שתף קטע נבחר

זירת הקניות

היזמים מפלמחים לנתניהו: תן לנו לבנות

נציגי היזמים המעוניינים להקים כפר נופש שנוי במחלוקת בחוף פלמחים בלחץ. הם חוששים שבגלל שיקולים פוליטיים, עומדים שרי הממשלה לקבל החלטה שתחרוץ את עתיד יוזמת הבנייה שלהם. "(מנסים) להמית את התוכנית בציפורני הביורוקרטיה". במכתב לרה"מ הם כתבו: התוכנית תקדם את התיירות

היזמים המקדמים את הקמת כפר הנופש בחוף פלמחים, החברות "מעוז דניאל" ו"אוולון", חוששים שהתוכנית שלהם עומדת בפני ביטול, ושהמניעים לכך הם פוליטיים ולא עניניים. בסוף השבוע הם שיגרו מכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הם מפרטים שורה של נימוקים מדוע אין לדון מחר (א') בהצעת פשרה, שלדעתם תחרוץ את עתיד התוכנית שלהם.

 

על שולחן הממשלה תעלה הצעת הפשרה שגיבש שר המשפטים יעקב נאמן, ושפרטיה נחשפו ב-ynet לראשונה. על פי הצעת נאמן, היזמים ידרשו להגיש את התוכנית לאישור הוועדה לשמירת הסביבה החופית - שככל הנראה לא תאשר את המשך הבנייה, מאחר שהחוק הנוכחי אינו מתיר זאת כעת.

 

היזמים טוענים כי למדו על הצעת נאמן מכלי התקשורת ולא ניתנה להם הזדמנות לפרוש את טענותיהם בפני השרים. הם כתבו כי הם "מקבלים בתדהמה" את הנוסח המוצע, ושמדובר בנסיון "להמית את התוכנית בציפורני הביורוקרטיה", ממניעים פוליטיים.

 

"באלו מילים אפשר לכנות סיטואציה שבה יזם זוכה במכרז של המדינה, משקיע שנים של עבודה כסף ומשאבים, והכל כדי להגיע לרגע שבו שיקולים פוליטיים מביאים את הממשלה לדיון בביטול תכנית", כתבו נציגי היזמים. הם שבו והדגישו כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, בחנה את הליכי אישור התוכנית על רקע הדו"ח החריף שהגיש בנושא מבקר המדינה, והיא מצאה שלא נפלו בהם פגמים מהותיים.

 

"התוכנית תוכננה על ידי המדינה עצמה, תוך מעורבות של המשרד להגנת הסביבה וכל ארגוני הסביבה הרשמיים, שאישרו אותה, ובהם רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות... חובה לציין ולהדגיש כי התכנית היוצרת כפר נופש מלונאי על פחות מ-2 אחוזים מקרקעות חוף פלמחים, ומותירה כמובן את חוף הים ברשות הציבור".

 

עוד טוענים היזמים כי הצעת נאמן תגרום "נזק לתיירות ולכלכלת ישראל ותעלה סכומי כסף אדירים לקופת המדינה". כבר לפני כשבוע הם הודיעו כי במידה והממשלה תפעל לביטולה של תוכנית כפר הנופש הם ידרשו פיצויים בגובה של כ-400 מיליון שקל.

 

אך להצעת הפשרה של נאמן יש מתנגדים גם מצידו השני של המתרס - דווקא מכיוון מי שרוצים בביטול תוכנית הבנייה. איך זה ייתכן?

 

הסיבה היא החלק השני של הצעת נאמן, ולפיו אם אכן תדחה הוועדה לשמירת הסביבה החופית את תוכנית הבנייה, יוכל משרד התיירות להגיש תוכנית חלופית - ובלבד שתעמוד בקריטריונים סביבתיים כפי שמחייב החוק.

 

לחלק הזה של הצעת הפשרה מתנגד השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שכזכור קרא למוסדות התכנון לשנות את ייעוד הקרקע באזור ולהגדירה כשטח פתוח לרווחת הציבור ולא כשטח המיועד לנופש ותיירות. הוא סבור שעל החוף בפלמחים לא צריך לבנות אף כפר נופש.

 

נכון לעכשיו, הצעתו של השר נאמן מקובלת רק על שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, ועל פי ההערכות גם על שר הפנים, אלי ישי. זה האחרון אמר כי יש לממשלה הבטחה שלטונית כלפי היזמים וכי החלטה מסוג זה עלולה ליצור תקדים מסוכן. בצד המתנגדים ניתן למנות באופן ודאי רק את ארדן. עמדתם של יתר השרים לא ידועה. ומהי עמדתו של ראש הממשלה: לאחר הדיון הקודם נמסר מלשכתו כי עמדתו הברורה הייתה ונותרה - "שרצועת החוף היא משאב טבע ייחודי שצריך להישמר לטובת כלל הציבור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף פלמחים. ארכיון
צילום: אורן חג'ג'
מומלצים