שתף קטע נבחר

פרשת החוקר מהדסה: 'סיוט של כל מוסד מחקר'

בעקבות החשד כי פרופ' ירון אילן מהדסה היטה מחקרים ונקט במעשי כוחנות והפחדה כלפי חוקרים צעירים, מפרסם מנהל איכילוב, פרופ' גבי ברבש, מכתב לכלל הרופאים: "מדובר בפגיעה קשה במוסד אקדמי מצוין. המוניטין המחקרי הוכתם"

"נורה אדומה לכל מוסד אקדמי": כך כינה השבוע מנהל המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) פרופ' גבי ברבש את פרשת פרופ' ירון אילן מהדסה. פרופ' אילן נחשד כי היטה מחקרים ונקט במעשי כוחנות והפחדה כלפי חוקרים צעירים. "הפרשה ששיאה להערכתי עדיין לפנינו", כתב פרופ' ברבש במכתב לכלל הרופאים בבית החולים, "היא בבחינת סיוט של כל הנהלת מוסד מחקר. המכתב וממצאי הבדיקה שהוא מייצג, מהווים נורה אדומה לכל מוסד אקדמי החותר למצוינות".

 

"המוניטין הוכתם"

הפרשה נחשפה בחודש יוני השנה, עם פרסום ממצאי חקירה פנימית שניהל רקטור האוניברסיטה העברית בנושא.

 

"המכה שנפלה על הדסה עם הפרסום של החלטת רקטור האוניברסיטה", כתב פרופ' ברבש, "מהווה פגיעה קשה במוסד אקדמי מצוין שתחת המטריה

האקדמית שלו מתבצע זה עשרות שנים מחקר בינלאומי מכובד ורב מוניטין. הרבה חוקרים בהדסה שהקדישו חייהם לעבודת מחקר נאמנה ואיכותית, נבגדו על ידי חבר סגל אחד שעשה עבודתו רמיה. המוניטין המחקרי שלהם – הוכתם על לא עוול בכפם".

 

למכתב של פרופ' ברבש צורפה החלטת רקטור האוניברסיטה העברית, שחקרה את החשדות נגד פרופ' אילן. מהמכתב שצירף הרקטור עולה מערכת יחסים רוויית הפחדות ואיומים כלפי החוקרים צעירים במוסד: "במהלך הבדיקה נתקלה הוועדה בתופעה קשה ומדאיגה של עדים שתיארו יחסי תלות עם חבר הסגל, שהיו מושתתים על כוחנות והפחדה. עדים אלה היו מוכנים להעיד בפני הוועדה רק תחת הבטחה של סודיות ולא היו מוכנים להיחשף בשלב זה, פן יבולע להם".  

 

בהקשר זה מדגיש פרופ' ברבש כי "אחד העקרונות עליהם אנו מקפידים כאן בבית החולים שלנו הוא שקיפות וחופש ביטוי מלא וללא מורא. בלי שקיפות וחופש ביטוי - אין מצוינות. אני מבקש... לחזור ולקדש מול כולכם את העקרונות הללו כמחויבות אישית שלי כמנהל ושל הנהלת בית החולים מול כל אחד ואחת מכם".  

 

לאחר פרסום הממצאים נגדו הושעה פרופ' אילן מתפקיד ההוראה שלו באוניברסיטה.

 

מהדסה נמסר היום כי תהליך הבדיקה עם האוניברסיטה העברית עדיין נמשך.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הוכתמו על לא עוול בכפם". הדסה
צילום: גיל יוחנן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים