שתף קטע נבחר

גם נפגעי הקישון מלפני 1975 יוכרו כנכי צה"ל

ועדת שני המליצה כי רק על מי שצלל בקישון מ-1975 יקבל פיצוי. ברק הודה לוועדה - אך לא קיבל את כל ההמלצות. ראש עמותת הנפגעים: "חבל שהיינו צריכים את כל הדרך בשביל לקבל את המובן מאליו. מקווים שגם שאר המסקנות המגוחכות יבוטלו"

הוועדה המליצה, אבל שר הביטחון החליט אחרת. השר אהוד ברק קבע, כי גם אלה שנפגעו מצלילה בנחל הקישון לפני שנת 1975, יוכרו כנכי צה"ל או כחללי צה"ל. כך הודיע הערב (יום ה') משרד הביטחון. ההחלטה התקבלה בניגוד להמלצות ועדת שני, שהקשיחה את התנאים לקבלת פיצוי. 

 

"משרד הביטחון יחיל את המלצות ועדת השופט שמגר ומבחני ועדת פרופ' שני, גם על כאלו שצללו בקישון לפני שנת 1975", נכתב בהודעת משרד הביטחון. "ההכרה תחול גם על צוללני שייטת 13, הילת"ם וחיילים מסגל אגד הצליחה, אשר היו במגע ארוך, מתמשך ואינטנסיבי עם מי הקישון". המשמעות היא, שאלה שנפגעו וחלו כתוצאה מצלילות מהותיות במי הקישון יזכו להכרה כנכי צה"ל או כחללי צה"ל - כמו אלו שצללו אחרי שנת 1975.

 

ועדת שני, ששבדקה את אופן יישום ההמלצות באשר למתן פיצויים עבור נפגעי הזיהום בקישון, הגישה את מסקנותיה בתחילת החודש - ובמרכזן רשימת של תנאים קשוחים להכרה בזכאות. במרכז הדו"ח של הוועדה, שבראשה עמד פרופסור עדי שני, ניצבה מסקנתה השנויה במחלוקת של ועדת שמגר שבדקה את הנושא, לפיה לא הוכח קשר מדעי בין תחלואה במחלות ממאירות לבין החשיפה למי הנחל המזוהם.

 

הוועדה המליצה להתנות את הזכאות לקבלת פיצוי גם בעמידה בקריטריונים נוספים. בין היתר, הוטל על התובעים להוכיח כי לא היו חשופים ל"גורמי סיכון אחרים" בחייהם האזרחיים, ובהם: עישון, חשיפה לחומרים מסוכנים במסגרת תעסוקתית ועוד. אותו הסדר מקל אף קובע כי תנאיו יחולו רק באשר למי שצלל במי הנחל משנת 1975 והלאה.

 

ההמלצות התקבלו בזעם בקרב לוחמי השייטת בעבר - שהיום כבר היו יותר מפויסים. "שר הביטחון עשה צעד חיובי ואנושי שמכבד את כל הנוגעים בדבר",

אמר בעקבות ההחלטה ל-ynet יו"ר עמותת "אנשי הדממה", יובל תמיר, קצין השייטת לשעבר שצלל במשך שנים בקישון וחלה בסרטן.

  

"אני חושב שזה היה מהלך בלתי נמנע", הוסיף. "חבל שהיינו צריכים את כל הדרך, ולהתנפל על השר בדרך, בשביל לקבלת את המובן מאליו. אנו מקווים שעם הביטול הזה, יבוא הביטול של שאר המסקנות המגוחכות של דו"ח שני. יש לזכור כי הנושאים האלה קיבלו אמות מידה מדויקות בוועדת שמגר, ולא יכול להיות שחלק יתקבלו וחלק לא. המסקנות האלה התקבלו על ידי הממשלה, ורק היא יכולה לשנותם".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקישון. ארכיון
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים