שתף קטע נבחר

פשרה: ההצבעה על חוק הגיור תידחה בחצי שנה

ראש הממשלה הבהיר כי חוק הגיור לא יעבור בקרוב, ושוב החליטה ממשלתו לדחות את ההחלטה כדי להימנע מעימות. במסגרת הפשרה, יוקפאו העתירות נגד החוק ויוקם צוות שיגבש הסכמות שיאפשר להמשיך בחקיקה בשנה הבאה

ממשלת נתניהו שוב מעדיפה לדחות מאשר להחליט. לשכת ראש הממשלה הודיעה אמש (יום ה') כי הושג סיכום שלפיו ההצבעה על חוק הגיור תידחה בחצי שנה. במקביל, יקפיאו התנועה ליהדות מתקדמת והתנועה המסורתית בישראל את עתירותיהן לבג"ץ נגד החוק.

 

חוק הגיור היה חלק מהנושאים שגרמו למתיחות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין יו"ר ישראל

ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן. שותפו למפלגה של ליברמן, ח"כ דוד רותם, קידם את הצעת החוק למורת רוחם של יהודי התפוצות, שהפעילו את כל כובד משקלם בניסיון לטרפד את ההצעה.

 

במהלך השבוע הבהיר נתניהו נחרצות כי אין לו כוונה להעביר את חוק הגיור - לאור לחץ מצד יהדות ארצות הברית הרפורמית והקונסרבטיבית בעיקרה - ומקורביו הדגישו שלא תהיה פשרה בנושא. הוא הגדיר את החוק כמה שעלול ליצור "קרע בעם היהודי".

 

אור ירוק מליברמן

אמש הודיע ראש מערך ההסברה הלאומי, ניר חפץ, כי התנועה ליהדות מתקדמת והתנועה המסורתית בישראל הסכימו להקפיא את עתירותיהן לבג"ץ נגד חוק הגיור, וכי הממשלה הסכימה להשעות למשך חצי שנה את הליכי החקיקה.

 

בתקופה זו, יוקם צוות בראשות יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, בו ייקחו חלק אנשי הסוכנות ונציגי התנועות

ונציגי הממשלה. הצוות יגבש הסכמות שיאפשר להשלים את חקיקת חוק הגיור.

 

ראש הממשלה נתניהו בירך על ההתקדמות והבהיר כי "השינוי בחוקי הגיור בישראל צריך להיעשות בהסכמה רחבה, בשל הצורך למנוע פילוג בעם היהודי. האחדות היא אינטרס לאומי ראשון במעלה של מדינת ישראל והעם היהודי, ואני מתכוון לשמור על עיקרון זה בנחישות".

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי שר החוץ ליברמן הסכים לפשרה. עם ש"ס טרם הושגה הסכמה מלאה, אך ישנה הבנה והפערים אינם גדולים. גורמים בלשכה אף נפגשו עם הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, בניסיון לקדם את הנושא.

 

ג'רי סילברמן, נשיא הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, אשר נטל חלק מרכזי במגעים שהתנהלו בשבוע החולף סביב חוק הגיור, מסר בתגובה להחלטה כי "אנו מברכים על השגת הסיכום המדגיש את חשיבותה של אחדות העם היהודי בישראל ובתפוצות ומקווים כי תהליכי ההדברות בראשותו של נתן שרנסקי יו"ר הסוכנות היהודית, יישאו פרי".

 

גם הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, בירך על ההחלה ואמר כי "ראש הממשלה מנע פגיעה משמעותית באחדותו של העם היהודי והעניק עדיפות ברורה למהלכים של הידברות על פני צעדי חקיקה חד צדדיים ודורסניים.אנו מקווים כי תימצאנה הדרכים הראויות לפתרון משבר הגיור החמור בישראל, לצד הההכרה באופיו הפלורליסטי של העם היהודי".


פורסם לראשונה 22/07/2010 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש הסכמה. נתניהו וליברמן (ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
שרנסקי. יגבש הסכמות
צילום: יותם פרום
מומלצים