שתף קטע נבחר

המשחק המקדים של ליברמן

שר החוץ נשאר מחוץ לעניינים, אבל עכשיו נראה שהוא נהנה לשחק עם נתניהו בבוץ והשפלות. מינוי השגריר באו"ם והשרירים על התקציב יכולים להיות רק הזרעים לפיצוץ

נניח שגם אביגדור ליברמן וגם בנימין נתניהו אומרים את האמת כשהם נשבעים אמונים לממשלה הזו ולהרכבה הנוכחי. נניח גם שליברמן יעמוד במילתו, ולא יפרוש עם מפלגתו משום סיבה ובשום תנאי, ושנתניהו לא יכול, או לא רוצה, להיפרד מהגוש הימני שבבסיס ממשלתו, כדי לצרף את קדימה. אבל אם כל זה נכון, וליברמן ונתניהו יצעדו יחדיו יד ביד עד הבחירות הבאות - מה לכל הרוחות קורה כאן?

 

כיצד ניתן להסביר את המתח הגובר בין ראש הממשלה ובין שר החוץ שלו, את התקלות האינסופיות בהתנהלות שבין שני האישים, ואת ההשפלות הציבוריות הפומביות ההדדיות שכבר לא ניתן להסתיר? איך יש לפרש את רצף האירועים המביכים, שבכל סיטואציה אחרת היו מובילים מזמן למשבר קואליציוני חמור?

 

מידורו של ליברמן מפגישת השר בנימין בן אליעזר ושר החוץ הטורקי, פתח, כנראה, את תיבת הפנדורה. ליברמן לא עודכן, הפגישה החשאית דלפה, וראש הממשלה נאלץ להתנצל בפני שר החוץ שלו, ולהבטיח לו שהעתיד יהיה ורוד. לכולם היה ברור שליברמן לא ישאר חייב, וינקום במהרה את השפלתו הפומבית. קשה לו לדחות סיפוקים.

 

כשבועיים לאחר מכן, הובא לדיון בוועדת החוקה של הכנסת חוק הגיור. ישראל ביתנו דחפה, הליכודניקים נעלמו מהדיון, והחוק עבר. אלא שבלחץ האופוזיציה והאירגונים היהודיים בארצות הברית, נתניהו התקפל עוד באותו היום, והבטיח לקבור את החוק - הכה חשוב לישראל ביתנו - עמוק במגירות ההיסטוריה. ליברמן שוב חרק שיניים, והכין את הנקמה.

 

מישהו "שכח" את ישראל ביתנו

בסוף השבוע האחרון, החל מיום חמישי בבוקר, ההשפלה ההדדית עלתה מדרגה. ראשית, שר החוץ נעלם לקזחסטן, והשאיר את סטס מיסז'ניקוב לנהל את הדיונים עם האוצר. האוצר, מצדו, כנראה בעידוד לשכת ראש הממשלה, "שכח" לדבר עם השותפה הקואליציונית הגדולה של הליכוד. התוצאה: משרד החוץ הודיע, ללא תיאום עם לשכת ראש הממשלה ובניגוד לכל הכללים הנהוגים, על מינוי שגריר חדש באו"ם. שעות ספורות לאחר מכן, שרי ישראל ביתנו הצביעו נגד תקציב המדינה. הקרע בין ראש הממשלה לשר החוץ שלו הפך גלוי מאי פעם.


"נזרעו זרעים לא טובים. יש דינמיקה רעה" (צילום ארכיון: AP)

 

בישראל ביתנו מאשימים את נתניהו בהתנהלות שלומיאלית, באוצר מאשימים את מיסז'ניקוב שהגיע מאוחר למשא ומתן, ובינתיים - הכל מתנהל עקום. בסביבתו של ליברמן משוכנעים שנתניהו יתקפל וישלם גם ישלם. בסביבתו של ראש הממשלה, מבהירים, בחוסר התלהבות, שנתניהו ממש רוצה להגיע להבנות עם ליברמן, וייפגש איתו כבר ביום שני. "הדרישות של ישראל ביתנו היו פשוט לא הגיוניות", אומרים בלשכת ראש הממשלה. "אי אפשר היה לנהל כך משא ומתן. ראש הממשלה רוצה לפתור את העניין הזה".

 

השאלה היא מדוע לא ניתן היה להגיע להבנות עם ישראל ביתנו? בכירים באוצר הודו בשבועות האחרונים כי הדיונים סביב תקציב המדינה היו השקטים אי פעם. בזה אחר זה באו שרי הממשלה לשר האוצר שטייניץ, וסגרו עניינים. בלי רעש, בלי מהומות, בלי איומים ובלי משברים. רק ישראל ביתנו, מי שאמורה להיות השותפה הטבעית הכי קרובה של נתניהו, שמתנהלת מאז הקמת הממשלה בנאמנות רבה, לא הצליחה לקבל את שרצתה.

 

"השפלה אחרי השפלה"

איך זה קורה? בישראל ביתנו מתחילים לדבר על כך שנתניהו מנסה לדחוק אותם החוצה מהממשלה, בהשפעתו של אהוד ברק. "יש פה זרעים לא טובים שנזרעו", אומרים גורמים במפלגה. "קשה להתעלם מהמצב הזה. זו דינמיקה רעה שלא טובה לאף אחד, ואין מי שיודע לאן היא תוביל. ככה לא מתנהלים עם השותפה הכי נאמנה שלך - יש פה השפלה אחרי השפלה".

 

עם זאת, בינתיים נראה כי המשבר הזה יחלוף בלי דרמות ממשיות בכל הנוגע להרכב הממשלה. אך מי שרוצה לחפש אולי את זרעי המשבר הבא, כדאי שיזכור את ההתנהלות של נתניהו ושל ליברמן בסוף השבוע האחרון. המתח הגובר ביניהם עוד עלול להוביל לפיצוץ פוליטי, וזה עוד לפני שהגענו לתום תקופת הקפאת הבנייה בשטחים, ולתחילת המשא ומתן הישיר עם הפלסטינים.

 

עד שלא תושג הפסקת אש, ההשפלות ההדדיות כנראה יימשכו. לליברמן, אגב, אין בעיה אמיתית עם זה: רמת ההערכה של שר החוץ כלפי הבוס שלו נמוכה מאוד. להשפיל את נתניהו עבורו, זה כמעט תענוג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. חרק שיניים, הכין את הנקמה
צילום: אריאל ירוזולימסקי
נתניהו. ישלם?
צילום: רויטרס
מומלצים