שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בדיקת קרינה ביתית: האלחוטי מזיק יותר מהסלולרי

  בדיקה ב-5 בתי מגורים מוכיחה: במקרים רבים הקרינה מהטלפון אלחוטי חזקה יותר מהסלולרי. אחת הנבדקות ל"ידיעות אחרונות": "הקפדתי לחפש טלפון סלולרי בלי קרינה, והנה ההוכחה שצדקתי"

  "בחיים לא חשבתי שיגידו לי שעדיף לדבר בסלולרי‭,"‬ סיכמה את הדברים אחת הנבדקות ששמחה שיש לה גם טלפון חוטי בבית שאינו משדר כלל ולכן לא פולט קרינה.

   

  בעקבות אזהרות משרד הבריאות יצאנו לבדוק במספר בתים את רמת הקרינה שפולט הטלפון האלחוטי לעומת הטלפון הסלולרי. התוצאות הפתיעו את כולנו. לצורך הבדיקה נעזרנו בדניאל שוורצברג, הרכז המקצועי של תחום הקרינה במלר"ז (המועצה הציבורית למניעת רעש וזיהום אוויר בישראל) ומדדנו את רמת הקרינה הנפלטת מהטלפון האלחוטי במספר מקומות שונים ברמת השרון, וגם את רמת הקרינה הנפלטת מהסלולרי באותו בית. 


  בדיקה והשוואת קרינה בין 5 בתי מגורים

  בדיקה והשוואת קרינה בין 5 בתי מגורים
    אלחוטי סלולרי
  בית 1 82* 1
  בית 2 67* 1
  בית 3 4.3 0.1
  בית 4 2.3 12**
  בית 5 4.3 0.1

  * מכשיר ישן

  ** דור 2

   

  הערות: המדידה של הקרינה היא במיקרוואט לסמ"ר. רמת הקרינה המותרת היא 40 מיקרוואט לסמ"ר. רמת הקרינה בטלפונים סלולריים נמוכה יותר ככל שהאנטנה קרובה יותר. מכשירי דור 3 וחצי (לעומת דור ‭(2‬ ידועים בפליטת קרינה נמוכה יותר.

   

  "אלחוטי ישן משדר הרבה יותר קרינה"

  שני המכשירים הראשונים שבדקנו היו מכשירים ישנים יחסית, שבעלי הבית הצהירו שהם כמעט ולא בשימוש. נראה שבצדק, כיוון שמד הקרינה הראה על

  קרינה כפולה מהמותרת, ובאחד המכשירים עמד על 82 מיקרוואט לסמ"ר ובשני על 67 מיקרוואט לסמ"ר. המכשיר השלישי באותו הבניין ברמת השרון, מכשיר חדיש יותר, נתן מעט תקווה והראה קרינה נמוכה בהרבה ‭4.3)‬ מיקרוואט לסמ"ר‭.(‬

   

  את ההבדלים הגדולים בין המכשירים שוורצברג מסביר בטכנולוגיה של המכשיר. "טלפון אלחוטי ישן (עם אנטנה מובנית) משדר עם הרבה יותר קרינה מאשר טלפון אלחוטי בטכנולוגיה חדישה‭,"‬ הוא מרגיע. "אבל זה עדיין לא מספיק כדי להצמיד את הטלפון לראש. אם כבר יש לכם מכשיר מתקדם, אין צורך לזרוק אותו, אבל כדאי להשתמש בו בחכמה עם אזניות או רמקול‭."‬ מהבדיקה שלנו עולה שגם האלחוטיים החדישים לא עמדו בפני הסלולאריים, שרמת הקרינה שלהם היתה ‭0.1-1‬ מיקרוואט לסמ"ר באותו האזור. "הקפדתי לחפש טלפון סלולרי בלי קרינה, והנה ההוכחה שצדקתי‭,"‬ אמרה בעלת הבית.

   

  גם שני המכשירים החדישים הנוספים שבדקנו בשכונה אחרת ברמה"ש הראו על קרינה יחסית נמוכה, אבל לא עמדו בפני הסלולריים החדישים. רק סלולר אחד ישן מדור 2 הראה על קרינה של 12 מיקרוואט לסמ"ר. "טוב, אני משתמש תמיד באזנייה‭,"‬ הצטדק בעל המכשיר, ומיהר לענות לשיחה. באוזנייה כמובן.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלחוטי. מסוכן יותר מסלולרי?
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים