שתף קטע נבחר

אושרה הקמה של 800 יחידות דיור בפרדיס

אחרי שנים ארוכות של מחנק, החל משרד הפנים לאשר בנייה לערבים: הוועדה המחוזית אישרה להפקדה תוכנית להקמת שכונה חדשה בצד המזרחי של פרדיס, שתשתרע על 615 דונם ותכלול מבני קומות, צמודי קרקע, פארק עירוני ושני בתי ספר

אחרי 60 שנות מחנק - המדינה החלה להתיר בנייה ביישובים ערביים. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז חיפה של משרד הפנים, בראשות אדם קולמן, אישרה להפקדה תוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה במזרח היישוב פרדיס. זאת, במטרה לאפשר את הרחבת היישוב הצפוף.

 

 

האישור ניתן כחודש לאחר שהוועדה אישרה הקמה של אזור תעשייה חדש ליישוב. משמעות האישור להפקדה היא שהתוכנית תוצג לציבור למשך 60 יום, ותאושר אחר כך סופית באופן אוטומטי, אם לא יהיו התנגדויות - או תחזור לוועדה לבדיקה נוספת, אם תושבים או ארגונים יתנגדו. 

 

לפי התוכנית, תוקם שכונה חדשה על שטח של 615 דונם, לאורך המדרון המזרחי של פרדיס, ממזרח לשכונה המזרחית הקיימת של היישוב. השכונה אמורה לכלול כ-800 יחידות דיור, שחלקן יהיו צמודת קרקע וחלקן ייבנו במבני קומות בבניה רוויה, תוך התחשבות בתנאי השטח ובמאפייניו.

 

השכונה תכלול שטח שישמש כפארק עירוני לפרדיס כולה, בית ספר תיכון ובית ספר יסודי חדשים, וכן שטחי ציבור לשירותים קהילתיים. השכונה תהיה מחוברת בכבישים שיובילו ליישוב הקיים ולגשר המתוכנן לקום, כנראה, מעל כביש 70.

 

השכונה אמורה לקום על קרקע בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, שיזם את תוכנית הבנייה בשיתוף המועצה המקומית פרדיס. את התוכנית כתבה האדריכלית דורית שפינט ממזרד עוזי גורדון. התכנית הוכנה בהתאם לתכנית האב של פרדיס שאושרה בוועדה המחוזית ב-2005, לתוכנית המתאר המחוזית 6 ולתוכנית המתאר הארצית (תמ"א)  35.

 

התחילו לדאוג גם לערבים

משרדי הפנים והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל מקדמים בחודשים האחרונים תוכניות בנייה רבות למגזר הערבי, אחרי שנים ארוכות שבהן כמעט ולא אושרו הרחבות של יישובים ערביים והקמת שכונות ערביות חדשות.

 

המכנן הראשי, הפורש של משרד הפנים, שמאי אסיף, אמר ל-ynet לאחרונה בעניין: "אני לא עושה דברים בגלל שמישהו טוען שנעשה לו עוול, אלא בשביל לפתור בעיות. מה שהיה - היה. כיום, אנחנו עובדים על כ-100 תוכניות בנייה כדי להסדיר את התפתחות היישובים הערביים.

 

"יש בפריפריה בעיות חברתיות קשות, במיוחד במגזר הערבי והבדואי, שקשורות לעתודות קרקע ולבנייה, אבל הדברים הולכים לכיוון חיובי. אנחנו בעיצומו של פתרון בעיית רישום הקרקע של הבדואים בנגב, שיאפשר לתת להם פתרונות תכנוניים מצויינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים