שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הישג לממשל אובמה: חוק ההגירה באריזונה נפסל

  מתנגדי חוקי ההגירה הנוקשים יכולים לזקוף לעצמם ניצחון, לפחות לעת עתה. בית משפט פדרלי ביטל את הסעיפים שהסמיכו את רשויות החוק במדינה לנקוט יד ברזל נגד שוהים לא חוקיים, והיתר ייכנסו לתוקף. מושלת אריזונה מסרה שתערער

  מושלת מדינת אריזונה בארצות-הברית, ג'אן ברואר, ספגה הלילה (יום ד') מכה קשה - לאחר ששופטת פדרלית ביטלה את סעיפי החוק שקבעו מדיניות נוקשה נגד מהגרים בלתי חוקיים, שעות ספורות טרם תחילת החלתם. זמן קצר לאחר פרסום פסק הדין, הודיעה ברואר כי תערער על ההחלטה בהליך מזורז.

   

  בממשל אובמה, שם התנגדו נחרצות לחקיקה, הבהירו כי היא פוגעת בעקרונות שלפיהם פועלת רשות ההגירה הפדרלית. עד להכרעה בערעור, יכולים מתנגדי החקיקה לזקוף לזכותם הישג, שכן אותה חקיקה, המסמיכה גם קציני משטרה לבדוק את חוקיות שהייתם של אזרחים בתחומי אריזונה, נוסף על יתר משימותיהם, לא תיכנס בינתיים לתוקף - אם בכלל.

   

  נוסף על כך, פסלה השופטת גם סעיפים אחרים בחוק שקבעו כי על מהגרים לשאת עמם תעודות מזהות בכל עת ואסרה על העסקתם של שוהים בלתי חוקיים במקומות ציבוריים. עוד נפסלה הסמכות שקבע החוק לעצור מהגרים לא מורשים גם ללא צו לכך.

   

  "הדרישה מרשויות החוק של אריזונה לבחון את חוקיות שהייתו של כל חשוד שנעצר מהווה חריגה מסמכות ופגיעה בזכותם של אותם אנשים לחירות", קבעה השופטת סוזן בולטון. פרט לאותם סעיפים שבוטלו, ייכנסו לתוקפם יתר סעיפי החוק כמתוכנן כבר בחצות.

   

  העתירה נגד החוק בבית המשפט הפדרלי בתחילת החודש הייתה הירייה הראשונה בקרב נגדו, שהסתיים - לפחות לעת עתה - בהצלחה. מדובר במאבק שנחשב ליוצא דופן באופיו,

  סביב זכותה של מדינה בארצות-הברית לחוקק חוקים מסוג זה, בשעה שבה פוליטיקאים ממדינות אחרות כבר רמזו שבכוונתם ללכת בעקבות אריזונה ולהטיל מגבלות חמורות על מהגרים בלתי-חוקיים.

   

  משרד המשפטים בממשל אובמה הכריז כי החוק יגרום למעצר והטרדה של מהגרים חוקיים ומבקרים מזדמנים באריזונה, וכי הוא מתעלם מסוגיות הומניטריות ופוגע ביחסים הדיפלומטיים של ארה"ב עם מדינות באמריקה הלטינית. מושלת אריזונה, ג'אן ברואר, אמרה כי התערבות הממשלה היא שגויה והגנה על החוק "החוקתי וההגיוני".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברואר. הודיעה שתערער
  צילום: רויטרס
  מפגין נגד חוקי ההגירה של אריזונה. רשם ניצחון
  צילום: AFP
  מומלצים