שתף קטע נבחר

לקראת חידוש דיון התקציב: נתניהו דן עם אשכנזי

כמעט 24 שעות לאחר שהחלה לראשונה, תחודש בקרוב ישיבת הממשלה בניסיון להגיע להסכמה על תקציב המדינה. ראש הממשלה נתניהו דן עם הרמטכ"ל בניסיון לגשר על הפערים בין שר הביטחון אהוד ברק לבין שר האוצר יובל שטייניץ בנוגע לתקציב הביטחון. אמש אמר אשכנזי: "צה"ל קיצץ בבשר החי"

ישיבת הממשלה הדנה בתקציב המדינה לשנים 2011-2012 ובצמוד לו באישור חוק ההסדרים , צפויה להתחדש בקרוב, לאחר שאמש יצאו השרים להפסקה אחרי יותר מ-13 ללא הסכמה. 

 

חידוש הישיבה, שנקבע לשעה שמונה בבוקר (ו'), מתעכב כעת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו כינס בלשכתו את הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי והממונה על התקציבים באוצר אודי ניסן, בניסיון לגשר על הפערים בין שר הביטחון אהוד ברק לבין שר האוצר יובל שטייניץ בנוגע לתקציב, ובתקווה שעם כינוסם המחודש של השרים, תעבור ההצבעה.

 

במהלך הישיבה אתמול דיבר הרמטכ"ל ותקף בחריפות את הניסיון לקצץ בתקציבי צה"ל. הרמטכ"ל אמר בציניות: "אם זה תקציב ביטחון - אז אני מוכן לקצץ". בהמשך אמר בנימה רצינית יותר: "קראתי בימים האחרונים בחריקת שיניים את מתקפת אנשי האוצר על אנשי הקבע. אתם עושים להם דה-לגיטימציה ומשטים בעם ישראל".

  

בסביבות השעה 23:00 יצאו השרים להפסקה, בה כמובן נמשכו המגעים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק נועדו כבר אתמול בבוקר, לפני ישיבת הממשלה, בניסיון לפתור את המחלוקת. על פניו לא הושגו הסכמות, אולם בלשכות שני הצדדים אומרים שהלילה עוד צעיר ובסופו של דבר תימצא הנוסחה. גורם ממשלתי בכיר העריך אמש: "חשבנו שאולי נסיים בחצות, אבל אם המחלוקת הזו תימשך נראה שהסיפור ייגרר לתוך הלילה".

 

  

אשכנזי התייחס אמש בדבריו לפרסומים, גם ב-ynet, על פיהם צה"ל ומערכת הביטחון ממשיכים לבזבז בכספים, בין היתר בכך שטרם העלו את גיל הפרישה בצה"ל, קיום משלחות רכש ראוותניות וקיום רמה גבוה של תנאים ושכר במערכת הביטחון.

 

הרמטכ"ל אמר לשרים: "אתם הממשלה שמגדירה את היעדים, והיא רשאית גם לשנות אותם. הממשלה תגדיר ואנחנו נפעל לפי רוח הדברים". נכונותו לכאורה של אשכנזי לקיצוצים (שלדברי צה"ל נאמרה בציניות) העלתה ביקורת מצד שר הביטחון, אהוד ברק, שאמר כי אינו מוכן לקיצוץ זה. הרמטכ"ל השיב ואמר: "צה"ל הוא אירגון שהתייעל וקיצץ בבשר החי יותר מאשר ארגונים אחרים".

 

גם שר התיירות סטס מיסז'ניקוב ניצל את ההפסקה בדיון וניסה לגשר על הפערים בין מפלגת ישראל ביתנו לבין משרד האוצר לקראת ההצבעה. בין הצדדים התעוררה מחלוקת בנוגע לקיצוצים במשרד לביטחון פנים ובתחום ההסברה במשרד החוץ. בישראל ביתנו אומרים שישנה התקדמות במגעים, אבל הפערים נותרו מהותיים. מיסז'ניקוב מרכז את המשא ומתן מכיוון שיו"ר מפלגתו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שוהה בקזחסטן.

 

ברק: מסר שלילי לקבוצה מובחרת

שר הביטחון ברק אמר בישיבה כי אמירותיהם של חלק מהשרים ביחס לקיצוץ תנאי השכר של אנשי הקבע אינן ראויות ומשדרות מסר שלילי לקבוצה מובחרת של אנשים הבוחרים לשרת ולהגן על המדינה, וחלק מהם עושים זאת תוך סיכון חייהם".

 

שר הביטחון הבהיר, כי "לא ניתן היה לקיים את הדיון הערב בשלווה ובביטחון אילו לא היו לנו בחורים מצוינים המתנדבים לשירות. למשרתי הקבע אין יחסי עובד-מעביד, ניתן לפטרם בהליך פיקודי ולא עומדת להם זכות השביתה וזכויות בסיסיות נוספות".

 

שר הביטחון הציע לחבריו השרים להתמקד בשאלה המהותית, לדבריו - האם התקציב הביטחון נותן מענה לאתגרים. בסיום דבריו אמר שר הביטחון, כי הוא יודע שניתן להגיע לפיתרון שיאפשר את קידום נושאי החינוך, הרווחה וההשכלה הגבוהה לצד שימור תקציב הביטחון בהתאם למתווה ברודט. בעוד שאנשי ברק תובעים עמידה בדרישות ברודט, שר האוצר וראש הממשלה מבקשים לפנות תקציבים לטובת החינוך, הרווחה, הבריאות ועידוד הצמיחה. שטייניץ תובע קיצוץ של 2.8% בבסיס תקציב הביטחון לשנים 2011-2012.

 

שטייניץ: צה"ל צריך לקיים החלטות ממשלה

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר בישיבה: "לאף אחד לא קל להתווכח ולדון בנושא הביטחון. בסופו של דבר כולנו צבא. הייתי ביטחוניסט ונשארתי כזה. כיו"ר ועדת החוץ והביטחון הייתי הראשון להגיע למסקנה שחייבים להעלות את תקציב הביטחון על מנת שהצבא יהיה מוכן למלחמה. אבל בארבע השנים האחרונות ראינו נסיקה בתקציב הביטחון ומתווה ברודט נפרץ פעם אחר פעם.

 

"אם היו מתקיימים קיצוצים במערכת הביטחון כפי שהיה ביתר משרדי הממשלה, הם היו צריכים לוותר על 7.5 מיליארד שקלים. לא עשינו זאת. משרד האוצר מוכן לקיים את מתווה ברודט כלשונו, אך הבעיה שהוא מופר פעם אחר פעם על ידי מערכת הביטחון. צה"ל צריך לקיים החלטות ממשלה וחוקים בדיוק כמו כל גוף או ארגון אחר".

 

שר הביטחון והרמטכ"ל דורשים להיצמד להנחיות ועדת ברודט בשנה הרביעית והחמישית, לפיהן מערכת הביטחון אמורה לקבל תוספת תקציב בסך של כ-6 מיליארד שקלים ב-2011 ו-2012. הקיצוץ שתובעים שטייניץ ואנשיו עומד על כ-3 מיליארד שקלים לשנתיים האלה, בטענה כי מערכת הביטחון לא יישמה את צעדי ההתייעלות הנדרשו ממנה על פי מתווה ברודט. על הפער הזה לא הצליחו הצדדים עדיין לגשר.

 

השר לביטחון פנים: ועדת ברודט למשטרה

גם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' תקף בישיבת הממשלה את מתווה התקציב: "בקרוב, שר הרווחה יהיה אחראי על המון שוטרים", אמר, "אנחנו לא מוכנים למלחמה הבאה". לדבריו, "נושא הביטחון חשוב אך ביטחון הפנים חשוב לא פחות. אני מקבל סימפטיה והבנה בישיבות אך בתקציב אני מקבל סטירה היישר לפנים.

 

"ביקשתי ממך רה"מ, תעשה ועדת ברודט למשטרה. אם צריך להתייעל אני הראשון שאתייעל אך הבעיה היא שאם תעשה ברודט למשרד לביטחון פנים אתה תגלה שצריך להוסיף בכל המקומות כמעט ולא לקצץ. אנו נמצאים במקום הנמוך ביותר שנוכל להגיע. אנו על פי פחת. במדרגות התחתונות של סולם העדיפויות הלאומי"

 

עוד אמר אהרונוביץ: "הנזק הישיר מהפשיעה מסתכם במיליארדים בשנה. הלוא אתה רה"מ, ביקשת סולמות צמיחה. המאבק בפשיעה זה סולם הצמיחה הטוב ביותר. משכורות שוטר של 500-400 שקלין לנו טיפת בושה? ששר הרווחה יסביר לכם מה זה משכורת של 5000-4000 שקל, במצב הזה הוא יהיה אחראי על שוטרים רבים".

 

"אומרים לי באוצר תתנתק מהצבא אז תקבל תוספת. מה זה סחיטת דמי חסות? מה זה השיטות האלה? האוצר מחזיק אותנו כבני ערובה. זה לא מקובל עליי. יחס השוטרים לאוכלוסייה הוא מהנמוכים בעולם המערבי. האוצר העלים לי 1,000 שוטרים ובדך עוד רבים לפי הקיצוץ.

 

"אנו לא נמצאים במגזרים בעייתיים. המגזר הערבי מופקר, אז מה אומרים לי: 'תיקח שוטרים מנתניה שם מתנהלת מלחמת עולם במושגי פשיעה ותעביר אותם לטייבה'. ממש פתרון אידיאלי. מבחינת מוכנות לחירום המצב גרוע עוד יותר. אני לא מאמן אנשים, לא מצליח להשלים ציוד. לאחר המשט האחרון גירדתי אגורות להשלמות ציוד - אנחנו לא מוכנים למלחמה הבאה. השיקולים נמדדים בסדר העדיפויות הפוליטי במקום על סדר העדיפויות של האזרח. מעבירים תקציבים למלא חוסרים פוליטיים במקום חוסרים בביטחון האישי".

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, אמר במסגרת הדיון: "הציפייה שלי מדיון כה חשוב הוא שהממשלה תעשה מעשה מסוג שונה ותשנה את סדר העדיפות לשנים 2012-2011 ותשים את המשרד לבטחון פנים והשב"כ במקום אחר בסדר העדיפויות.

 

"למשטרת ישראל יש שוטרים ולוחמי מג"ב נחושים ומקצועיים שעושים עבודה נאמנה וימשיכו לעשות כך. 75% מתקציב המשטרה מוקצה לשכר, 21% לרכש, מכאן שכמעט מצומצמת יכולתנו להתפתח ולהתעצם מול המשימות והאיומים".

 

לדברי המפכ"ל, הממשלה צריכה לקיים דיון מהותי בסוגית החוסן הלאומי וכל ההיבטים החברתיים. "יש לדון בממשלה ולהתכונן לאיומים שאנו יודעים להעריך אותם כבר כעת, אסור שנתעורר בעתיד ונאמר שידענו מה צריך לעשות ולא עשינו". המפכ"ל חיזק את דברי השר לביטחון פנים בדבר הצורך הלאומי המהותי להגדיל את תקציב ביטחון הפנים.

 

הרצוג: "להקפיא את ההקצבות זה מעשה שלא ייעשה"

גם שר הרווחה, יצחק הרצוג, הביע ביקורת על מדיניות האוצר, ואמר: "אתם אוהבים לדבר על עוני ולא אוהבים באמת עניים. להקפיא את ההקצבות זה מעשה שלא ייעשה, זו פגיעה באנשים שמשתכרים לכדי פת לחם. צריך לעמוד ביעדים לצמצום העוני שהציב ה-OECD ובינתיים אני לא רואה שעושים זאת".

 

בתוך כך, השר דניאל הרשקוביץ', יו"ר הבית היהודי, הודיע שיתמוך בתקציב המדינה לאחר שסיכם כי מימון השירות הלאומי יוכנס לבסיס התקציב ויוגדל תקציב המדע.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל ברנובסקי ושמוליק גרוסמן


פורסם לראשונה 15/07/2010 23:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
אהוד ברק בממשלה
צילום: גיל יוחנן
יובל שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים