שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עתירה נגד מושב נווה אטי"ב בעניין אתר החרמון
  בעתירה נטען כי מושב נווה אטי"ב מחזיק בקרקע ללא הסכם בר תוקף, עומד בניגוד מוחלט לחוק מנהל מקרקעי ישראל ובניגוד לאינטרסים ציבוריים ולערכים מוגנים, ולפיכך נגרע מהקופה הציבורית תשלום ראוי על השימוש במשאב הציבורי

  התנועה לאיכות השלטון הגישה היום עתירה לבג"ץ כנגד מנהל מקרקעי ישראל ומושב שיתופי נווה אטי"ב, בדרישה כי גופים אלו יסדירו בהליך של מכרז או בכל הליך חוקי וסביר אחר, את השימוש באתר החרמון וניהולו, בהליך שבו יוכרע מי יפעיל את האתר ובאלו תנאים.

   

  בעתירה נטען כי האחזקה באתר משנות ה-80 ועד היום, אינה מוסדרת כלל ולפיכך נגרע מהקופה הציבורית תשלום ראוי על השימוש במשאב ציבורי ייחודי זה. עוד טוענים העותרים, כי המצב הנוכחי שבו מחזיק מושב נווה אטי"ב בקרקע ללא הסכם בר תוקף, עומד בניגוד מוחלט לחוק מנהל מקרקעי ישראל המחייב את המדינה לנהל את קרקעות המדינה, בכפוף לכללי המשפט הציבורי ובניגוד לאינטרסים ציבוריים ולערכים מוגנים.

   

  עוד מבקשת התנועה ממנהל מקרקעי ישראל, להסדיר את זכויות השימוש והניהול של אתר החרמון, באמצעות חתימה על הסכם מסודר ושקוף לביקורת ציבורית, שיכלול גמול הולם לקופת המדינה, בעבור השימוש בקרקע ציבורית וכן הגבלות על השימוש באתר וחובות המשתמשים שבו שיבטיחו שימור של אוצרות הטבע שבו והגנה עליהם.


  מהקופה הציבורית נגרע תשלום גדול. גולשים בחרמון (צילום: אילנה פישר)

   

  כל נושא התשלום למדינה בעניין אתר החרמון אינו מוסדר

  העותרים אף מבקשים כי מנהל מקרקעי ישראל יגבה תשלום ראוי ממושב נווה אטי"ב, עבור ההחזקה באתר משנות ה-80 ועד היום. בעתירה נטען, כי אתר החרמון הינו משאב טבע יחיד ומיוחד בארצנו ונכון להיום, למעשה לעשור, כל נושא השימוש והתשלום למדינה בעניין אתר החרמון אינו מוסדר.

   

  לטענת התנועה, מצב שבו חברה פרטית מחזיקה במשאב טבע כה מרכזי וייחודי, ללא זכות מוסדרת וללא תשלום ראוי לקופת המדינה, הינו בלתי סביר באופן קיצוני ואף בלתי חוקי והדברים מקבלים משנה תוקף במיוחד לנוכח ההתמהמהות הממושכת ביותר של המנהל בגיבוש הסדר, אשר מצוי לדברי המנהל מזה שנים רבות במשא ומתן לשם הסדרת הזכויות של המושב.

   

  "המצב הנוכחי שבו הצדדים נמנעים מביצוע ההסדרה, מהווה פגיעה קשה בשלטון החוק ובאינטרס ברור של הציבור במדינת ישראל לקבל גמול ראוי ומוסדר על השימוש בנכסיו", נטען בעתירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחזיקים בחרמון משנות ה-80. נווה אטי"ב
  צילום: חופית בוקובזה
  מומלצים