שתף קטע נבחר

פרטי משתמשי אתר Homeless באתר טורקי

עשרות אלפי ססמאות ופרטי חשבונות של ישראלים שנגנבו מאתר Homeless.co.il ואתרים ישראלים גדולים נוספים - נמצאות במספר רשימות שפורסמו בפורום האקרים טורקי

האקרים טורקיים הצליחו להשיג ססמאות של עשרות אלפי ישראלים. ברשימה שפורסמה באתר cyber-warrior הטורקי, מופיעים פרטי חשבונות וססמאות של 32,561 גולשים, שהושגו מפריצה לאתר Homeless.co.il הישראלי, ומאתרים ישראלים רבים אחרים.

 

ארז וולף, בעלי we-cms, שדיווח על כך לראשונה כתב אף בפרסום טוויטר שלו כי חלק קטן מהססמאות הושגו גם מאתרים ישראלים אחרים. הססמאות ושמות המשתמש התפרסמו בקובץ אקסל שהועלה לפורום טורקי בידי אחד הגולשים - אך כעת כבר אינו זמין שם. ככל הנראה שפורסמו קבצים נוספים, המציגים את פרטיהם של עוד עשרות אלפי גולשים.

 

הוויכוח בטורקיה: לעשות שימוש במידע הגנוב?

עוד מעלה וולף טענות כי בפורום הטורקי מתקיים לכאורה ויכוח סביב מה שיש לעשות עם הנתונים שנגנבו – יש גולשים הטוענים כי אסור לעשות שימוש בחשבונות או לגנוב מהם, שכן המטרה היא לפגוע בישראל פוליטית.

 

לעומתם, יש כאלו שטוענים כי מדובר באויבי האיסלאם ועל כן כל פגיעה בהם מותרת ורצויה. הוויכוח כולל רבדים חברתיים, פליליים ודתיים – חלק מהגולשים אף הציגו טיעונים מן הקוראן בנוגע למה שמותר ואסור לעשות עם כספם של כופרים.

 

תגובת Homeless.co.il

פז דרור, מנכ"ל הומלס, מסר ל-ynet בתגובה:

 

"כשנודע לנו על הפריצה, דאגנו שפרצת האבטחה באתר תתוקן באופן מיידי. רוב המיילים שמופיעים בקובץ הטורקי אינם של משתמשי הומלס, אלא רק כאלפיים מתוך כלל המשתמשים.

 

רק טבלת ההמלצות של האתר נפרצה. למרות זאת – אנחנו לוקחים אחריות ונשלח בקרוב מייל לכל בעלי הכתובות שברשימה, שישנו את הכתובת והססמה שלהם. אנו קוראים לחברות נוספות אשר משתמשיהן מופיעים ברשימה לעשות שירות זה עבורם – ולקחת חלק במאבק נגד התקפות הרשת מטורקיה" . 

 

רקע

במהלך אירועי המשט לעזה שאירעו בחודש שעבר, הותקפו חשבונות דואר אלקטרוני, טוויטר ופייסבוק של ישראלים, נפרצו ונעשה בהם שימוש על מנת לקדם תעמולה אנטי ישראלית.

 

במקביל, נפרצו עשרות אתרים ישראליים, ובהם הושתלו מסרי תעמולה בגנות ישראל - והפעולות שבוצעו בידי אנשי הקומנדו הימי על ספינות המשט הטורקי, שניסו לפרוץ את המצור הימי ולהגיע לעזה. ההתקפות ברובן היו התקפות פשוטות, מסוג השחתת פני האתר, במהלכן החליפו הפורצים את תוכן האתר הרגיל במסרים לעיל.

 

אירועים אלה היו רק פן אחד של מלחמת התעמולה שהתחוללה ברשת באותם הימים - והתנהלה במקביל גם ביוטיוב וברשתות חברתיות.

 

פרשנות

הממצאים שמצא לכאורה וולף מעידים על פוטנציאל הרסני בהרבה. שכן אותו קובץ אקסל עם ססמאות, פרטים אישיים ושמות משתמש, יכול לשמש גם לפעילות פלילית כגון התחזות ברשת, גניבת פרטי כרטיס אשראי, הונאות, מתקפות סייבר ומעשים פליליים אחרים. מי שחושש שמא פרטיו נחשפו - מומלץ כי יחליף ססמתו לשירותים עיקריים וחשובים, כמו דואר אלקטרוני וחשבונות פייפאל. 


פורסם לראשונה 17/07/2010 16:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים