועד פתיחת הקורס.
מני לחדר כושר, שירותי בריאות וקוסמטיקה, עסקת נופש ארוך טווח אפשר לבטל, אך הסכום שיוחזר הוא יחסי לשימוש שנעשה במוצר.
מזון, תרופות ותוספי תזונה אין החזר כספי.
רהיטים שהורכבו בבית, רהיטים בהזמנה מיוחדת אין החזר כספי.
קוסמטיקה כרגע יש החזר כספי, יתכן שהמצב יושווה לזה של התרופות.
כלי רכב חדש מיבואן רק אם הרכב לא נרשם עדיין על שם הצרכן.
תיירות חוץ אין החזר כספי (למעט עסקת מכר מרחוק לפי חוק הגנת הצרכן)
תווי קניה, מוצר שנקנה בשובר מתנה, כרטיסים מגנטיים נטענים אין החזר כספי
ואם בית העסק לא מילא אחר התקנות? אין קנסות ואי אפשר לפנות לתמ"ת. הפיתרון: בית-משפט לתביעות קטנות.

 

תעשיינים ובעלי עסקים הביעו התנגדות למהלך. הטענות העיקריות נגד התקנות הן שבניגוד למה שנהוג לחשוב, אין חוק או תקנה דומה בארה"ב, רק ששם, הנוהג להחזיר כסף במקום זיכוי רחב יותר. ישנן בהחלט חנויות בארה"ב שאינן מספקות החזר כספי. בנוסף, החוק טוב לרשתות גדולות שיכולות לספוג את ההפסדים שעלולים להיגרם בגינו, אבל עשוי לפגוע בעסקים קטנים שחיים על אשראי קטן.

 

"זו מהפיכה צרכנית שלא נראתה בישראל"

כיוון שמדובר בבשורה שכל צרכן שש לקבל, אין פלא שח"כים רבים רוצים לטעון לבעלות עליהן. את המצע להן הניח ח"כ איתן כבל כשחוקק חוק בנושא. את התקנות שהוקפאו הניעה ח"כ אורית נוקד שהיא גם האחראית על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת, וח"כ אופיר אקוניס, יו"ר ועדת הכלכלה, פילס את הדרך להליך מהיר.

 

התקנות נולדו מחדש ב-17 ביוני, השנה, אחרי שישבו בהקפאה מאז 2005. החוק הובא לקריאה טרומית על-ידי יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אופיר אקוניס וח"כ דליה איציק, והוא עבר ברוב של 52 מול 0. 

 

מרגע שההצעה הונחה על שולחנה של ועדת הכלכלה, יו"ר הועדה החליט לערוך דיונים מרתוניים כדי לאשר את התקנות ותוך 3 שבועות הן אכן אושרו. "זה אחד הימים הגדולים ביותר לצרכן הישראלי", אומר אקוניס. "זו מהפכה צרכנית ענקית שלא נראתה בישראל שנים רבות והיא בעצם מובילה את ישראל לרמתן של מדינות מתקדמות במערב - ארה"ב וכמעט כל מדינות אירופה. זה לא פחות מיום חג לצרכנות הישראלית".

 

מה אתה אומר מול הטענה שבארה"ב ובמדינות אחרות אין תקנות דומות ואין חובה לתת החזר כספי?

 

"אם היה מקובל בישראל מה שמקובל בארה"ב בתחום היחס לצרכן - היינו מסתפקים בנוהג. אבל עד היום, מערכת היחסים בין הסוחרים ללקוחות פה היא לא ברמה האמריקאית לכן התקנות לא נועדו לפגוע בסוחרים, אלא להיפך, לעודד תחרות בין הסוחר לצרכן".

 

עסק גדול כמו סופר פארם או איקאה, יכול לספוג החזר כספי בגלל הכיס העמוק שלהם. עסקים קטנים יתקשו להתמודד עם זה הרבה יותר.

 

"אני ממש לא מסכים עם זה, אין פה הפסד".

 

יש הפסד כשרשמת שמכרת פריט והוא מוחזר לך, והלקוח הולך וקונה במקום אחר.

 

"שוחחתי אישית עם אוריאל לין ואמרתי לו בשיחת טלפון בינינו שאני סומך על הצרכן הישראלי שהוא בא לקנות ושלא ישתמש לרעה בתקנה הזאת ולא בהסדר החדש. אף אחד לא בא לקנות כדי להחזיר. יש לצרכן זכות להתחרט. החוק גם כולל מתנות שלא רוצים בהן. התקנות הותקנו אחרי דיו יסודי ומעמיק שעושה טוב לצרכנים ואני כופר בתחזיות האפוקליפטיות שהסוחרים יהיו בסכנת קיום".

 

כולם לוקחים קרדיט

לתקנות אבות רבים אבל לחוק יש יוזם אחד. החוק רשום על שמו של ח"כ איתן כבל, שביקש מהתמ"ת להתקין תקנות לפיו כבר ב-2005. משרד התמ"ת התמהמה, ומאז התחלפו השרים במשרד כבר ארבע פעמים. בינואר 2010 הגיש כבל בג"ץ כנגד שר התמ"ת בשל אי התקנת התקנות, ובחודש פברואר החל משרד התמ"ת להתקין את התקנות שאושרו, בעידודה הנמרץ של ח"כ נוקד.

 

כבל: "אני מתרגש מכך שהמסע הארוך לאישור החוק הסתיים בהצלחה ובטוח שזה ישפיע על אזרח. גם הסוחרים ירוויחו משום שהרבה לקוחות יקנו כשהם יודעים שיקבלו החזר מטעם החנות אם יעדיפו להחזיר. אני גם לא מסכים עם הטענות שעם ישראל הם גנבים ורמאים".

 

סגנית שר התמ"ת והאחראית על הצרכנות, אורית נוקד:. "מדובר בהישג תקדימי והיסטורי שמשנה את כללי המשחק בתחום הצרכנות בישראל. מאז כניסתי למשרד דחפתי לקידומן של התקנות שעוכבו יותר מדי זמן. משמעות התקנות הינה שחרור הצרכן השבוי מעול הזיכויים המגבילים שאבד עליהם הכלח". 

 

עוד אמרה נוקד כי היא "מודה ליו"ר ועדת הכלכלה אופיר אקוניס אשר הצליח להעביר את התקנות במהירות וביעילות. שוב הוכח כי שילוב הפעולה בין משרד התמ"ת לוועדת הכלכלה מניב הישגים כבירים לצרכנים בישראל".

  

מה אומר החוק? מיממה ועד שבועיים

לפי החוק, הזכות לקבלת מזומן תחול על מוצרים מסוימים כמו רהיטים, ציוד לבית ולגן, מכשירים חשמליים, ביגוד והנעלה. בנוסף, הזכות תחול גם על שירותים כמו תיירות (אך רק תיירות פנים ולא חוץ), קוסמטיקה ואסתטיקה, תקשורת, ומנויים שונים (כמו למשל מנוי למועדון היכרות ושידוכים או הגרלות והימורים). עם זאת, לפי התקנות, סכום המוצר עליו נוכל לקבל החזר חייב יהיה להיות גבוה מ-50 שקל.

 

את ההחזר הכספי יוכלו לקבל לקוחות רק באותו אמצעי התשלום בו שילמו במקור. כלומר, מי ששילם במזומן יקבל במזומן ובמקרה של תשלום באשראי - בעל העסק יבטל את החיוב. ההחזר יתאפשר גם כאשר אין עילת ביטול ספציפית (כגון פגם או הטעיה) - אלא אף כשהוא נובע משיקולי נוחות.

 

לפי התקנות שאושרו, פרק הזמן לביטול עיסקה, שיזכה את הלקוח בהחזר כספי מזומן,יהיה לרוב 14 ימים מיום עשיית העסקה או קבלת המוצר. עם זאת במקרים מסוימים, כמו ברכישת ביגוד והנעלה, נקבעה תקופת ביטול קצרה יותר - של יממה.

 

התקנות אמורות לחול גם על מוצרים ושירותים שניתנו לצרכן במתנה ממי שאינו העוסק, והן כוללות גם שוברי מתנה (אולם הן לא כוללות תווי קניה שלא נרכשו על ידי הצרכן). את ההחזר יוכלו הלקוחות לקבל גם בסניפים אחרים של אותה חברה ולאו דווקא בסניף המסוים בו נרכש המוצר.

 

חכו לפני שאתם מרכיבים את הרהיט

ואולם, לצד הבשורה המשמחת באישור התקנות, יש בהן גם הגבלות מסוימות. על המוצר, כאמור, להיות בשווי הגבוה מ-50 שקל, וההחזר הכספי לא יתקבל על ריהוט שהורכב בבית הצרכן, על מוצרים שיוצרו במיוחד עבורו, מוצרי מזון, תרופות ותוספי תזונה ועוד.

 

תנאי נוסף לקבלת זיכוי על ביטול עיסקה הוא שלא נעשה במוצר שימוש, ושתוויות שהושמו על ידי החנות על המוצר, אם היו כאלה, לא יוסרו.

  

עוד אומרות התקנות, כי על מנת לקבל את ההחזר, הצרכן יהיה צריך להציג הוכחה שהעסקה אכן בוצעה עם העוסק. זו יכולה להיות קבלה, אבל גם אם היא אינה קיימת עוד, ניתן להוכיח בדרכים אחרות כי העסקה בוצעה, למשל במקרה של מוצרי הלבשה, כאשר יש לוגו של העוסק על החולצה או על גבי התווית שמוצמדת אליה.

  

פרט נוסף המופיע בתקנות הוא, שכל ביטול עסקה יחייב את הצרכנים בתשלום דמי ביטול בסך 5% מערך המוצר או השירות (או 100 שקל - לפי הנמוך). אם הצרכן יבטל עסקה לרכישת מוצר חשמלי או מוצר אלקטרוני שאריזתו נפתחה, העוסק יהיה רשאי לגבות דמי ביטול בשיעור של 10% מערך המוצר.

 

 


פורסם לראשונה 06/07/2010 17:38

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
יום החוק. ח"כ איתן כבל
צילום: דודי ועקנין
נלחמה על החוק. אורית נוקד
צילום: איציק שוקל
זירז את החוק. ח"כ אופיר אקוניס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים