שתף קטע נבחר

סנקציות? איראן מאמינה בבורסה המקומית

עם התגברות הסנקציות הבינלאומיות על איראן, יצאו לאחרונה בכירי הבורסה המקומית בטהרן לדובאי, בתקווה למשוך משקיעים המתגוררים בה. ההבטחה למי שמוכן לקחת את הסיכון: תשואה לא רעה, שבשנה שעברה הגיעה ל-57%

חרף הידיעות על ההשפעות הלא פשוטות של הסנקציות הבינלאומיות על המשק האיראני, בטהרן מאמינים כי בורסת המניות שלה יכולה למשוך משקיעים זרים. זו הסיבה שמשלחת בכיר הבורסה יצאה באחרונה לדובאי כדי לערוך מצגות על אפשרויות ההשקעה בה.

 

 

הבחירה בדובאי אינה מקרית. באמירות זו עשרות אלפי אנשי עסקים איראניים ונראה שהם היעד של ראשי הבורסה האיראנית. משקיעים זרים אחרים מהססים להיכנס לשוק בשל המצב הפוליטי.

 

איראן עשתה באחרונה כמה צעדים כדי לעודד את ההשקעה הזרה - אך בינתיים ללא הצלחה יתרה. בין השאר הועלתה אפשרות האחזקה של זרים בחברות מקומיות מ-10% ל-20% וכן החל מסחר מקוון.

 

מנכ"ל הבורסה חסן קאליבף צוטט באחרונה בעיתונות האיראנית כאומר ששווי השוק והסחר עלו בצורה משמעותית וזאת חרף איומי הסנקציות. לדבריו, שווי ההון בשוק עלה מ-65 מיליארד דולר באמצע מרס לכ-72 מיליארד דולר כיום. יתרה מכך, שווי הסחר בבורסה בחודשים מרס-מאי 2010 הגיע ל-6.4 מיליארד דולר לעומת 1.8 מיליארד דולר בתקופה המקבילה שנה קודם לכן - עלייה של 240%. הוא ציין כי השפעות הסנקציות על הבורסה לא תהיינה משמעותיות.

 

בבורסה האיראנית רשומות כיום כ-330 חברות במגזרים שונים כמו תקשורת, פטרוכימיקלים, בנקים ופלדה. באיראן טוענים כי הסיבה העיקרית שיכולה למשוך משקיעים זרים לשוק ההון המקומי היא תוכניות ההפרטה של הממשלה באמצעות הבורסה וכן שווי נמוך של המניות.

 

ראשי הבורסה האיראנית טוענים כי מי שמוכן לקחת את הסיכון יזכה בתשואה נאה. בשנה שעברה הגיעה התשואה בשוק ההון של טהראן ל-57%. באיראן מציינים כי שני הסקטורים האטרקטיביים ביותר הם הכרייה והבנקאות.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טהרן. בינתיים אין הצלחה בצעדים
צילום: רויטרס
מומלצים