שתף קטע נבחר

ליברמן: כולם מתעניינים בתוכנית שלי לעזה

שר החוץ נועד עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, שביקרה היום ברצועה - ואמר ש"ההתנתקות השנייה" שהציע זכתה לתגובות חיוביות בעולם. לדבריו, "יש אנשים מסכנים גם בעזה וגם בישראל". אשטון תיפגש מחר עם הוריו של גלעד שליט: "מבינה את הכאב שלהם"

בשיאו של המשבר הפוליטי עם ראש הממשלה, אביגדור ליברמן ממשיך לפעול לקידום היוזמות המדיניות שלו - שלא ברור עד כמה בנימין נתניהו שותף להן. הערב (יום א') הוא נפגש עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ודיבר על תוכנית שניסח המטה המדיני שלו ל"התנתקות" נוספת מעזה. "הצגתי אותה בכנס בקזחסטן לכ-20 שרי חוץ, וכולם הביעו התעניינות", הוא אמר.

 

לדבריו במסיבת העיתונאים בירושלים, הוא עדכן בעניין זה את ראש הממשלה, אך הנושא לא זכה לאישור הממשלה או הקבינט. פרטי התוכנית פורסמו ב"ידיעות אחרונות" ביום שישי.


ליברמן עם שרת החוץ של האיחוד. הציג בפניה את תוכניתו (צילום: גיל יוחנן)

 

ליברמן אמר עוד ש"יש אנשים מסכנים בעזה וגם בישראל", וביקש לעודד פרויקטים כלכליים כמו בניית תחנת כוח, תשתיות מים ומתקני טיהור, כדי לשפר את מצב האוכלוסיה. "אני סבור שנוכל להתקדם טוב יותר בנושאים אלה מאשר בנושא הפוליטי", עקץ את התהליך המדיני שמוביל נתניהו לקידום משא ומתן ישיר עם הפלסטינים. עם זאת, הוא קרא לאשטון לשכנע את הרשות הפלסטינית להזדרז בכניסתם למגעים הישירים.

 

על פי הצעתו של שר החוץ, ישראל תסיר כל אחריות לנעשה ברצועה ותסגור הרמטית את הגבול. הוא הציע במקביל לוותר על הדרישה הנוכחית לפרוק ספינות ולבדוק את ציודן בשטח ישראל, ובמקום זאת להעביר את פעולת הבדיקה לנמל לימסול בקפריסין ולנמלים ביוון. ספינות שיעברו את הבידוק יוכלו להמשיך לעזה.


אשטון, היום בעזה. "כל פתרון צריך לכלול את הרצועה" (צילום: AP)

 

ליברמן מציע גם לשלוח למעברי הגבול כוח צבאי בינלאומי - ליגיון הזרים הצרפתי ויחידות קומנדו אחרות שימנעו הברחת אמצעי לחימה - מקווה כי הרעיונות הללו, ובראשן הסרת הדרישה לבדוק משטים, יזכו את ישראל בתמיכה בינלאומית בעקבות "סיומו הסופי של הכיבוש".

 

אחרי שביקרה היום בעזה, אשטון קראה הערב במסיבת עיתונאים בירושלים לשחרורו לאלתר של גלעד שליט. היא אמרה שלא שוחחה על העניין הזה עם החמאס,

 אך הציגה את עמדת האיחוד האירופי בעת ביקורה בעזה. אשטון צפויה להיפגש מחר עם אביבה ונועם שליט: "אני יכולה להבין את הכאב הגדול שלהם לאחר ארבע שנים לחטיפת בנם", אמרה.

 

עוד קראה שרת החוץ של האיחוד לתחילת משא ומתן ישיר בין הצדדים. לדבריה, פתרון מדיני צריך לכלול את עזה, והאיחוד האירופי סבור שהמא ומתן צריך לעסוק בסוגיות הליבה - כולל פליטים, גבולות ומזרח ירושלים.

 

בנושא מזרח ירושלים ציינה אשטון שהיא מוטרדת מארועים אחרונים, שכללו בנייה והרס מבנים לא חוקיים. "יש להימנע מצעדים שעלולים לפגוע בתהליך המדיני". בהמשך היא נפגשה גם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושליח הקוורטט לאזור, טוני בלייר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשטון וליברמן
צילום: גיל יוחנן
נתניהו ואשטון
צילום: עמוס גרשון לע"מ
מומלצים