שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לראשונה בישראל: תקן רשמי לשקיות "של הסוּפּר"

  התקן מציב מגבלות ברורות על יצרני ויבואני השקיות, כדי להביא לייצורן של שקיות עמידות יותר, שיאפשרו שימוש רב פעמי וידידותי לסביבה. אבל רק אם משרד התמ"ת יהפוך אותו למחייב, שקיות הגופייה הדקיקות והמזהמות לא יותרו עוד לשימוש

  "מכה" לחובבי השקיות "של הסופר": מכון התקנים אישר תקן ראשון מסוגו בישראל לשקית פלסטיק רב-פעמית. כעת בוחן משרד התמ"ת האם להפוך את התקן החדש למחייב. המשמעות: שקיות הגופיה הדקיקות והמזהמות לא יותרו לשימוש.

   

  את ניסוח התקן יזם ומימן המשרד להגנת הסביבה. הוא קובע מגבלות ברורות על יצרני השקיות במטרה להביא לייצורן של שקיות עמידות יותר - שיאפשרו שימוש רב פעמי וידידותי לסביבה. תקן זה חל על שקיות הנשיאה המחולקות בקופות של רשתות המזון - לא השקיות השקופות שלתוכן מכניסים פירות וירקות בדוכן.

   

  עוד על השקיות:

   

  אלא שהתקן בשלב זה הוא וולונטרי בלבד ואינו מחייב את היצרנים והיבואנים בארץ. כדי לשנות זאת פנה בימים האחרונים השר להגנת הסביבה גלעד ארדן לשר התמ"ת בנימין בן אליעזר, וביקש שיכריז על התקן כרשמי ומחייב.

   

  "אני בטוח ששר התמ"ת ייענה לבקשתי ויכיר בתקן כמחייב. תקן מחייב יפחית באופן דרמטי את השימוש בשקיות ניילון למינימום הנדרש בלבד, ויצמצם את המפגע הסביבתי הקשה של אלפי השקיות המסתובבות היום ברחבי הארץ, בבתים ובאתרי ההטמנה", אמר השר ארדן.

   

  במשרד להגנת הסביבה ציינו כי במידה וייעתר משרד התמ"ת לבקשה, משמעות הדבר תהיה צמצום דרמטי של כמות השקיות החד פעמיות. על פי נתוני המשרד, שקיות אלה מחולקות כיום בכמויות גדולות מאוד, ללא קשר למידת הצורך האמיתי בהן.

   

  "כיום השקיות החד פעמיות מחולקות בחינם וללא הגבלה לכל דורש, ולכן צריכתם עודפת ביחס לצורך האמיתי בהן. מדי שנה מחולקות בישראל כ-5 מיליארד שקיות חד פעמיות", ציינו במשרד.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רואים את הסוף? שקיות פלסטיק
  צילום: דלית שחם
  מומלצים